Öğrenciler Göz Taramasından Geçiriliyor.

‘Önlenebilir Körlük İle Aydınlık Bir Yaşam’ projesi adı altında okullardaki öğrencilerin göz taraması yapılarak fark edilmeyen göz hastalıkları olan öğrenciler tespit edildi.

Öğrenciler Göz Taramasından Geçiriliyor.
06 Haziran 2022 Pazartesi 14:44

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Varto Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Bölümü ile Türk Kızılay Muş Şubesi Genç Kızılay Başkanlığı ortak yürüttüğü ‘Önlenebilir Körlük İle Aydınlık Bir Yaşam’ projesi kapsamında okullardaki Öğrenciler Göz Taramasından Geçiriliyor.

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Varto Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Bölümü ile Türk Kızılay Muş Şubesi Genç Kızılay Başkanlığı örnek bir projeye imza attı. ‘Önlenebilir Körlük İle Aydınlık Bir Yaşam’ projesi adı altında okullardaki öğrencilerin göz taraması yapılarak fark edilmeyen göz hastalıkları olan öğrenciler tespit edildi.

‘Önlenebilir Körlük İle Aydınlık Bir Yaşam’ projesi kapsamında güzel gören Mutlu Çocuklar ana fikri ile merkez ilçede görevli rehberlik ve psikolojik danışman öğretmenlerine Muş öğretmen evi toplantı salonunda Muş Genç Kızılay ve Muş Alparslan Üniversitesi Varto Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Bölümü ve tarafından bilgilendirme eğitim semineri verildi. Proje yürütücülüğündeki görevliler daha sonra saha çalışmaları kapsamında okullarda öğrencileri göz taramasından geçirdi.

Proje yürütücüsü Genç Kızılay Başkan yardımcısı Optisyen Aykut Çağlı bilgilendirme eğitiminde verilen konuları şöyle sıraladı; “Fark edilmeyen göz kusurlarının belirlenmesi, Erken teşhis ile çocuklarda önlenebilir körlüğün engellenebilmesi, Kırsal kesimlerde yaşayan çocukların, göz taramalarının yapılmasından sonra gerekli bulunması halinde tedavi için sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi konuları hakkında bilgilendirme eğitimi verildi” dedi.

“BİNLERCE ÇOCUKLARIMIZA ULAŞMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ”

Optisyen Çağlı, proje kapsamında binlerce çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini belirterek; “Genç Kızılay, aile hekimleri ve optisyenlik bölümü tarafından okullarda göz taraması nasıl yapılır ve diğer aşamaları hakkında sunumlar yapıldı. Projenin ikinci kolu olan saha tarama faaliyetlerine optsyenlik bölümü öğrencileri, genç Kızılay, aile hekimleri ve üniversite Kızılay Genç kulüplerinin gönüllülük esasında destek oluyorlar. Eğitime rehber hocalarının Muş Genç Kızılay gönüllülerinin ve üniversite öğrencilerinin katılımı yüksekti. Daha sonra sahada ki faaliyetler için eşel, tarama kartı ve muayene test gözlükleri rehber hocalarımıza dağıtıldı. Genç Kızılay olarak bu güzel projenin eğitim ve saha çalışmalarında daima destek olacaklar. Güzel Gören Mutlu Çocuklar ana fikri ile çıktığımız bu yolda kıymetli paydaşlarımızla ve gönüllerimiz ile birlikte binlerce çocuklarımıza ulaşmayı hedeflemekteyiz. Saha çalışmalarımız sistemli ve güçlü paydaşlarıyla binlerce çocuğun gözlerinde ki ışığa umut olmaya devam edecektir. Ve günün sonunda bu çalışmaları doktorlarımız, akademisyen hocalarımız öğrencilerimiz ve üniversite topluluğu gibi güçlü paydaşlarımız ile bir araya gelip bilimsel veriler elde edip binlerce çocuğa ışık olmayı amaç edinmekteyiz” şeklinde konuştu.

“BU GÖZ PROBLEMLERİNİN ERKEN TEŞHİS EDİLMESİ ÖNEMLİDİR”

Göz taramasının önemine değinen Optisyen Çağlı, açıklamasının devamında; “Muş’un Korkut ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okulunda ‘Önlenebilir Körlük İle Aydınlık Bir Yaşam’ projesi adı altında Genç Kızılay, aile hekimi ve optisyenlik bölümü ile okuldaki rehber hocalara kısa bir eğitim verildikten hemen sonra okulda yüzlerce çocuk göz tarama testine tabi tutuldu. Eğitim hayatına yeni başlayan öğrencilerimizin gerekli göz kontrolleri yapıldıktan sonra fark edilmeyen göz hastalıkları ve refraksiyon kusurları tespit edildi. Birçok çocuğun ilerideki önlenebilir göz hastalıkları için erken teşhis çalışması yapıldı. Daha sonrasında gerekli bildirimler verilip her sınıfımıza eşel testi, tarama kartı, muayene test gözlükleri verildi. Erken teşhis ile etkili şekilde tedavi edilmeyen göz problemlerinin hızlı bir şekilde görme kayıplarına neden olabileceği göz önünde bulundurulduğunda bu göz problemlerinin erken teşhis edilmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.