İnternet sitelerinde online gözlük çerçevesi satılıyor!

  Bu sitelere tedarik sağlayan ithalatçıları, markalarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

İnternet sitelerinde online gözlük çerçevesi satılıyor!
01 Nisan 2015 Çarşamba 08:12

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu
ile
Sivil Toplum Kuruluşlarını
Göreve Davet Ediyoruz!

 

İnternet sitelerinde online gözlük çerçevesi satılıyor!

Tıbbi cihazların satış, reklam ve tanıtım faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları 15 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren "Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği" kapsamında düzenlenir. 14 Temmuz 2014 tarihinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan "Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği'nin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz" ise bu yönetmeliğin uygulanmasına dair bilgiler içerir.

Bu kapsamda tıbbi cihazlar olarak değerlendirilen gözlük çerçevesi, numaralı gözlük camı, kozmetik ve dereceli kontak lens; 5193 sayılı "Optisyenlik Hakkında Kanun" gereği, doktor reçetesi ile ve yalnızca optisyenlik müesseselerinde satılır. Optisyenlik müessesi dışında kalan kurum ve kuruluşlarda satılmaları yasa dışıdır.

Optik Gazete olarak bu konuyla ilgili birçok haber ve duyuru yapmamıza rağmen hala internet sitelerinde bu tıbbi cihazların online satışını yapan kuruluşlarla karşılaşıyoruz. Oysa bu ürünler sağlık ürünleri olup, Sağlık Bakanlığı tarafından denetimden geçmeyen ortamlarda satıldığı takdirde toplum sağlığını tehdit eden unsurlara dönüşebilirler.

Bugün kontak lens satışı konusunda sürekli yaşanan, yetersiz önlemler nedeniyle önü bir türlü alınamayan internetten online satışlar sonucunda her türlü sahte, kaçak ve süresi geçmiş olma riski bulunan ürünlerin halka ulaşması yeterince üzücüyken, şimdi de buna gözlük çerçeveleri eklenmiştir ve bazı alışveriş sitelerinde alenen satılmaktadır.

Optik Gazete olarak saptadığımız yasal olmadığı halde online gözlük çerçevesi satan internet sitelerini burada yayınlıyoruz ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu'nu ve optik sektörünün Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konuyla ilgili harekete geçmeleri için göreve çağırıyoruz.

Bu sitelere tedarik sağlayan ithalatçıları, markalarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Ayrıca bu sitelerde satılan marka ürünlerin orijinal olup olmadığının da ithal eden firmalar tarafından kontrol edilmesini talep ediyoruz.

Optik mağazaların alışveriş sitelerini devamlı kontrol edip yaklaşan tehlikeyi artık görmesini umut ediyoruz. Hali hazırda optik mağazalarda satılan ürün çeşidinin çok sınırlı olmasına rağmen, bir de bu ürünlerin uygun olmayan mecralarda satılmasının optik sektörünün gelişimini engellemekte olduğunun anlaşılmasını bekliyoruz.

Güneş gözlüğü (İşporta ve internet dahil her yerde satılmaktadır.)
• Yakın gözlüğü (Yasal olmadığı halde işporta ve internet dahil her yerde satılmaktadır.)
• Kontak lens (Yasal olmadığı halde Internet, hastane ve benzeri yerlerde satılmaktadır.)
• Kontak lens solüsyonu (Parfümeri, marketler ve benzeri yerlerde satılmaktadır.)
• Numaralı optik çerçeve (Dikkat edilmezse bu ürün de kayıp ürünler arasına girmeye adaydır.)


Bu sitelerin gözlük çerçevesi satışını derhal durdurmasını sağlamanın yanı sıra, optik sektörünün yayını olmak sıfatıyla bu tür olayların tekrar etmemesi için gerekli kontrollerin sürekli yapılmasını talep ediyoruz.

 

 
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş - 5 yıl önce
Siteleri yayınladığınız için teşekkürler ben de çerçeve alacaktım ve çakal gözlükçü esnafı tarafından dolandırılmayı istemiyordum.