Taylan Küçüker: “Düzenli Göz Muayenenizi İhmal Etmeyin”

T.C. Sağlık Bakanlığı, sağlık okuryazarlığını artırmak geliştirmek, kamu sağlığını korumak amacıyla, sosyal medya hesaplarında görsel afişler ve spot duyurular paylaşıyor.

Taylan Küçüker: “Düzenli Göz Muayenenizi İhmal Etmeyin”
09 Mart 2018 Cuma 15:05

Bilgisayar ekranına sürekli bakmak gözlerinizin yorulmasına ve uzun vadede bozulmasına neden olabilir. Sağlık Bakanlığı, “Göz sağlığınızı korumak için düzenli göz muayenesi olmayı ihmal etmeyin.” spot duyuru paylaştı.

Düzenli Göz Muayeneleri Genel Sağlık Bakımınızın Hayati Bir Parçasıdır
Körlük ve görme kaybı vakalarının en az % 50'sinde önlenebilir veya tedavi edilebilir ancak erken teşhis bunun gerçekleşmesinin anahtarıdır.
Avrupalılar daha uzun yaşarken, başta diyabet veya diğer kronik hastalıklardan etkilenen insanlar gibi risk gruplarında körlüğe neden olan göz  hastalıkları da artıyor.
Türkiye yaşlanıyor, nüfus artışı azalıyor ve yaşam süresi artıyor. Emekli olma yaşı, yaşlanan nüfusu üretimde tutmak için artırılıyor. (Kadınlarda 58, erkeklerde 60)
TÜİK verilerine göre, 2023 yılında Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı yüzde 10, 2'ye ulaşacak ve yaşlı sayısının 8,6 milyon olacağı öngörülüyor. Yaşlı nüfusun olumsuz etkileri, 2030 yılında hissedilmeye başlayacaktır.

Düzenli  göz muayenelerinizi ihmal etmeyin!

Düzenli Göz Muayeneleri Genel Sağlık Bakımınızın Hayati Bir Parçasıdır
Refraksiyon testleri muayenesi sadece gözlükle ilgili değildir. Bazen kötü yetersiz görme, tıbbi araştırmaya ihtiyaç duyan başka bir şey olabilir.
Bir göz problemi ne kadar küçük ve önemsiz gibi olursa olsun, göz muayenesi ve tedavisinin ertelenmemesi gerekir. Her zaman bir göz doktorunu ziyaret ederek, teşhis ve tedavi için erken davranılması gerekir. Düzenli göz muayenesi, körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verir.

İyi haber şu ki, birçok göz sorunu önlenebilir veya tedavi edilebilir. Muayene için ne kadar erken hareket ederseniz, göz ve görme sağlığınız için o kadar iyi olur. Sorunun göz ardı edilmesi, ertelenmesi, geciktirilmesi; geri dönüşümü olmayan sağlık problemlerine sebep olabilir.

Düzenli göz muayenesi detaylı görme, üretimi artırır. Ülke ekonomisine katma değer katar.

Görme bozukluğu ve körlük, çocuğu hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Görme bozukluğu çocuğun eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarına erişimini kısıtlar. Erişkin bir aile bireyindeki görme kaybı, görme kaybı, onu bir çocuğun bakımına muhtaç duruma sokabilir.

Öğrenciler her yıl kayıt yenilerken; sorunsuz gördüklerine dair göz doktorundan alınmış bir raporu kayıt evraklarına eklenmesinin şart koşulmalıdır. Bu uygulama Avrupa’da birçok ülkede yapılmaktadır. Bu sayede, öğrenciler tam görme ile eğitime başlar.

İnsanlar görmenin kendi kadar olduğunu zannetmektedir. Gözlük, net görmenin ve çağdaş bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Gözlerimiz, beynimizin adeta bir uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz, vücudumuzun dünyaya açılan pencereleridir. Öğrendiklerimizin %83’ünü gözlerimizle sağlarız. Görmeyen çocuk öğrenemez. Okul başarısını olumsuz  etkiler. 

TÜİK, 2016’ya ait Karayolu Trafik Kaza İstatistiklerini açıkladı. Rapora göre, geçen yıl meydana gelen 1 milyon 182 bin 491 trafik kazasında, 7 bin 300 vatandaş hayatını kaybetti. TÜİK’in iki yıldan beri ayrı olarak açıkladığı “kaza sonrası” ölüm vakaları, bu yıl olay yerinde ölüm sayılarını geçti. Yeterli görme keskinliğine sahip olmak, gözlük kullanmak trafik kazalarındaki can ve mal kayıplarının da azalmasını sağlar. Çevreye verilen zararı önler.

Sürücüler araç kullanırken göz, sayısız sinyal ve bilgi uyarıları alır. Tüm duyumların %90’ı görsel algılardır. Başka bir ifade ile görme yeteneği, lüzumlu kararların ve hareketlerin %90’ını etkiler.

Ülkemizdeki kazaların ekonomik maliyeti çok yüksektir. Yine resmi verilere göre her yıl meydana gelen trafik kazalarında 20 milyar ekonomik maddi kayıp, çevre zararı, meydana gelmektedir. Trafik kazalarında kaybettiğimizi vatandaşlarımızın sayısı, kurtuluş savaşında kaybettiğimiz şehit sayısından fazladır.

Göz sağlığını, ülkemizde bir öncelik haline getirmenin ve genel nüfus arasında görme bilinci geliştirmenin merkezinde yer alması için çalışmalıyız. Göz  sağlığı, yeterli görme keskinliğinin sağlanması, TC Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı için öncelikli bir konu haline getirilmelidir.

Çağdaş modern bir toplum inşa etmek istiyorsak, “düzenli göz muayenelerini ihmal etmeyiniz.

Taylan KÜÇÜKER
Eczacı Gözlükçü
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.