Gençler Arasında En Sık Görülen Nörolojik Hastalıklardan Biri

Çift Görme veya Gözün İrade Dışı Hareketi Ms Hastalığı Belirtisi Olabilir!

Gençler Arasında En Sık Görülen Nörolojik Hastalıklardan Biri
29 Mayıs 2015 Cuma 11:36


Denizli Devlet Hastanesi nöroloji uzmanı Dr. Sema Yumrutaş, multipl sklerozun (MS) gençler arasında en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olduğunu ve hayat boyu sürdüğünü söyledi.

 


 

Merkezi sinir sisteminin bir hastalığı olduğunu belirten Dr. Sema Yumrutaş, bu sistemin sinirler boyunca vücudun çeşitli bölgelerine elektrik mesajları gönderen bir telefon santraline benzediğini anlattı; "Bu mesajlar, bilinçli ve bilinçsiz tüm hareketlerimizi kontrol eder. MS, mesajların düzgün bir şekilde iletilmesini bozar. Sağlıklı sinir liflerinin çoğu, mesajların iletilmesini kolaylaştıran, miyelin denen yağlı bir maddeyle çevrelenmiştir. MS'de miyelin parçalanır ve yerini sertleşmiş doku alır. Bu da mesajın geçişini saptırır ya da tümden bloke eder. Vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelir, çünkü mesajlar gerektiği gibi iletilemez, yanlış bölgeye gider."

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Virüs saldırısı, bağışıklık reaksiyonu ile hem virüsler hem de bağışıklık sistemi reaksiyonunun birleşiminin MS'e yol açabileceğini belirten Uzm. Dr. Yumrutaş, belirtileri şu şekilde sıraladı: "MS, genelde genç erişkin kişilerde sık gördüğümüz bir hastalıktır. Çift görme veya gözün irade dışı hareketi, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması, ellerin titremesi, mesane ve kalın bağırsak kontrolünün kaybı, sendelenme veya denge kaybı, dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları, aşırı halsizlik ve kendini alışılmış biçimde yorgun hissetme, koordinasyon bozukluğu, uyuşma ve karıncalanma hissi, ayakların belirgin şekilde sürüklenmesi belirtileri arasındadır. Bu belirtiler genelde kısa süreli olup başlarda 24 saatten 1 haftaya kadar sürebilir. Hastalık, başlangıç döneminde iyi analiz edilmelidir. Hastalıkta hasarın görüldüğü bölgeye bağlı olarak değişik bulgular ortaya çıkabilir."

ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIK DEĞİL

MS'in bulaşıcı, öldürücü ya da akıl hastalığı olmadığını, doğru tedavi yöntemleriyle hastaların yaşamını normal sürdürebileceğini belirten Sema Yumrutaş şunları kaydetti; "Hastalığın tanısı birçok yolla yapılır. Bunların ilki ve en önemlisi, nörolog bir doktorun yaptığı fiziksel muayenedir. Daha sonra beynin MR'ı, BOS (beyin omirilik sıvısı) ve kaydedilmiş potansiyeller gibi ileri inceleme yöntemleri, tanıyı kesinleştirmek için gereklidir. Halen MS için kesin bir tedavi yöntemi yoktur fakat hastaların bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için ilaç tedavisi, fizyoterapi, psikoterapi ve danışmanlık hizmetleri verilebilir."

 

Kaynak: denizlihaberleri.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.