Cep Telefonu Şaşılığa Neden Olur Mu?

Erken teşhis ve tedavi yaşanan sorunların daha kolay atlatılmasını sağlıyor

Cep Telefonu Şaşılığa Neden Olur Mu?
15 Aralık 2019 Pazar 10:58

Cep Telefonu Şaşılığa Neden Olur Mu? Çocuklarda şaşılığın tedavisi

Çocuklarda şaşılık, göz tembelliğine neden olmasının yanında estetik kaygılar nedeniyle psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Erken teşhis ve tedavi yaşanan sorunların daha kolay atlatılmasını sağladığı için şaşılık tedavisinde geç kalınmaması gerekiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi göz doktoru Prof. Dr. Mustafa Kemal Arıcı, şaşılık ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

ÇOCUĞUNUZUN GÖZLERİNİ DOĞUMDAN SONRA KONTROL ETTİRİN

Şaşılığın yeni doğan döneminden itibaren her yaşta ortaya çıkabildiğine işaret eden Prof. Dr. Mustafa Kemal Arıcı, özellikle ailesinde şaşılık geçmişi olan anne babaların çocuklarını çok daha yakından gözlemlemesinin erken teşhis bakımından önemli olduğunu kaydetti. Arıcı, “Ailesinde şaşılık öyküsü olması yanı sıra; erken doğum veya düşük doğum ağırlığı olan çocuklarda şaşılık daha fazla görüldüğü için göz muayenelerinin bebek doğduktan itibaren yapılabildiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Erken yaşta geçirilen havale ve travmaların da şaşılık riskini artıran faktörler arasında olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

GÖZDEKİ KÜÇÜK KAYMALARI İHMAL ETMEYİN

Şaşılığın en belirgin belirtisinin, gözlerin paralelliğini bozulması olduğunu kaydeden Arıcı, “Güneşli ortamlarda bir gözünü kısma, başın veya yüzün bir yöne çevrilmesi gibi hareketler de şaşılık belirtisi olabilmektedir. Bir gözde hafif kayma, dikkatli ailelerin bile gözünden kaçabilmektedir. Çocukta görülen en küçük kayma şüphesi bile göz ardı edilmeyerek uzmana başvurulması yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmektedir” dedi.

CEP TELEFONU ŞAŞILIĞA NEDEN OLUR MU?

Çocukların; televizyon, bilgisayar, telefon veya tabletlerin başında uzun süreler geçirmesinin şaşılığa neden olmasa bile miyopi gibi kırma kusurlarının hızlı artışına yol açabileceğinin altını çizen Arıcı, “Çocukların bu tür ekranlı araç kullanırken 20 dakikada bir 20 saniye süreyle başını kaldırıp uzağa bakması ve çok yakından bakmaması kırma kusurlarının artışını engellemede ve göz yorgunluğunun önlenmesi için akılda bulundurulmalıdır” diye konuştu.

KAPAMA TEDAVİSİ İLERLEMEYİ ÖNLEYEBİLİR

Arıcı şöyle devam etti:

“Görme kaybını engellemek için gözlük kullanımının yanında, gözde oluşan tembelliğin giderilmesi için de kapama tedavisi uygulanmaktadır. Kapama tedavisinde iyi gören göz belli bir zaman diliminde kapatılarak, tembelliğin oluştuğu gözde görmenin artışı sağlanması amaçlanmaktadır.

ŞAŞILIK AMELİYATI GÖRME SORUNLARININ TEDAVİSİNİ HIZLANDIRABİLİR

Şaşılık ameliyatı genellikle gözlük ve kapama tedavilerinden sonra tercih edilmektedir. Ancak, erken dönemde (ilk 6 ayda) ortaya çıkan şaşılıkta daha erken dönemde de (2 yaş öncesi) içinde şaşılık ameliyatı yapılabilmektedir. Şaşılık ameliyatı, göz dışı denilen cerrahi bir yöntemdir. Gözü hareket ettiren kasların yeri veya boyutu değiştirilerek gözün orta noktaya gelmesi sağlanmaktadır. Şaşılık ameliyatı her yaşta yapılabilmektedir. Fakat okul öncesi bu sorunun çözülmesi görsel ve psikolojik açıdan önemli olduğu kadar çocuğun akademik başarısını ve özgüvenin gelişmesi açısından ayrı bir öneme sahiptir.

ŞAŞILIK AMELİYATI GÖRMEYİ DÜZELTMİYOR

Şaşılık ameliyatlarında en çok sorulan soruların başında gözün içine bir zarar gelip gelmeyeceği yönündedir. Şaşılık ameliyatı göz küresinin dışında gözü hareketini sağlayan kaslara yapılan bir ameliyattır. Gözün orta noktaya getirerek simetrinin(paralelliğin) ve estetiğin sağlanmasının amaçlandığın şaşılık ameliyatı sonrası, görme kusurlarının artması veya azalması gibi bir durum da söz konusu değildir. Görme kusurlarının tedavisi için gözlük ve kapama tedavileri kullanılmaktadır.”

Kaynak: www.formsante.com.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.