Kış Aylarında Göz Alerjileri Tedavisi!

Vücudumuzun önemli organlarından olan gözlerde alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor.

Kış Aylarında Göz Alerjileri Tedavisi!
07 Şubat 2015 Cumartesi 09:39

Göz alerjilerine karşı önlem alınmazsa, ciddi bir tedavi gerekebilir. Kış mevsiminde göz alerjisi tedavisi hakkında merak edilenleri açıkladı.

Ne kadar mikroplara karşı dirençli olsalarda, gözlerimizde mikrop kapıp rahatlasızlanabiliyor. Bilhassa da kış aylarında göz sağlığına çok dikkat edilmelidir. Aksi durumda göz alerjileri sık görünür. Göz alerjisinin çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Peki göz alerjisi nasıl tedavi edilir?

Normalde gözler de vücudumuzun diğer bölümleri gibi pek çok mikroba karşı dirençlidir. Gözün dışa açık kısımlarını devamlı yıkayan, temizleyen gözyaşı; enfeksiyondan korunmada önemli roller oynar ve içinde mikroplara karşı bazı maddeler taşır. Gözyaşı azaldığında ya da yapısı bozulduğunda, enfeksiyon riski artar. Ayrıca; göz alerjileri, soğuk havaya maruz kalmada enfeksiyon için risk oluşturur.

Temizlik şart

Konjonktiva, kornea, kapaklar, gözyaşı sistemi iltihapları sıklıkla karşılaştığımız enfeksiyonlardandır. Tek veya iki taraflı olabilir. Konjonktivitler bakteriler, virüsler başta olmak üzere çeşitli mikroplarla olabilir ve alerjiler, kimyasal maddelerle temas, tedavi edilmemiş gözlük kusurları, kontakt lens kullanımı, göz ve el temizliğine dikkat etmeme gibi nedenler, mikropların enfeksiyon yaratmalarında etkili olabilir.

Kornea tabakasında oluşan enfeksiyonlar ise görmeyi de etkileyebilir, kalıcı görme kaybına yol açabilir hatta tedavi edilmediği takdirde gözün kaybına kadar da gidebilir. Herpes keratiti, bakteriyel keratit en bilinenlerdendir. Mantar keratiti çok seyrek olmakla birlikte üstesinden gelinmesi bir hayli zor bir klinik durumdur. Hastalar başka hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıklarda da bazen maalesef uzmanına danışmadan, başkalarının önerisiyle, bilmeden kortizon gibi son derece zararlı olabilecek bazı ilaçlar kullanmaktadırlar.

Bu kullanım görme kaybına yol açabileceği gibi daha sonra uygulanacak doğru tedavinin başarısızlığına da neden olabilir. Kornea enfeksiyonlarında; batma hissi, ışıktan rahatsızlık çoğu kez en rahatsız edici şikayetlerdir. Ancak kızarıklık, sulanma şikayetleri de sıklıkla görülür.

Kapak iltihapları arasında iç ve dış arpacıklar, kronik kapak iltihapları sık karşılaştığımız sorunlardandır. Burada neden; sıklıkla gözyaşı problemleri, hijyen eksikliği, çözülmemiş gözlük kusurlarıdır.

Doğrudan gözyaşı sistemi iltihapları diğerlerine göre seyrek görülür. Bunlarda neden, çoğu kez gözyaşı kanalının tıkanık olmasıdır. Yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda sıklıkla doğuştandır. Eğer enfeksiyon yoksa, gözyaşı kanalı tıkanıklığında yegane şikayet, genellikle gözde oldukça fazla sulanmadır. Çoğu kez tek taraflıdır.

El ve yüz temizliği, hasta bireylerle temastan kaçınma hastalığın bulaşmasını önlemede çok önemlidir. Ayrıca, bir gözü hasta olan bir kişinin diğer gözünü korumada da bu tedbirler önemlidir.

Göz Enfeksiyonlarına Dikkat

Enfeksiyon olduğunda; gözlerde kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, sulanma, yanma, batma, ağrı, bazen görme bulanması gibi şikâyetler olur.

Hem iyileşmenin çabuk olması, hem ciddi ya da kalıcı hasarın az olması ve de ameliyat gibi daha sonra ek müdahalelere gerek kalmaması açısından tüm enfeksiyonlarda erken tedaviye başlama çok önemlidir. Genellikle damla ve merhemle tedavi edilebilirler. Tedavi bazen ağızdan; ciddi vakalarda da enjeksiyonlarladır. Hatta bazen hastaneye yatırılarak tedavi etmek de gerekebilir. Ayrıca, bazen enfeksiyona yol açan mikrobu belirlemek için enfeksiyondan kültür ve mikrobu yok edecek ilacı belirlemek için antibiyogram gerekebilmektedir.

Göz kuruluğuna karşı birkaç önlem

Kış aylarında yeterli havalandırılmayan ev, ofis gibi kapalı mekanlar, kalorifer ve klimalar ve bilgisayarlar gözler için tehlike sinyali veriyor. Bu tür ortamlarda pek çok kişi göz kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bulunan ortamın sık sık havalandırılması, klimaların dikkatli kullanılması, hava akımının doğrudan göze gelmesinin önlenmesi, bilgisayar karşısında saatlerce kalınmaması ve doktor kontrolünde alınacak suni gözyaşı damlaları göz kuruluğunu gidermenin etkin yolları olarak gösteriliyor.

Kaynak: sagliksiteniz.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.