Bu İşler Sadece Bilgi Ve Tecrübe İle Değil “AŞK Olmazsa Olmaz”

Önceliğimiz büyük paralar kazanmak değil. Sağlık sektöründe hizmet verdiğimiz için işimize ticaret açısı ile değil ahlaki açı ile yaklaşmak zorundayız.

Bu İşler Sadece Bilgi Ve Tecrübe İle Değil “AŞK Olmazsa Olmaz”
09 Mart 2019 Cumartesi 10:25

Bu İşler Sadece Bilgi Ve Tecrübe İle Değil “AŞK Olmazsa Olmaz”

Akay Optik kurucusu ve onursal başkanı Mehmet Akay ile fabrikanın kuruluş tarihi ve geçirdiği dönemler ve bugün geldiği nokta hakkında kısa ve keyifli bir röportaj yaptık. “Bu işler sadece bilgi ve tecrübe ile değil AŞK olmazsa olmaz” diyen Mehmet Akay işini hala büyük bir aşk ile yürütüyor. Öncelikle Sayın Mehmet Akay’ın biyografisini, daha sonra da röportajımızı sizlere sunuyoruz.

Mehmet Ramis Akay Biyografi

1951 yılında Kıbrıs’ta dünyaya gelen Mehmet Akay’ın babası, saatçilik ile başladığı çalışma hayatına gözlükçülüğü de ekledi. Mehmet Akay’ın babası oğlunu, mesleğini daha profesyonel bir şekilde devam ettirebilmesi için Londra’ya gönderdi. Mehmet Akay, Londra’da optisyenlik eğitimini tamamlayarak, diplomasını aldı. Okul ile birlikte Londra’daki optik mağazalarda çalışan Mehmet Akay, bu sayede kendini, mesleğinde geliştirme imkanı buldu.

1993 yılında İzmir’de Akay Optik A.Ş. isimli cam deposunu kuran Mehmet Akay, 1998 yılında RX üretimine başladı. 2004 yılında cam fabrikasında antirefle laboratuvarını hayata geçiren Mehmet Akay, Kodak ile lisans anlaşması yaparak, Türkiye’de Kodak ürünlerinin tek yetkili üreticisi haline geldi.

2012 yılında Freeform üretimine başlayan Mehmet Akay, Türkiye’de faaliyet gösteren %100 yerli sermeyeli üreticilerden biri haline geldi.

22 Ağustos 2017 tarihinde başlayan “Opak Lens-Akay Optik İşbirliği” 16 Kasım 2018’de atılan imzalarla Opak Lens’in Akay Optik’i satın alarak kurgulamayı planladığı “OP-AK-AY” oluşumuna dönüşmesi ile Mehmet Akay bu oluşumda Onursal Başkan olarak işini severek yapmaya devam ediyor.

Sayın Mehmet Akay, Optik mağaza olarak başladığınız mesleğinizde önce toptan cam deposu sonrasında da optik cam üretimi işine girdiniz. Bu kararı almanıza neler etken oldu?

Aslında hikaye biraz daha eskiye dayanıyor. Kıbrıs daha bölünmeden önce babam saatçilik işi ile uğraşıyordu. Gelişmeler doğrultusunda Ada’nın her an bölünebileceği hissi kuvvetlendiği zaman babam, Rum kesiminde bulunan bir gözlükçü arkadaşının yanına sürekli gidip gelerek mesleği öğrenmeye başladı. Bu tahminleri sizlerin de bildiği gibi tuttu ve 1963 yılı Aralık ayında siyasi bölünme başladı. Bu bölünmeden sonra TÜRK kesimindeki tek gözlükçü biz olduk. Elbette bu iş sadece gözlemleyerek öğrenilecek kadar kolay bir iş değil. Babam bu mantık çerçevesinde beni Londra’ya, City College bünyesindeki Optisyenlik Okuluna göndererek Optisyenlik eğitimi almamı sağladı. Daha sonra baba mesleğini devam ettirdik. Yine ada insanı olarak hep bir çekince ile yaşadığımız için bende çocuklarımın geleceğini düşünerek Türkiye’de bu işin mutfağını kurmaya karar verdim. Önce İstanbul da bir depo derken İzmir’de ufak bir laboratuvar ve zaman içerisinde de Akay Optik’in şu andaki haline geldik.

Üretim işine girdikten sonra önemli bir aşama olarak 2012 yılında “Freeform” cam üretmeye başladınız. Bu süreç nasıl gelişti?

Gerek mesleğime olan tutkum gerekse teknolojiyi yakından takip etmem neticesinde Dünya’da yaşanan gelişmeleri izlediğim zaman Freeform teknolojisi kaçınılmaz bir zorunluluk ve olması gereken bir ihtiyaçtı. Çünkü kalıplı sistemde iş yapmak yani geleneksel çalışmanın birçok zorluğu vardı ve Freeform teknolojisi çağ atlatan bir projeydi. Biz de bu teknolojiye ayak uydurduk. Akay Optik olarak her zaman en doğru kalitedeki ürünü en doğru servis ile müşterimize ulaştırmak hep felsefemiz olmuştur. Bu nedenlerden ötürü Freeform’a geçiş yaptık ve şu anda fabrikamızda iki adet üretim hattımız bulunmaktadır.

Multifokal camların dışında hangi ürün gruplarını üretiyorsunuz?

