Diyabetlilerin dikkat etmesi gereken 10 hastalık!

Diyabet ömür boyu dikkat ve kontrol gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu süreçte doktor kontrolü aksatılmadığında ve hayat diyabetin gerekliliklerine göre düzenlendiğinde kaliteli ve uzun bir ömür mümkün olur. Ancak diyabetlilerin, hastalığın kendisi kadar diğer hastalıklara karşı da dikkatli olması gerekir.

Diyabetlilerin dikkat etmesi gereken 10 hastalık!
21 Kasım 2016 Pazartesi 15:22

Diyabeti olanların kendi hastalıkları yanında diğer bazı hastalıklara karşı duyarlılıkları da artabiliyor ve bu ek rahatsızlıklar diyabet şikayetlerini arttırabiliyor. Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzm. Dr. Yaser Süleymanoğlu, diyabeti olanların dikkat etmesi gereken hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı…

1.Göz hastalıkları

Diyabet kılcal damarları hedef alan bir hastalık. Diyabet hastalarında kan şekeri yüksek seyir ettiği için gözün arka tabakasında bulunan kılcal damarların yapısı ve dolaşımı etkilenebiliyor ve zamanla göz kanaması ve körlük gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte gözün ön tarafında bulunan lenste de şeker birikimi sonucunda katarakt meydana gelebiliyor.

goz-hastaligi

Nasıl korunmalı? Göz sağlığıyla ilgili sorun yaşamamak için diyabeti olanların açlık ve tokluk kan şekerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekiyor. Diyabetli bireylerde; açlık kan şekeri 100-110 mg ve tokluk kan şekeri 140 mg seviyesinde olmalı. Ayrıca kan şekeri ortalamasını gösteren Hba1c seviyesi 6.2'in altına çekilmeli. Bununla birlikte diyabeti olanların 6-12 ayda bir rutin olarak detaylı göz muayenesi yaptırması da çok önemli. Göz muayenesinin diyabet konusunda uzmanlaşmış bir göz hastalıkları uzmanı tarafından yapılması gerekiyor.

2.Yüksek tansiyon

Diyabetin en fazla zarar verdiği yerlerden biri damarlar olduğundan, diyabetle birlikte görülen yüksek tansiyon erken dönem organ kayıpları, inme, beyin kanaması, göz içi kanama ve kalp krizi gibi riskleri artırabiliyor.

tansiyon

Nasıl korunmalı? Tansiyonu kontrol etmek için açlık kan şekerinin 100-110 mg, tokluk kan şekerinin ise 140 mg'ın altında tutulması ve sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte kan basıncını da sürekli kontrol etmek çok önemli. Diyabette büyük tansiyon 12'nin altında, küçük tansiyon ise 75'in altında olmalı.

3.Diş eti hastalıkları

Kan şekeri yüksek olan diyabetli hastalarda diş etlerinde şeker birikiyor. Bu durum diş etinin içinde birçok bakteri ve mantar oluşmasına neden oluyor ve diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi ve erimesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ek olarak diş eti iltihabı ve sorunu olan hastalarda kan şekerini kontrol altına almak zorlaşabiliyor.

dis-eti

Nasıl korunmalı? Diyabet hastalarının kan şekerini sıklıkla kontrol ettirmesine ek olarak diş eti bakımını düzenli yapması ve dişlerini fırçalamayı kesinlikle aksatmaması çok önemli. Diyabet hastalarında periyodik diş eti kontrolünün de diyabet konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından yapılması son derece önemli.

4.Grip ve soğuk algınlığı

Diyabet, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık ve kan şekeri yüksek seyir ettiğinde bu baskılanma daha da artabiliyor. Bu nedenle diyabet hastaları grip, nezle hatta zatürre gibi hastalıklara karşı diğer insanlara göre daha yatkın olabiliyor.

grip

Nasıl korunmalı? Diyabeti olanların kış aylarında sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemlerini korumaları gerekiyor. Diyabet hastaları mutlaka her yıl periyodik olarak grip aşısı yaptırmalı. Ayrıca son yıllarda gelişen zatürre aşısı da iyi bir koruma sağlayabiliyor.

