Yerli Optik Çerçevede +5 TL Neden Ödenmiyor?

Yerli çerçeve üreticilerimizin de bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yerli Optik Çerçevede +5 TL Neden Ödenmiyor?
Bu haber kez okundu.

Optik sektöründe satışı yapılan görmeye yardımcı tıbbi ürünlerden “çerçeve”nin yerli malı olması durumunda SGK geri ödeme fiyatı 5 TL fazladır.

Bu hüküm, Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında yerli çerçeve bedeli ile ilgili düzenlemede, Yerli Malı Tebliği (SGM 2014/35)’ne uygun olarak yerli malı belgesi almış ürünler geçerlidir.

Bu tebliğde ayrıca, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB)’nda yerli malı olduğuna ilişkin bilginin olması şartıyla GZ.11110 SUT Kodlu “Çerçeve” alan tanımı ile yer alan  görmeye yardımcı tıbbi malzemenin fiyatı 5 TL artırılarak ödenir. “ hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm uyarınca başlatılan uygulama kapsamında yerli malı çerçevelerin SGK geri ödemelerini 5 TL artırılmış fiyatlarla almaya başladık. Süreç içerisinde yerli ürün olmasına rağmen, bazı yerli malı çerçevelerde bu 5 TL’lık artırım eksik ödenmeye başladı.

TİTUBB Optik Web servisi sisteminde 20.07.2017 tarihinde; firma tarafından Excel’le toplu seri lot girişinde ürünün seri lot numaraları için beyan edilen üretim tarihinde Yerli Malı Belgesi onaylı ve geçerlilik süresi dolmamış ise ürünün YM belgesi olduğunu gösteren geliştirme yayınlandı.

Bu geliştirmeden önce sadece ürüne bağlı onaylı YM belgesi olup olmadığına bakılıyordu.

SGK, TUBİTAK ve TİTCK’nın katıldığı toplantı sonrasında alınan karar doğrultusunda yukarıda anlatılan geliştirme yapıldığı için bu iş kuralına uyan ürünler yerli malı belgesinden faydalanmaktadır.

Dolayısıyla, yerli çerçeve üreticisinin, Sanayi Odası’ndan, yaklaşık 2.000 TL masrafla bir yıl süreli yerli malı belgesi alması ve bunu ÜTS’ye tanımlaması gerekiyor. ÜTS’ye bildirdiği süre içinde, aktif geçerli yerli ürün belgesi tarihi aralığında ürettiği ürünler +5 TL ilave hakediş alıyor. Bu tarihten önce ya da süresi dolmuş yerli ürün belgesi olduğunda +5 TL eksik ödeniyor. Başka bir ifade ile Medula optik provizyon sistemine yerli malı bir çerçeve girdiğinizde “ÜTS’de geçerli bir yerli malı belgesi var mı?” diye sorguluyor. Buna bağlı olarak +5 TL eksik ya da +5 TL ilave ile ödeme hakedişini sonlandırıyor.

Çerçeve üretim tarihi yıl, ay, gün olarak yazılıdır. 3 Ekim 2017 üretim tarihi, 171003 olarak yazılmaktadır.

Meslektaşlarımızın yerli malı çerçeve aldıklarında, kuralına uyan aktif geçerlilik süresi dolmamış yerli ürün belgesi tarihleri aralığında üretilmiş karekodu istemeleri önemlidir. Yerli çerçeve üreticilerimizin de bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.