2016'da da Teknolojiyi Giyiyoruz!

2015 yılında Apple ile başlayan giyilebilir teknoloji 2016'da son hızla devam ediyor.

2016'da da Teknolojiyi Giyiyoruz!
06 Ocak 2016 Çarşamba 14:49

 Apple’ın 2015 yılında giyilebilir teknoloji iletişimi konusunda hâkimiyet kurması, bu hâkimiyetin 2016 yılında ikinci jenerasyonla devam edeceği beklentisini ortaya çıkardı. Aynı zamanda Fitbit’te pazardaki güçlü konumunu yeni seneyle beraber muhafaza edip artırmaya çalışacak gibi görünüyor. Bu iki aktörün ötesinde geleceğin aktivite ölçer bileklikler ve sağlık ve fitness giyilebilir ürünlerinde mi olacağı sorusu ise belirsizliğini koruyor.

Analistlere, giyilebilir teknoloji üreticilerine ve bu alandaki uzmanlara 2016’dan beklentileri sorduk ve onlardan aldığımız bilgiler ışığında bu senenin 13 trendini sizler için belirledik:

1. Giyilebilir teknoloji popülaritesini artırmaya devam edecek

2015 yılında 39,5 milyon Amerikalı 18 yaş ve üstü yetişkin akıllı saat ve fitness bilekliği gibi giyilebilir ürünleri kullandı. eMarketer’ın araştırmasına göre giyilebilir teknoloji pazarı 2014 yılına göre %57,7’lik bir büyüme gösterdi. 2016 yılında da artış bekleniyor ve yapılan araştırmalara göre 2018 yılında Amerika’da 81,7 milyon insanın giyilebilir teknoloji ürünlerini kullanması bekleniyor.

2. Akıllı saatler aktivite ölçerlerin hayatını bitirmeyecek

Apple Watch

Birçok teknoloji endüstrisi seyircisi Apple Watch’ın fitness bileklikleri pazarını gevşeteceğini ve koltuğunu sallayacağını düşünüyordu; ancak beklenildiği gibi olmadı.

IDC raporuna göre Apple geçen 2 çeyreklik dönemde kabaca 7,5 milyon akıllı saat sattı. Aynı zaman diliminde Fitbit 9,2 milyon fitness aktivite ölçer bilekliği satarak 2014 yılının aynı dönemde yaptığı satışın iki katının üzerine çıktı.

IDC giyilebilir teknoloji ve mobil telefon araştırma müdürü Ramon Llamas bu durumu şöyle açıklıyor: ‘Birçok insan çok fonksiyonlu ürünlerin geleneksel ürünlerin hakkından geleceğini düşünüyor. Ben bu durumun 2016 yılında veya takip eden birkaç yılda gerçekleşeceğini düşünmüyorum. 2 ürün kategorisi varlığını sürdürmeye devam edecek.’

Llamas’a göre Amerika’da 100 $ ile 200 $ arasında satılan aktivite ölçerler kullanıcılar tarafında alım gücünün kolaylığından dolayı takdir ediliyor. Buna rağmen akıllı saatler genellikle 300 $ ve üzeri bir fiyattan satıldığı için insanlara göre değer önerisi seviyesinde bulunmuyor ve insanlar hali hazırda akıllı telefonlarıyla yapabildikleri şeyler için akıllı saate o kadar para vermeyi mantıklı bulmuyorlar. Yani akıllı saat farklılaşma konusunda zayıf kalıyor.

3) Fitbit aktivite ölçerlerin kralı olmaya devam edecek

NDP Group Sonbahar 2015 Tüketici ve Giyilebilir Teknoloji Raporu‘na göre Fitbit aktivite ölçer ürünleri pazarda zirvedeki yerini koruyacak. Fitbit Şubat 2015-Ekim 2015 arası dönemde değerini %13 artırdı. Ayrıca rapora göre Fitbit karşılaştırmalı özellikleri ve tarzından ziyade düzenli olarak adıyla istenen tek ürün olarak pazarda yerini alıyor.

