Beta mikrobunun belirtileri ve tedavisi

Havalar soğudukça ve okulların açılmasıyla artış gösteren Beta enfeksiyonu vakaları, önce çocuğu sonra tüm aileye bulaşıyor.

Beta mikrobunun belirtileri ve tedavisi
09 Eylül 2014 Salı 06:46

 

Halk arasında Beta mikrobu olarak bilinen enfeksiyonun, özellikle 4-5 yaşına doğru yavaş yavaş artış gösterdiğini ve 5-15 yaş arasında zirve yaptığını dile getiren Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral; “Solunum yoluyla yayılan ve çok bulaşıcı olan Beta enfeksiyonu; zamanında, hızlı ve uygun tedavi edilmezse hayati sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyon çok bulaşıcı olduğu için okul dönemindeki çocuğun ailesinin yanı sıra okul arkadaşlarını da olumsuz yönde etkiler. Enfeksiyon yaş dönemine göre farklı hastalıklara neden olur.” diyor.


Beta mikrobunun belirtileri nelerdir?

Altı aydan küçük bebeklerde genellikle hafif burun akıntısı ve düşük düzeyde ateş ile birlikte nezle yapar. Burun delikleri etrafında soyulmalar da görülür. Altı ay ile üç yaş arası olanlarda, düşük dereceli ateş, eklem ve kas ağrıları ve nezle bulguları var. Şeffaf burun akıntısı, boyunda hafif ağrılı beze (lenf nodları), sinüzit, bazen de bunlara eşlik eden orta kulak iltihabı görülebilir. Üç yaş ile 12 yaş arasındaysa, genellikle hızlı bir şekilde bademcik iltihabı (tonsillit), nezle (nazofarenjit) ve bazen de eşlik edebilen kızıl hastalığı görülür.


Genellikle yüksek ateş, kusma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, terleme ve yorgunluk ile bazen de bu belirtilere eşlik eden karın ağrısı ile kendisini gösteren Kızıl’ın kuluçka evresi iki-dört gün. Hastalık başladıktan 12 ile 48 saat sonra çok bilindik olan döküntüleri ortaya çıkar. Bademcik, dil, yutak ve damakta görülen döküntüleri, büyük, şiş, kırmızı ve iltihap doludur. Bazen ciddi vakalarda difterideki gibi bademciklerin üzeri kirli bir iltihap tabakasıyla kaplı olabilir. Beta mikrobu, genellikle cilt ve solunum yolu enfeksiyonu yapmasına rağmen; zatürre, zatülcem, kemik iltihabı, menenjit, yumuşak doku iltihabı ve apseye de neden olabilir.

Bebek ve çocukların soyulan egzamaları, bazen enfeksiyonlar özellikle beta enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için çok iyi bir kaynaktır. Bu lezyonların üzerine binen enfeksiyon, yaygın kızarıklık, üzerinde akıntı, kabuklanma, soyulma ve bölgesel beze iltihabı yapabilir.


Beta enfeksiyonunun tedavisi nedir?

Hastalığın tanısı hekimin şüphesiyle birlikte yaptırdığı testler yardımıyla konulur. Sonuçları 45 dakika içerisinde çıkan boğazdan alınan salgının incelendiği bir testle ön tanı konularak; tedavi süreci hemen başlatılabilir. İlk etapta yapılan testin sonucu pozitifse hemen penisilin tedavisine başlanır; ancak mutlaka boğaz kültürü alınmalıdır. Sonucuna göre uygun antibiyotik seçilir.


Beta mikrobu tedavi edilmezse ne olur?

Eğer tedavisi yapılmaz veya gecikilirse erken veya geç komplikasyonlara neden olabilir. Erken komplikasyonları, Streptokok enfeksiyonunun yayılmasıdır. Genellikle ilk haftada olur, bölgesel lenf nodlarının iltihaplanması, orta kulak iltihabı, sinüzit, az görülen zatürre, septisemi (kana karışması), kemik iltihabı ve toksik şok sendromu ile kendisini gösterebilir. Geç komplikasyonları, Akut romatizmal ateş ve böbrek iltihabı.


Beta’dan korunmak için ne yapılmalı?

Beta salgınından korunmak için okul, kreş gibi toplu yaşanan yerlerde, dönem dönem boğaz kültürü alınmalı, enfeksiyon saptanan çocuklar eve gönderilmeli, genel hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve C vitamini tüketimi artırılmalı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.