Sağlık Bakanlığı'ndan Presbiyopi İçin Bilgilendirme

T.C. Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde presbiyopi hakkın da bir görsel ve bilgilendirme spotu yayınladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan Presbiyopi İçin Bilgilendirme
25 Ocak 2016 Pazartesi 14:15

Sağlık Bakanlığı bilgilendirme mesajında aşağıdaki bilgilere yer verdi.

Presbiyopi, 40 yaşın üzerinde, ilerleyen yaşa bağlı olarak göz içi merceğin esnekliğini kaybetmesi ve yakın görmenin bozulması olarak tanımlanmaktadır. Bu bozulma aslında fizyolojik bir bozulmadır, yani aslında bir hastalık değildir.

Yakın nokta gözden uzaklaşır. Bu tıpkı saçımızın beyazlaşması gibi doğal süreçtir. Başka bir ifade ile hastalık değil fizyolojik bir olaydır. Gündüz bol ışıkta nispeten okuyabilen kişiler, gece azalan ışıkta, daha fazla ışık almak için pupillanın genişlemesi nedeniyle retinada olan imaj büyük ve dağınık olur, buda yakın çalışmayı zorlaştırır. Yaşın ilerlemesi ile azalan uyum kabiliyetinin (+) lenslerle yeniden sağlanması problemin çözümüdür. Presbiyopi olan insanlar başlangıçta elindeki yazıyı gözünden uzaklaştırarak okumaya çalışır. Tren ya da hareketli vasıtalarda okumakta güçlük çeker. Bir göz hekimine muayene olarak bir yakın gözlüğü alması problemini çözer.

Presbiyopi, güneşin fazla olduğu Akdeniz bölgesinde UV radyasyonu etkisiyle daha erken yaşlarda başlar.  Soğuk iklimlerin sürdüğü kuzey ülkelerinde biraz daha ileri yaşlarda oluşur. Rus edebiyatının zenginliği birazda buradan kaynaklanmaktadır.

Okuma gözlüklerinin internette satışı yasaktır.

GÖZLÜĞÜNÜZÜ İŞPORTADAN DEĞİL, BİR HEKİME MUAYENE OLARAK, GÖZLÜKÇÜNÜZDEN ALINIZ.

Hazır okuma gözlüklerinin optisyenlik müesseslerinde, optisyenlik müesseseleri dışındaki yerlerde ve internette satışı ve Reklamı yasak.

Batıda marketlerde, eczanelerde reçetesiz olarak geçici kullanımlar için satılan hazır yapılmış gözlükler, daha çok büyütme gözlüğü ya da aparatı olarak isimlendirilir. Optisyenlik müesseselerinde üretilen kişiye özel optik sağlık gereci ile benzeşen bir yönü bulunmamaktadır. Gözler görme testi yapıldığında her göz için farklı diyoptri ihtiyacı oranı %75’tir. İnsanlarda %80 oranında da astigmatisma bulunur. Böyle bir durumda yeterli görmeyi sağlayacağını iddia etmek optik sağlık gereci gibi mütalaa etmek bilim dışıdır

Bu yüzden bu hazır yapılmış gözlükler yeterli (iyi görmeyi sağlayacak) düzeltmeyi sağlayamaz. Gözlüğün her iki gözünde de aynı siferik diyoptri de lens takılıdır (+1.00-+3.00 ) Üstelik bu yaşlarda muayenesiz bu gözlüklere özendirmek, körlüğe sebep olacak hastalıkların tespitinin de atlanmasına sebep olur(glokom, retina dekoltmanı)

Bu tip gözlüklerin belli bir ucuzluğu temini için cam ve çerçevesinde kullanılan malzemenin kalitesi de her zaman düşüktür. Ülkemizde işporta da satılan hazır yapılmış gözlükler her türlü hurda malzemeden Uzakdoğu ülkelerinde üretilerek daha çok kaçak yollarla ülkemize sokulmakta, kullanımına göz yumulması da göz ve görme sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Camları düşük abbe değerinden dolayı kromatik aberasyona sebep olur. Çerçeveler belli bir standarda göre üretilmedikleri için alerji ve tahriş yapabilir.

Optisyenlik müesseselerinde gözlük kişiye özel olarak üretilir. Prizmatik etki meydana gelmemesi için camın optik merkezinden bakması temin edilir. Hazır okuma gözlüklerinin optisyenlik müesseslerinde, optisyenlik müesseseleri dışındaki yerlerde ve internette satışı ve reklamı yasaktır.

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı:B.10.0.THG.0.79.00.02/37645                                                                                                   07/10/2008

Konu: Hazır Okuma Gözlüğü

ANADOLU GÖZLÜKÇÜLER VE OPTİSYENLER DERNEKLERİ FEDERASYONU

Cumhuriyet Mah. Umur Sok. Sultan İşhanı No:2/4

Melikgazi/Kayseri

Hazır okuma gözlükleri konusunda Bakanlığımıza göndermiş olduğunuz 14.04.2008 tarih ve 47 sayılı yazınız incelendi.

5193 sayılı Optisyenlik Hakkında kanunun 4 üncü maddesinde Numaralı (Mihraklı) gözlük camı ve gözlük çerçevesi satmak, gözlük montajı ve her türlü reçeteli lens satışı yapmak üzere optisyenlik mesleğini icra edebilmek için, optisyenlik alanında en az ön lisans seviyesinde. Mesleki eğitim ve öğretim veren yüksekokul mezunu olmak gerekir ve 6ncı maddesinde. “optisyenler, yalnız koruyucu gözlükleri, güneş gözlüklerini ve göz hastalıkları uzmanı tabipler tarafından verilen reçetelerde yazılı numaralı gözlük camlarını, her türlü lensleri, optik görme gereçlerini ve gözlük çerçevelerini satabilir. Hükmolmuş ve optisyenlik hakkında Yönetmenliğin 25 inci maddesinin (k) bendinde de “Müessese dışındaki bir atölyede numaralı gözlük camı montajı yapılması yasaktır” hükmü getirilmiştir.

Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri gereği hazır okuma gözlüklerinin optisyenlik müesseslerinde, optisyenlik müesseseleri dışındaki yerlerde ve internette satışı yasaktır.

Bilgilerinize rica ederim.

Dr. Ş. Serdar MERCAN

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısı V.

    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.