4) Fitbit için rekabet kızışacakFitbit

IDC hesaplamalarına göre Çin markası Xiaomi’nin aktivite ölçer ürünlerinin satışının %97’si yine ülke sınırları içerisinde yapılıyor. 15 $ fiyatıyla Mi Band, Fitbit’ten çok daha ucuza satılıyor. Eğer Mi Band Çin’den dışarı çıkmayı başarabilirse 60 dolarlık fiyatıyla Fitbit Zip için büyük bir tehdit oluşturacağa benziyor.

Ayrıca daha çok taşınabilir navigasyon ürünleriyle öne çıkan Garmin’de pazarda önemli bir potansiyel rakip haline gelmeye başladı. Garmin; koşu, golf, yüzme, dağcılık ve su sporlarıyla ilgilenen sporculara odaklanarak markanın yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. IDC’ye göre Garmin, derin ve geniş ürün portfolyosu ve değişken fiyat seçenekleriyle sayısız Pazar segmentini kapsıyor ve yükselen fitness aktivite ölçer pazarında yer alan alt markası Vivo ve akıllı saatleriyle yerini sağlamlaştırıyor.

Garmin atletler arasında popüler olmaya başladı bile. 2015 Kasım ayında Piper Jaffray araştırmasında yer alan 221 atletin %91’i koşarken ürünü kullandıklarını söylerken, %70’i kullandıkları ürünün adının Garmin olduğunu belirtti. Yine araştırmaya göre Fitbit %73’lük pazar payıyla lider durumda.

5) Fitbit ürünlerine ‘gelişmiş sensörler’ ekleyerek rekabete farklı bir boyut getiriyor

Fitbit CEO’su James Park geçenlerde Time’a verdiği röportajda şirketin gelecek ürün çizgisiyle ilgili detayları paylaştı: ‘ Yakın gelecekte sadece kullanıcıları takip etmeye yardım edecek bugününü ölçü birimlerini değil, aynı zamanda yeni ek ölçü birimleri de ekleyeceğiz. Şu anda özellikle bir bilgi veremem; ancak gelecekte insanların kan basınçları, stres veya atletik performanslarıyla ilgili daha çok bilgiye sahip olmalarını sağlayacağız. Bütün bu özellikler üzerinde çalışıyoruz ve zamanı gelince piyasaya süreceğiz.’

Fitbit, diğer yandan daha önce Tory Burchin ile gerçekleştirilen ünlü moda devleriyle ortaklık fikriyle de rakiplerine darbe vurmak istiyor. Üçüncü parti developerlar kendi software yazılımlarını Fitbit ürünlerine entegre etme amacında olduğunu söylüyor ve ekliyor: ‘Üçüncü partilere bir yol bularak başka birinin bileğinde her zaman açık olma gücünden faydalanmasına izin vereceğiz’ Fitbit temsilcisi şirketin hakkında şunları söylüyor:’ Sağlık ve sıhhat hakkında kritik olarak görülen aktivite seviyesi, uyku ve beslenme gibi faaliyetlerde ve kronik hastalıklar (diyabet, kalp rahatsızlığı, obezite vb.) gibi toplum sağlığını etkileyen konularda topluma nasıl yardım edebiliriz bunun üzerinde çalışıyoruz.’

Google Life Science birimi de insan sağlığına katkıda bulunacak gelişmeler yapıyor. Adını Verily olarak değiştiren birim glikoz ölçen kontak lens gibi heyecanlandıran projelere imza atmaya devam ediyor. Verily aynı zamanda kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve mental problemler konusunda da araştırmalarını sürdürerek teknolojinin sağlık odaklı kullanımı tarafında yer alıyor.

6. Giyilebilir teknoloji daha sofistike ve pahalı olacak

The NPD Group direktörü Weston Henderek’e göre, aktivite ölçer şirketler tarafından yapılan uygulamalar third party bağımsız şirketler yazılımı ile uyumlu olacak ve bu ürünler daha gelişmiş hale gelerek diyet ve farklı fitness kategorileriyle entegre hale gelecek. Weston ayrıca gelecek hakkında ‘Uygulamalar aktivite ölçme konusunda sensörlerden yardım alacak ve insanlara bulut tabanlı havuzda sağlığına katkıda bulunacak bilgiler paylaşacak’ diyor.

