Çocuklarda Göz Hastalıklarına Karşı Uyarı !

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, çocuklarda oluşan göz hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda Göz Hastalıklarına Karşı Uyarı !
06 Haziran 2014 Cuma 11:42

Görme duyusu gelişiminin, insanlarda, doğumla başlayıp 8-10 yaş civarına kadar çok hızlı bir şekilde tamamlandığını söyleyen uzmanlar, bu süreçte ortaya çıkan ve görme duyusunun gelişimini etkileyen herhangi bir sorunun, bir daha geri dönüşü olmayan görme problemlerine sebep olabileceğini söyledi.

 

Kırma kusurları, şaşılık, konjenital katarakt, glokom, göz travmaları ve göz tümörleri gibi birçok hastalığın çocuklarda kalıcı görme kayıplarına sebep olabileceğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, çocuklarda oluşan göz hastalıkları hakkında bilgi verdi. En sık görülen göz hastalığının kırma kusurları olduğunu belirten Ekmekçiler, miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olmak üzere, üç çeşit kırma kusuru olduğunu dile getirdi. Ekmekçiler, "Miyopi bebeklerde nadiren görülen, genelde okul çağında başlayıp, 20'li yaşlara kadar artış gösteren bir görme kusurudur. Hipermetropi doğumla birlikte başlamakta ve yaşın ilerlemesiyle paralel olarak, azalan bir seyir izlemektedir.

Astigmatizma doğum sırasında görülür ve hayat boyu artma azalma göstermez. Bu üç kırma kusurunda da genetik geçiş söz konusudur. Eğer anne-baba gözlük kullanıyorsa, çocuklarının da gözlerinde bozukluk olma ihtimali yüksektir. Bu tür göz bozuklukları; çocuklarda uzaklara bakarken gözlerini sıkma, bir şey okurken çok yaklaştırma, sınıfta tahtayı görememe, akşamları zor görme ve sık sık takılıp düşme gibi birçok semptomla kendini gösterebilir" dedi.

 

"ŞAŞILIK NÖROLOJİK SEBEPLERE BAĞLI GELİŞEBİLİR"


Sık olarak görülen ikinci görme kusurunun şaşılık olduğunu belirten Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, şaşılığın, nörolojik sebeplere ve hipermetropiye bağlı olarak geliştiğini söyledi. Ekmekçiler, "Hipermetropiye bağlı olan şaşılıklar, çoğunlukla gözlük kullanımı ve erken tedavi ile ameliyat gerekmeksizin düzeltilirken, nörolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış olanlar, genelde ameliyatla düzeltilmektedir. Şaşılık erken fark edilip düzenli takip edilmesi gereken bir göz hastalığıdır. Geç kalındığında, gözde tembelliğe sebep olmakta, ömür boyu düzeltilemeyen görme kusurlarına ve kalıcı şaşılığın oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle, altı aylık olduktan sonra bir bebekte gözde kayma görünüyorsa, acil olarak doktora başvurulması gerekir. "Bekleyelim çocuk büyüyünce şaşılık kendiliğinden geçer" gibi düşünceler daha sonra düzeltilemeyecek ciddi sorunlara sebep olabilir. Çocuğun yüksek ateş sonrası havale geçirmesi, nörolojik şaşılıkların en önemli sebebidir. Bu nedenle, çocuklarda ateş yükselmesine çok dikkat etmek gerekir" diye konuştu.

 

"GÖZ TANSİYONU KÖRLÜK NEDENİ"


Konjenital glokom yani göz tansiyonu da nadir görülen hastalıklardan biri olduğunu dile getiren Ekmekçiler, bunun bebeklikte başladığını; ışıktan rahatsız olma, gözde aşırı sulanma ve gözlerini açamama gibi semtomları olduğunu söyledi. Ekmekçiler, bu durumun tedavi edilmediği zaman gözde büyüme ve körlükle sonuçlanabilen bir rahatsızlık olduğunu kaydetti.


Çocuklarda göz travmalarının oldukça sık görüldüğünü söyleyen Ekmekçiler, etraftaki birçok şeyin göz yaralanmasına sebep olabildiğini ifade etti. Ekmekçiler, "Bebeklerde, kendi tırnaklarıyla gözlerini çizmekle, daha ileri yaşlarda ise kalem, çatal, bıçak, cam kırığı batması, boncuk tabancası çarpması ve başka birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bu tür travmaların bazısı geçici olabilmekte, bazısı ise göz kaybına kadar giden sorunlara sebep olabilmektedir. En etkili korunma yöntemiyse; başına böyle bir olay gelmesin diye çocukları bu tür tehlikelerden uzak tutmaktır. Göz tümörleri çocukluklarda genelde genetik geçişlidir, iki gözde de olma ihtimali yüksektir. Genelde aileler gözde şaşılık veya göz bebeğinde beyaz ışık parlaması görerek doktora gelmektedirler. Eğer aile geçmişinde böyle bir hastalık varsa, genetik geçişten dolayı çok tedbirli olunmalıdır" ifadelerini kullandı,

 

"DOĞUMDAN İTİBAREN ÇOCUKLARIN GÖZLERİ TAKİP EDİLMELİ"


Ailelerin genelde çocuk büyümeden göz muayenesinin yapılamayacağını düşündüğünü belirten Ekmekçiler, "Bu yanlış kanının aksine; doğumdan itibaren her yaşta çocuğa göz muayenesi yapılabilir. İlk 8 yaş kritik dönemdir. Bu nedenle tüm ailelerin, gözde sıkıntısı olmasa bile, bebeklikten itibaren okul öncesi döneme kadar, düzenli olarak çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Çocuklarda göz hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir" şeklinde konuştu.

 

Kaynak : haber.stargazete.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.