Sivas'ta Mercek Fabrikası Kurulacak!

Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım, ''Sivas'ın savunma sanayinde yerini alması gerekiyor'' dedi.

Sivas'ta Mercek Fabrikası Kurulacak!
28 Ekim 2015 Çarşamba 17:13Sivas, savunma sanayii için hazırlık yapıyor!

Sivas Ticaret Sanayi Odası tarafından 'Sivas'ta Savunma Sanayinin Yeri ve Geleceği' konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker, Vali Alim Barut, Milletvekili Hilmi Bilgin ve Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Aselsan yöneticileri, Meclis Üyelerimiz ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, ''2023 yılında Sivas'ı Türkiye'nin ilk 10 ekonomisi içerisinde görmek istiyorsak teknoloji yatırımlarına uygun  altyapı hazırlamamız lazım .Sivas'ın savunma sanayinde yerini alması gerekiyor ''dedi.

Yıldırım: ‘Aselsan ile Sivas'ta mercek fabrikası kuruyoruz'

Savunma sanayi konusunda Sivas'ta yapılan çalışmaları da değerlendiren Yıldırım, “Teknoloji, bilgi ve özel sektör ilk defa Sivas'ta bir araya geldi. Aselsan ile Sivas'ta mercek fabrikası kuruyoruz. Türkiye'de ilk defa üniversitemizde optik bölümü açıldı. Aselsan'ın bilgisi ve tecrübesi, özel sektör galibiyetimiz birleşti. Gelecekte Sivas'ı optik merkezi yapacak bir konuma getireceğiz. 2020'deki Göktürk uydusunun merceğini Sivas'ta ve  ilk milli silahımız olacak piyade tüfeğinin dürbününü de yapmaya talibiz. Bunu yapmaya bizlerin ve Sivas sanayisinin alt yapısı var” diye belirtti.

Yıldırım, ''Savunma sanayinin Sivas'ta kamu adına büyük bir yatırım yapmasını bekliyoruz. Sivas sanayi yatırımlarına hazır. Altyapının ve yan sanayinin buralarda olması gerekiyor. Onun için işletmelerimiz şuan kendileri için değil Sivas için önemli görevler üstleniyor. Bugün Sivas'ta 10 firma başarılı olursa 100'e çıkar.100 firma başarılı olduğu zaman bir savunma sanayi yapısı doğar. İşletmelerimiz ve hepimiz bu bilinç içindeyiz'' dedi.

Sivas'ın hedeflerine adım adım ilerlediğini belirten Yıldırım'' Çevre yollarımız tamamlansın derken bugün hızlı treni ve Sivas'a deniz getirecek Karadeniz, Akdeniz projesini konuşuyoruz. Üniversitemize yeni fakülteler açılmasını isterken bugün ikinci, üçüncü üniversitenin açılmasını konuşuyoruz. Sorunlarımızı talep ettik. Ortaklıktan ve birlikten Sivas bugünkü durumuna geldi. Yeterli görülmeyebilir ama geçmişi de unutmamak lazım .Özel sektörümüzün morale ihtiyacı var'' şeklinde konuştu.

Teknolojik değeri yüksek Ar-Ge binası kurduklarını söyleyen, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Faruk Kocacık, ''Optik bölümü, optik mühendisliği bölümünü açmak, optik araştırma merkezi açmak ve Aselsan ile ortak Ar-Ge araştırmalarını yapılacağı binayı oluşturmak gibi hususları yerine getirdik” şeklinde ifade etti.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise ''Sivas 2003'ten bu yana büyük bir aşama kaydetti. Başkan Yıldırım'a övgülerde bulunan Aydın, Sivas'ı her alanda zenginleştireceğiz'' dedi.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, savunma sanayi yatırımları ile ilgili sunum yaptı. Şeker, Sivas'ta Aselsan ve özel sektör ortaklığı ile yapımı süren Hassas Optik Sanayi Fabrikası hakkında bilgiler verdi.

Vali Alim Barut ise ,“Türkiye'nin bulunduğu coğrafya üzerindeki birçok riskler nedeniyle savunma sanayisini güçlendirmesi gerekiyor. Savunma sanayini güçlendirmek noktasında son 10 yılda birçok ivme kazanılmasına rağmen kendi tankımızı, kendi helikopterimizi, kendi İHA' mızı yapmak başka ülkelere bağımlılıktan kurtulmamız gerekir. İşte bizde bugün burada Sivas olarak ne yapabiliriz, savunma gücüne bizim katkımız ne olabilir, bunun için nasıl çalışmalıyız” dedi.

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, ''Son yıllarda savunma sanayinde önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye'nin özellikle son 13 yılda yakaladığı istikrar ve güven sayesinde birçok birikmiş sorununu çözdüğünü ve 2023 hedeflerine doğru yol alındı'' diye belirtti.

Kaynak: dunya.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.