Bunun yanında aktivite ölçerlerin fiyatı konusunda 2016 yılında büyük rekabet yaşanacak. Henderek’e göre şu anki ücretlerle üreticilerin kar yapması zor görünüyor. Bu durumda müşterilere ücret karşılığı Premium servis ve data sağlayarak kar marjını yükseltebilir. Fitbit gibi bazı markalar bu sisteme geçiş yaptılar. Fitbit, Fitbit’s Premium Membership uygulamasıyla yıllık 50 $ karşılığında diğer özelliklerin yanında kişiselleştirilmiş 12 haftalık fitness programı ve detaylı uyku raporu paylaşıyor.

7. Giyilebilir ürünler siper saldırganların (hacker) hedefi olacak

Siber güvenlik ve gizlilik direktörü Bruce Snell’e göre giyilebilir ürünlerin popülaritesi arttıkça, harckerların hedefi haline gelme ihtimali daha çok artıyor ve bu durumu: ‘Giyilebilir ürünler genellikle birçok basit datayı topluyorlar ve işlem için mobil uygulamaları besliyorlar.‘ şeklinde ifade ediyor. Bugün birçok ürün Bluetooth LE teknolojisi kullanıyor. Bu teknoloji içerisinde birtakım detaylı olarak hazırlanmış güvenlik kusuru barındırıyor ve bu yeni versiyonlarında daha da çok artacak. Kötü bir şekilde giyilebilir kod akıllı telefonlar için açık bir kapı oluşturuyor. Snell bazı lider giyilebilir cihaz markalarının 12 ve 18 ay arasında tehlikeye açık hale gelebileceğini söylüyor ve ekliyor: ‘Değerli datalar sağladıkları için hedef odaklı oltalama saldırılarına açık hale gelecekler.’ Hackerlar GPS üzerinden size saldırabilecekler. Hedef odaklı oltalamada siber saldırganlar fitness ölçerlerinizin GPS datalarını inceleyerek size saldırırlar. Mesela koşudan sonra kahve içmek için kahve dükkânına girersiniz ve size eşyanızı dükkânda unuttuğunuzu söyleyen bir e-posta gelir. E-postayı açma ihtimaliniz çok yüksektir ve açınca hedef haline gelirsiniz.

‘2016 yılında girişimciler ağ politikalarını belirleyerek bu ürünlere ulaşımın yönetilmesi gerektiğini düşünüyorlar.’ şeklinde konuşuyor Ctirix’in güvenlik stratejisi müdürü Kurt Roemer ve ekliyor: ‘Çalışanlar daha çok bilgiye ulaşmak için çoklu ürünler giyecekler ve bu durum sağlıklarının takibi gibi konularda olumlu gelişmelere neden olacak; ancak bütün bunların doğru yönetilmesi gerekiyor. Sağlık hizmetleri endüstriler için düzenli olarak bilgi yükleyip yollayacağı için bu bilgilerin şifreli olup hackerların veya düzenbazların eline geçmemesi sağlanmalı’

8. Atletler ‘akıllı kıyafetleri’ sahiplenecek


Xmetrics, yakın gelecekte yüzücülerin dijital koçu olarak görülecek

Juniper Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre fitness giyilebilir ürünlerden 2020 yılına kadar 10 milyar dolar gelir edilmesi bekleniyor. Bu rakam 2015 yılı itibariyle 3,3 milyar dolardır. Ne zaman ki, profesyonel sporlarda faaliyet gösteren ve binlerce sporcusu bulunan takımlar giyilebilir ürünleri en gelişmiş özellikleriyle vitrine çıkaracak, o zaman satışlar 3 katına ulaşacak.

Bununla ilgili güzel bir örnek olarak Xmetrics’i verebiliriz. Yüzücülerin kafasına takılan ve gerçek zamanlı veri analizi yaparak yüzücünün ne kadar hızlı yüzdüğünü, ne kadar kulaç attığını ve ne kadar sürede tamamladığını söyleyerek adeta dijital koçluk görevi görüyor.

Juniper, şu anda antrenmanlarda kullanılan ve performansı gösteren akıllı kıyafetlerin spor izleme alışkanlığını da gelecekte kökünden değiştireceğini ve NFL ile Microsoft ve Zebra Technologies’in yaptığı ortaklık sayesinde ortaya çıkan dataların canlı görselleştirmesinin yaygınlaşıp, bu şekilde izleyiciler oyunu daha iyi anlayabileceğini belirtiyor.

