Taylan Küçüker: Optik Sektöründe Yeni Dönem

Değerli Meslektaşlarımız, Optisyen-Gözlükçüler Odaları ile Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği kurulmasına ilişkin, ihtiyaç duyulan son kanuni düzenleme de, 20.12.2017 itibarıyla Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Taylan Küçüker: Optik Sektöründe Yeni Dönem
21 Aralık 2017 Perşembe 09:26

Bilindiği üzere Oda ve Birliğimizin kurulmasına müsaade eden yasal düzenleme geçtiğimiz günlerde yine Resmi Gazete'de yayımlanmış ancak söz konusu oluşumun ne şekilde olacağı ve hangi kanuni dayanaktan güç alacağı konusu işaret edilmemişti. Resmi Gazete’de yer alan kanun maddesi, tüm endişe ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yayınlanmış; mesleğimiz ve meslektaşlarımız için yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuştur.

20 Aralık günü, tüm meslektaşlarımızın yıllardır en büyük hasreti olan bu fevkalade öneme haiz konunun halledilmiş olması, bu konuda çalışan tüm meslek ve kanaat önderlerimizin her türlü övgü ve desteği hak ettikleri gündür.
Ancak herkesin kayığını ve rotasını kendi başına çizdiği ve yürüttüğü dönemin de geride kaldığı; mesleğin ve meslektaşın tamamının temsil edileceği yeni bir yönetim anlayışının da hayata geçeceği yepyeni bir zemini işaret etmesi açısından yeni dönem yöneticilerine (temsilcilerine) büyük sorumluluklar yüklemesi açısından da ayrıca önemlidir. Taşınılan zemin, mesleğin ve meslektaşın yıllardır biriken ve çözümleri noktasında elbette bir önem sırası ile ele alınmasını gerektiren oldukça yüklü bir gündemi de beraberinde getirmektedir.

Bu çalışmalara esas alınacak rehberin ise; geçmişten gelen çekişmeler ve ayrışmalar yerine, ortak akılla yaratılacak ve meslektaşların hemen hepsinin mesleki vicdanında karşılık bulacak ve yine meslektaşlar tarafından da desteklenecek politikalar olacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Gelinen noktada, mesleğin ve meslektaşların hak, hukuk ve saygınlığının korunması ve yüceltilmesi mücadelesi ise; kanunun ruhunda ve amir hükümlerinde işaret edildiği üzere, meslek taassubu bataklığına saplanmadan ve ancak halk sağlığının korunması ilkesiyle tüm vatandaşlarımızın ve kamu menfaatlerinin de gözetildiği bir anlayışla sağlanması esas olacaktır.

Önümüzdeki günlerde, kanuni süreçlerin gerekleri konusunda meslektaşlarımızı bilgilendirmekle görevli olduğumuzu işaretle, Optisyen-Gözlükçüler Odaları ile Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği kanunumuzun çıkarılması sürecinde paha biçilemez katkılarından dolayı başta, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a, Sağlık Bakanımız Sayın Ahmet Demircan'a, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Sayın Mustafa Elitaş'a, çalışmalarımızın her aşamasında meslektaşlarımız adına dostluk ve yardımlarını esirgemeyen Adalet ve Kalkınma Partisi Şanlıurfa Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Cevheri'ye, devamında kanun tekliflerimizde imzaları bulunan, komisyon toplantılarında katkıları ve olurları olan tüm milletvekillerimize, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanımız Hakkı Gürsöz'ün şahsında tüm Kurum bürokratlarımıza, en nihayetinde Ankara Dernek Başkanımız Sayın Mahmut Yetim önderliğinde yürütülen Oda ve Birlik sürecinin kilit ismi Erzincan'lı meslektaşımız Mahmut Aydın'a ve yine, her türlü zorluklara rağmen yılmadan sürdürülen çalışmaların, farklı aşamalarında canla başla destek veren kıymetli Başkanlarımıza, meslektaşlarımıza grup toplantılarına katılan genç optisyen ve gözlükçü kardeşlerimize sonsuz teşekkürler ederiz.

Bu vesile Oda ve Birlik Kanunumuzun, başta tüm meslektaşlarımıza, mesleğimizin geleceğine, kamu saflarındaki bileşenlerimize ve nihayetinde tüm halkımıza hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.
Saygılarımızla.

Taylan Küçüker
Eczacı Gözlükçü
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.