Gözün düşmanı soğuk hava!

Soğuk havada gözler savunmasız kalır.

Gözün düşmanı soğuk hava!
25 Aralık 2014 Perşembe 09:48

 Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hasan Küçükşahin, kış aylarında yaşanan göz enfeksiyonlarını ve korunma yöntemlerini anlatıyor.

 

Soğuk havada gözler savunmasız kalır


Kış aylarında vücut direncinde azalma olduğu gibi, en hassas organlardan biri olan gözler de savunmasız hale gelir.

 

 Soğuk ve sert hava şartları, kişisel temizliğe ve hijyene dikkat etmeme gibi nedenler enfeksiyonların bulaşmasını ve hızla yayılmasını kolaylaştırır.

 

 Ayrıca aşırı göç, toplumsal yapı ve ekonomik alanlardaki yetersizlikler de göz enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırır.

 

Kırmızı göze dikkat


Kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olan adenovirüsler, gözlere kolaylıkla bulaşabilir.

 

Adenovirüs (adenoviral keratokonjonktivit) çok kolay ve hızla yayılan bir hastalıktır. Bu sebeple enfeksiyon sonrası salgınlar görülebilir.

 

Hastaların büyük bir çoğunluğunda adenovirus yüzünden gelişen kırmızı göz hastalığına rastlanır.

 

Özellikle ofis, okul, kreş, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlar ve klimalı ortamlarda çok çabuk yayılır.

 

Enfeksiyon tedavi edilmezse kalıcı görme bozuklukları yaşanabilir


Enfeksiyon kapan gözlerde yaşarma, sulu ve beyaz akıntı, kızarma, çapaklanma, kuruma ve ışıktan aşırı rahatsız olma (fotofobi) gözlemlenir.

 

Hastalık 1 hafta-10 gün gibi bir süreden sonra iyileşir. Ancak bazı hastalarda tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme bozukluklarına da sebep olabilir.

 

Ayrıca soğuk hava yüzünden göz çevresinde ciddi hasarlar da görülebilir. Soğuğa maruz kalan ciltte kan dolaşımı yavaşlayarak donma ve morarmalar oluşabilir.

 

Bilgisayar ve klima, göz kuruluğuna yol açabilir


Ofis ortamında çalışan ve uzun süre bilgisayar karşısında durmak zorunda olan kişiler de risk altındadır. Bu kişilerde kuru göz hastalığı oldukça yaygındır.

 

Odaklanma gerektiren durumlarda hastanın mevcut göz kırpma sayısı azalır ve gözler daha çabuk kurur. Göz kuruluğu; gözlerde batma hissi, sulanma ve kızarma şeklinde kendini belli eder.

 

Bu nedenle çalışma ortamının nemlendirilmesi, gözlerin daha sık kırpılması ve uzman hekimin önerdiği gözyaşı damlalarının kullanılması gerekir. Kışın ısınma amaçlı kullanılan klimalar da belli aralıklarla kapatılmalı, mekan mümkün olduğunca havalandırılmalıdır. Klimanın uzun süre çalıştırılması gözlerde kuruluğa yol açarak rahatsızlığa sebep olabilir.

 

Gözyaşı kanalında tıkanıklık varsa..


Kış mevsiminde yaşanan göz enfeksiyonlarının en belirgin özelliği bulguların öncelikle bir gözde daha sonra her iki gözde de etkisini göstermesidir.

 

Gözlerin enfeksiyonlara karşı bir savunma sistemi vardır ancak enfeksiyonlar bulaşıcı olduğundan çok dikkat edilmelidir.

 

Göz sağlığını koruyabilmek için kış aylarında gözlerin mutlaka korunması gerekir. Özellikle gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan kişiler soğuk ve rüzgarlı havalardan daha fazla etkilenir ve şikayetleri artar.

 

Gözyaşı tıkanıklığı gözlerde sulanmaya sebep olduğundan bu tip hastaların çok dikkat etmesi gerekir. Sulanma sürekli bir hal alırsa cerrahi müdahale gerektiren durumlar gelişebilir.

 

Kar körlüğünden korunmak için UV korumalı gözlük


Karlı havalar da göz sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kar körlüğü olarak adlandırılan bu hastalık, gözün ani ve yoğun ultraviyole ışınlarına maruz kalması sonucu gelişir.

 

Gözlerde ağrı, yanma, batma ve sulanma dışında göz kapaklarını istemsizce kapatma da (blefarospazm) görülür. Karlı havanın gözlerde yarattığı hasarın seviyesine göre bulanık görme de yaşanabilir.

 

Bu nedenle karlı havalarda mutlaka UV korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Karlı ve buzlu alanlardan yansıyan güneş ışınları gözün retina, lens ve kornea tabakalarına zarar verebilir.

 

Eller sık yıkanmalı


Göz enfeksiyonları süresince yapılması gereken durumlar yaşanan belirtilere göre değişkenlik gösterebilir. Antibiyotik içerikli damlalar adenovirüs ve diğer viral göz enfeksiyonlarını iyileştirmez.

 

Sadece bakteriyel göz enfeksiyonundan şüphelenildiği durumlarda bakteriyel konjonktivitin oluşmaması için kullanılır.

 

Enfeksiyonların gözlere bulaşmaması için eller sıkça yıkanmalıdır. Özellikle kırmızı göz rahatsızlığı olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır.

 

Bu göz enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan hastaya ait havlu, kozmetik malzemeler ve krem gibi bakım ürünleri asla ortak kullanılmamalıdır.

 

Kaynak:yenisafak.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.