TEB'den bazı göz damlalarının rapor sürelerinde düzenleme!

TEB, son SUT değişikliği ile gelen bazı göz damlalarının rapor süreleri hakkında bir duyuru yayımladı.

TEB'den bazı göz damlalarının rapor sürelerinde düzenleme!
Bu haber kez okundu.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Kuru Göz Sendromunda kullanılan suni gözyaşı raporları ve Siklosporin İçeren İmmünsupresif göz damlaları raporları hakkında bir duyuru yayınladı. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iletilen 05.11.2016 tarihli yazılarında; belirtilen rapor sürelerinin hesaplanmasında düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih olan 15.10.2016 tarihinin dikkate alınması gerektiği belirtilmektedir.

TEB'in açıklaması şöyle:

Bilindiği üzere 07.10.2016 tarih ve 29850 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Sosyal Güvenlik Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" ile Sağlık Uygulama Tebliği'nin bazı hükümlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

Bahsi geçen Tebliğ ile eklenen "4.2.33.E– Göz Hastalıkları tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar" başlıklı maddesi değiştirilerek siklosporin içeren immünsupresif göz damlalarının rapor süreleri 1 (bir) yıl; kuru göz sendromunda kullanılan suni gözyaşları rapor süreleri ise 6 (altı) ay olarak düzenlenmişti.

Kurum tarafından 17.10.2016 tarih ve "Sağlık Uygulama Tebliğinin İlaçla İlgili Maddeleri Hakkında" başlıklı olarak yapılan duyuruda belirtilen düzenleme ile ilgili olarak bu raporların yeni düzenlenen SUT maddesinde belirtilen rapor sürelerini aşmamak kaydıyla raporlar süresi sonuna kadar geçerli olduğu belirtilmekte olup; Yeni düzenleme ile belirtilen sürelerin rapor tarihi itibariyle mi yoksa düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle mi hesaplanması gerektiği konusunda tereddütler oluştuğu Kuruma aktarılmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Birliğimize iletilen 05.11.2016 tarihli yazılarında; belirtilen rapor sürelerinin hesaplanmasında düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih olan 15.10.2016 tarihinin dikkate alınması gerektiği belirtilmektedir. Kurum yazısı ekte iletilmektedir. Bilgilerinize sunarız.

Kurum yazısı için tıklayınız

Kaynak : eczaciyiz.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.