5.Kolesterol

Kontrol edilmeyen diyabet, tansiyon ve kolesterolün hayati risklere neden olabilecek bir üçgendir. Özellikle LDL kolesterolün damar çeperini daraltarak tıkıyor. Bu nedenle diyabet hastalarında kalp krizi riski 4 kat artıyor.

kolesterol

Nasıl korunmalı? Diyabet ve tansiyon kontrol altında tutulmalı ve LDL seviyesi 100'ün altına çekilmeli. Bu şekilde hayati riskler en aza indirilebiliyor. Ek olarak diyabetle birlikte yüksek kolesterolü olan hastaların, mide ya da kan hastalığı yoksa ömür boyu aspirin kullanması önemli.

6.Ayak yaraları

Diyabet hastalarının derisinde ve yumuşak dokularda normal insanlardan daha fazla glikoz yani şeker birikiyor. Bu şeker zamanla ayak derisinin kurumasına, his kaybına ve parmak arasında mantar meydana gelmesine neden olabiliyor. Ek olarak ayağın kemik yapısı bozulabiliyor ve farkına varılmayan yaralar oluşabiliyor.

ayak-yarasi

Nasıl korunmalı? Diyabet hastaları için ayak bakımı son derece önemli. Ayakların sürekli kontrol edilmesi ve nemli tutulması gerekiyor. Ayakların gerekli miktarda nemli tutulması çok önemli çünkü gereğinden fazla nemli tutmak da yara riskini artırabiliyor. Bununla birlikte uygun ayakkabı ve terlik seçimi de yara oluşumunu önemli ölçüde engelleyebiliyor.

7.Cilt hastalıkları

Cilt, vücudun diyabetten en çok etkilenen yerlerinden biri. Kılcal damarların diyabetten etkilenmesiyle dolaşımın azalması sonucunda ciltte kuruluk, egzama, mantar ve deri enfeksiyonları ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte özellikle ayak derisinin bozulması, diyabete bağlı ayak yarası riskini artırıyor.

cilt

Nasıl korunmalı? Cildin tüm bölgelerine düzenli bakım yapılmalı ve cilt nemli tutulmalı. Diyabeti olanların en ufak bir cilt sorununda bile mutlaka uzman bir dermatoloğa gitmesi çok önemli. Çünkü diyabette dikkate alınmayan cilt yaraları ileride daha büyük sorunlara neden olabiliyor.

8.Mide ve bağırsak hastalıkları

Uzun yıllar diyabet hastalığı olanlarda hazım sorunları ortaya çıkabiliyor. Gastroparezi olarak da adlandırılan ‘mide ve
bağırsak tembelliği' hazım, emilim ve tuvalet alışkanlığını olumsuz etkiliyor.

mide-agrisi

Nasıl korunmalı? Sağlıklı beslenme ve kan şekerini kontrol altında tutmak mide ve bağırsak sorunları açısından çok önemli. Diyabetlilerin mide sorunlarını dikkate alması gerekiyor. Herhangi bir rahatsızlıkta, mide koruyucu ve sindirim sistemini düzenleyici hazım ilaçları ile şikayetleri azaltmak mümkün. Ancak bu ilaçlar hastalığın seyrine göre doktor kontrolünde alınmalı.

9.Obezite
Obezite hastalarının yüzde 80'i hayatlarının devamında diyabet sorunuyla karşılaşıyor. Diyabet de sıklıkla fazla kilolu kişilerde görülüyor. Bu nedenle obezite ve diyabet birebir ilişki içindeki iki hastalık.

obezite

Nasıl korunmalı? Sağlıklı beslenme obeziteden kaçınmanın en önemli koşulu. Kilolu diyabet hastaları zayıfladıktan sonra tansiyon ve kolesterol ilaçlarını bırakabiliyor. Kilo veren hastalarda kan şekeri düzeldiği için insülin dozunu bile azaltabiliyoruz.

10.Depresyon ve stres
Stresli bir yaşam hem diyabeti hem de tansiyonu olumsuz etkiliyor. Kan şekeri düzenli kontrol edilmediğinde ve ani düşme ve yükselmeler olduğunda hastalarda sinirlilik, uyku hali ve depresyon sorunları ortaya çıkabiliyor.

stres

Nasıl korunmalı? Kan şekeri doğru şekilde kontrol edilmediğinde sürekli değişen seviyeler hastaları olumsuz etkiliyor. Bu nedenle kan şekerini kontrol altında tutmak çok önemli. Diyabet tedavisinde disiplin ve huzurun bir arada olması gerekiyor. Psikolojik sorunlar kontrol edilemezse psikiyatrik destek alınmalı.

Kaynak : sozcu.com.tr


Etiketler; #göz #diyabet

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.