Gözlük Reçetelerinde Başhekim Onayı Aranmayacaktır!

Başhekim onayı sadece ilaç reçetelerinde aranacak.

Gözlük Reçetelerinde Başhekim Onayı Aranmayacaktır!
13 Ekim 2016 Perşembe 14:12

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan "Manuel Reçetelerde Başhekimlik Onayı Hakkında Duyuru" yayımlamıştı. SGK yetkilileri ile yapılan görüşmede, "Yapılan değişiklikler ilaçlarla ilgilidir. Optik ürünlerini kapsamamaktadır. Optisyenlik müeeseselerindeki uygulama "manuel" reçetelerde göz hekiminin imza ve kaşesi olacak ve mevcut uygulamada bir değişiklik olmayacaktır." bilgisi verildi.

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklama aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

(Manuel Reçetelerde Başhekimlik Onayı Hakkında)

Bilindiği üzere 7.10.2016 tarih ve 29850 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 15.10.2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan Sağlık Uygulama Tebliğinin Elektronik reçete uygulaması başlıklı 4.1.5 maddesinin beşinci fıkrası “ MEDULA sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilmeli ve bu ibare başhekim tarafından onaylanmalıdır. (Yukarıda tanımlanmış olan istisnai hallerde düzenlenen manuel reçetelerde bu ibare aranmayacaktır.)” olarak değiştirilmiştir.

Bu itibarla sistemlerin çalışmaması nedeniyle 2.ve 3.basamak sağlık hizmet sunucularınca e-reçete düzenlenemediğinde oluşturulan manuel reçetelerin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi ile birlikte başhekimlik tarafından da onaylanması zorunludur. Başhekimlik onayı olmayan 2.ve 3. basamak sağlık hizmet sunucularınca düzenlenen manuel reçetelerin bedeli Kurumca ödenmeyeceğinden sözleşmeli eczanelerce bu reçetelerin karşılanmaması gerekmektedir.

GÖZLÜK REÇETELERİNDE BAŞHEKİM ONAYI ARANMAYACAKTIR

SGK yetkilileri ile yaptığımız görüşmede tarafımıza iletilen bilgiye göre;
SUT’da yapılan değişiklikler ilaçlarla ilgilidir. Tıbbi cihazları dolayısıyla optik ürünleri kapsamamaktadır. Optisyenlik müesseselerindeki uygulama “manuel”  reçetelerde göz hekiminin imza ve kaşesi yeterli olacak ve mevcut uygulamada bir değişiklik olmayacaktır.
Değerli üyelerimize ve meslektaşlarımıza duyurulur.

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.