Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) Nasıl Tedavi Edilir?

Göz merceği, esnekliğini ve dolayısıyla uyum yeteneğini kaybediyor.

Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) Nasıl Tedavi Edilir?
15 Eylül 2019 Pazar 11:09

Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) Nasıl Tedavi Edilir?

Orta yaşlar dediğimiz 40'lı yaşlardan sonra başlayan görme sorunu nedeniyle okuma ve yakın görmede zorlanma sorunları baş gösteriyor. En basitiyle dikiş dikerken ipliği iğneye sokamama veya telefonun ekranındaki yazıyı görememe sorunu ile başlayan görme sorunları yakın görmeyi zorlaşması hakkında Memorial Lara Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Maden, yakın görme bozukluğu hakkında bilgi verdi.

Kırklı yaşlarla birlikte başlayan yakın görme sorunu nedeniyle okuma zorlaşıyor ve kişiler yakın mesafe cisimleri kendilerinden uzaklaştırarak görmeye çalışıyor. Küçük yazılar, dikiş iğneleri ya da cep telefonlarının ekranlarını görmek sorun haline gelebiliyor. Presbiyopi yani yakını görme bozukluğu ilerleyen yaşa bağlı olarak gelişiyor ve yaşlanmayla birlikte yakın görme problemi belirginleşiyor.

40 Yaşından sonra yakın Görmede Sıkıntı Başlıyor!

İlerleyen yaşla birlikte yakın görme yeteneği gittikçe azalır. Buna "Presbiyopi" adı verilmektedir. Daha önce çok yüksek bir uyum yeteneğine sahip olan göz merceği, ilerleyen yaşla birlikte esnekliğini ve dolayısıyla uyum yeteneğini kaybeder. Kırklı yaşlara gelindiğinde kişiler çok yakındaki (30-35 cm) küçük punto yazılar ve cep telefonu ekranı gibi küçük nesneleri görmekte zorlanmaya, özellikle loş ışıkta göremez hale gelmeye başlar. Bu durum bazı kişilerde kırklı yaşların başında meydana gelirken, diğer kesimde kırkın sonlarında görülebilmektedir.

Göze İyi Gelen Besinler Fayda Sağlamıyor!

Presbiyopi yaşamda beklenen bir fizyolojik değişim olsa da ilerleyen yaşın kaçınılamaz ve gizlenemez bir işareti olarak kişilerde, duygusal bir sarsıntı ve yaşlanma adına bir belirti olarak algılanmaktadır. Başlangıçta gözlük kullanımı reddedilebilir. Yakın gözlüğü kullanmamak için direnmek ve cisimleri uzaklaştırarak görmeye çalışmak geçici bir çözümdür. Bunun yanında beslenmenin de yine bu sorun üzerinde direkt bir etkisi bulunmamaktadır. Göz sağlığına faydalı olduğu düşünülen havuç gibi gıdaların tüketilmesi bu durumu geciktirmez ya da ortadan kaldırmaz.

Kişinin Durumuna Göre Tedavi İlerlemeli!

Gözleri gözlüğe alıştırmamak için yakın gözlüğün kullanılmaması; göz zorlanmasına, baş ağrısına, okuma ya da diğer yakın işleri yaparken yorulmaya neden olur. Kişi fark etmeden giderek okuma ve diğer yakın görmeyi gerektirecek işlere karşı isteksiz hale gelebilir. Yakın görme problemi ortaya çıktığında zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalı, kişiye özel olarak refraksiyon durumu saptanmalı ve özel çözümler bir uzman tarafından üretilmelidir.

Miyop Sorunu Olanlar İçin Hem Uzak Hem Yakın Bir Arada!

Miyop sorunu olanlar mevcut gözlüklerini çıkardıklarında daha rahat gördüklerini keşfeder. Fakat hipermetroplar için yakını görme gittikçe zorlaşmaktadır. Miyop ya da hipermetrop bozukluğu olanlar zaten bir gözlük kullanmaktadır. Bu durumda, kullanılan gözlük uzak ve yakın görmeyi sağlayacak şekilde multifokal ya da progressif adı verilen camlar ile birleştirilebilir. Bu camlar başlangıçta bir uyum dönemi gerektirse ve alışma güçlüğü olabilse de çok yaygın olarak başvurulan ve her mesafeden net görmeyi sağlayan oldukça iyi bir seçenektir.

Bu Lensler Hem Uzağı Hem de Yakını Görmeye Yardımcı Oluyor!

Katarakt oluşan kişilerde, ameliyat sırasında göze yerleştirilen, hem uzak hem yakını net görmeyi sağlayan "multifokal, trifokal" göziçi akıllı lens seçenekleri bulunmaktadır. Ameliyattan sonra gözlük ihtiyacı bu lensler sayesinde ortadan kalkar. Ayrıca katarakt söz konusu olmadan da aşırı kırma kusurlarında tıpkı katarakt durumunda olduğu gibi bu kez saydam olan göz içi lensi aynı şekilde ameliyatla alınabilir ve uygun akıllı göz içi lensi yerleştirilir. Böylelikle her mesafede gözlüksüz ve daha kaliteli bir görüş elde edilebilir.

Kaynak: www.detaykibris.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.