Freeform Progresif camlara ek olarak, birçok indeksteki hammaddeden Tek Odaklı Organik camı beyaz, kolormatik, polarize ve renkli olarak üretmekteyiz. Türkiye’de birçok firmanın üretiminden vazgeçtiği Mineral Tek Odaklı, Bifokal ve Progresif camların üretimine devam etmekteyiz. Yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde şu anda portföyümüzde 30 farklı renk ve tonda ayna kaplama tasarımımız mevcuttur. Müşterilerimizin talep ettiği renk ve tondaki ayna kaplamayı sipariş edilen stok veya Rx camlara uygulayıp azami bir hafta içerisinde teslim etmekteyiz. Firmamız ayna kaplamalı cam üretiminde olduğu gibi, Trivex ve 1.74 indeks camların koyu renklerde boyanabilmesinde de sektör lideridir. Müşterimiz bizi aradığı zaman eğer yok cevabını alıyorsa o cam büyük ihtimalle Türkiye’de zaten üretilemiyordur!

Müşteri memnuniyetini sağlamak için üretim ve dağıtım aşamalarında hangi noktalara özellikle dikkat ediyorsunuz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi önceliğimiz büyük paralar kazanmak değil. Sağlık sektöründe hizmet verdiğimiz için işimize ticaret açısı ile değil ahlaki açı ile yaklaşmak zorundayız. Müşteri memnuniyeti ise göreceli bir kavram. Çünkü tek başımıza yapmış olduğumuz bir işin neticesinde sonuç elde etmiyoruz. Doktor reçetesi – üretim – montaj ve hastanın adaptasyonu gibi etkenlerin tamamının birbirine uyum sağlaması gerekiyor. Biz en doğru hammadde ve en teknolojik yazılımlar ile en kısa sürede ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz. Bugün verilen siparişi ertesi akşam kargoya verebilecek düzeyde bir laboratuvarımız var. Hammadde ya da üretimde kullanılan tüm malzemeler ilgili ülkenin sağlık bakanlığı onayını almış ve birinci kalite ürünlerdir. Sadece müşteriler değil fabrikamızda çalışan 50 kişilik ailemizin de sağlığı bizler için son derece önemlidir. Bu mantıkta üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Dağıtım ise Türkiye’nin önde gelen kargo firmaları veya ihtiyaca göre otobüs-uçak kargolar ile Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılıyor.

2018 yılında ülkemizin en büyük Kontak Lens ve Optik Cam depolarından biri olan Opak Lens ile bir birleşme kararı aldınız, böyle bir karar almanızın sebebi nedir.

Bir aile mesleği olan işimi çok uzun yıllardır yapıyorum. İşim her zaman ailem kadar önceliğim olmuştur. Nasıl ki ailem için her zaman en iyisini düşündüysem, işim içinde en iyisini düşündüm. Sadece işim için değil Ülkemiz için de en doğru olanı yapmaya karar verdim. 2013 yılında ve 2016 yılında bilinen bazı yurt dışı firmaları bizi almak istedi. Bu işe sadece ticaret mantığında baksaydım 2013 yılında fabrikamı satmıştım. Ancak bu ülke o kadar ucuz değil, vatana hizmet etmek sadece çalışmak ile olmuyor. Çalışıp elde ettiğiniz şeyleri aynı bakış açısında olan daha dinamik insanlar ve farklı vizyonlar ile devam ettirmek gerekir. Opak Lens sorunuzun cevabı da burada yatıyor. Muhteşem bir organizasyon, büyük bir güç ve milliyetçi ruh, hepsi vardı ve en doğru kararın bu olduğuna inanarak, bayrağı aynı bakış açısında ama daha enerjik daha güçlü olan bir firmaya ve sahiplerine devrettim. İnanıyorum ki tüm zorluklara rağmen ve karşılarındaki adil olmayan yapıya rağmen, OPAK LENS bu bayrağı çok daha yukarılara taşıyacaktır. Ben her ne kadar bu işin içerisinde görünmeyecek olsam da bilfiil aktif olarak her zaman destek vermeye devam edeceğim.

Opak Lens’in tüm Türkiye’ye dağılmış dağıtım ağı, tecrübeli ve profesyonel ekibi Akay Optiğe nasıl bir katkı sağladı ve bundan sonraki süreçte neler yapmayı planlıyorsunuz.

Yaklaşık iki yıldır birlikte çalışıyoruz. Başladığımız günden buyana en ufak bir sıkıntı yaşamadık. Bakış açılarınız bir, hedefleriniz bir karakteriniz bir olunca çok güzel bir uyum yakalayabiliyorsunuz. Çıkar ilişkilerinin ve ticaretin ön planda olmadığı hizmet önceliği olan iki bakış açısı birleşince zaten başarı kaçınılmaz oluyor. Bugün ortada DEV imajı ile dolaşan firmalar fabrika kapatıp bir merkezde toplanırken yüzlerce insanı ve aileyi işsiz bırakıyor. Ancak OPAK LENS birçok şubesi ile belki para kazanmıyor ama daha da büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. Bu işler sadece bilgi ve tecrübe ile olmaz AŞK olmazsa olmaz ve gerek kurucularında gerekse ekibinde bu AŞK vardır.

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz Sayın Mehmet Akay, bundan sonraki meslek hayatınıza aynı aşk ile devam etmenizi gönülden diliyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.