Ayrıca, sporcu ve atletlere ait dataların antrenman tarzlarını değiştireceği ve sakatlıkların önüne geçileceği düşünülüyor. Bazı ünlü markalar akıllı ürünlerini piyasaya sürmeye başladılar. Ralph Lauren kalp atışını, nefes alma derinliğini ve diğer biyometrikleri ölçen polotech t-shirt’ü 300 dolardan piyasaya sürdü. Ayrıca bu bilgiler “Bluetooth-enabled black box” sayesinde iPhone ve Apple Watch’lar üzerinden görüntülenebiliyor

9. 2016’da uykuya odaklanılacak

Bugün birçok en üst teknolojiye sahip aktivite ölçer otomatik olarak uyku moduna geçiyor. Bununla birlikte aktivite ölçerdeki bilgiler toplanarak beraberindeki uygulamalara veya web sitelerine feed back veriliyor. Aktivite ölçerler, genel olarak kullanıcının ne kadar uyuduğu ve ne kadar uyanık kaldığı, uykusunun ne kadarı derin ve ne kadarı hafif uyku olduğu bilgisini paylaşıyor.

Giyilebilir ürünler daha çok sensör ve işleme gücüyle donandıkça, uyku düzeniyle ilgili daha çok bilgi paylaşmaya başlayacak.

Teknoloji genişleyip çeşitliliği arttıkça sadece uykuyu takip etmekle kalmadı aynı zamanda uyku kalitesine de yönelik çalışmalara başladı. Bu konudaki ilk örnek Nuyu Sleep System tarafından geliştirildi. Ürün kullanıcının vücut sıcaklığını ayarlayarak önce yatağı ısıtıp rahatlamasına yardımcı oluyor, daha sonra serinleterek uyku kalitesini artırıyor.

10) Niş giyilebilir ürünler sıradan olacak

2016 yılında giyilebilir ürünlerle ilgili daha spesifik amaçlı sensörlerin piyasaya çıkması bekleniyor. Neatamo June Bracelet adlı ürün güneşe maruz kalmayı ölçerek size UV ışınlarına karşı güneş kremi uygulaması sunuyor. Texas A&M University profesörü Roozbeh Jafari, ürünün melanomanın etkisini düşürdüğünü belirtiyor.

11) Aktivite ölçer ürünler insanlara ayağa kalkmaları gerektiğini hatırlatacak.

Eğer Apple Watch kullanıyorsanız, 50 dakika boyunca hiç kalkmadan oturduğunuzda ürün titreşim yollayarak ayağa kalkıp dolaşmanız konusunda sizi uyarıyor. Garmin’in vivosmart HR ürünü de benzer özelliğe sahip olup Henderek’e göre 2016 yılında bu özellik aktivite ölçer ürünlerde yaygınlaşacak.

12. Geleneksel saat markaları ürünlerine ‘akıllı’ elementler ekleyecek


Tag Heuer geleneksel saat kimliğini dijitalle birleştirmeyi başaran markalardan

2015 yılında ‘bağlantılı saatler’ olarak bilinen yeni bir kategori türedi. Bu makineler geleneksel saat görünümünde olup içerisine akıllı telefondan bildirim alma, adım ölçer gibi bazı teknolojiler eklenmişti.

Tag Heuer doğru zamanda doğru bir hamle yaparak akıllı saat pazarına adım attı Eski dizayna yeni özellikler eklenerek geliştirilen saat TAG Heuer Connected, Intel ve Google iş birliğiyle geliştirildi ve Intel Atom Z34XX işlemci kullanıldı

13. Giyilebilir kıyafetler daha az giyilebilir olacak

‘2016 yılında belki göremeyeceğiz, ancak eninde sonunda giyilebilir teknoloji ürünler insan vücudunun içerisine girmeyi başaracak’ şeklinde düşünüyor Mio Global giyilebilir ürünler CEO’su Liz Dickinson ve ekliyor: ‘Şu an bir geçiş dönemindeyiz ve nihai amaç insan vücuduna tam entegre ürünler üretmek olacak. Gelecekte daha bağlı olacağız ve çevremiz psikolojik, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarımızı vücudumuza gömülü yeni sistem sayesinde ayarlayabilecek.

Kaynak: uplifers.com, cio.com, wareable.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.