19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih kabul edilen bu gün, ilk olarak 1926 tarihinde Gazi Günü ismi ile Samsun’da kutlanmıştır,

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs 2024 Pazar 08:50

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Önemi

19 Mayıs 1919 tarihinin anlamı ve önemi Türkiye Cumhuriyeti açısından büyüktür. Her yıl bu tarih ülkemizde dört bir yanda coşkuyla kutlanır. Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Kurtuluş Savaşı için ilk adım bu tarihte atılmış ve 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. İtilaf devletlerinin işgallerine karşılık olarak ulusumuz için Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih kabul edilen bu gün, ilk olarak 1926 tarihinde Gazi Günü ismi ile Samsun’da kutlanmıştır, bayramın bugünkü halini 24 Mayıs 1935 yılında aldığı ve Atatürk Günü adı altında resmi bir nitelik kazandığı görülür. Kazanılan zaferler sonrasında Atatürk bu kıymetli günü Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs 1919 Tarihinin Anlamı ve Önemi

Atatürk’ün Samsun’a ayak basması Türkiye tarihinde yaşanan önemli olaylardan biridir. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı’nın olumsuz etkileri sebebiyle çareler ararken, Mustafa Kemal Atatürk Samsun’da kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.

Samsun işgal güçleri için önemli noktalardan biri olup Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan bir kapı olarak görülürdü. İngilizler bu sebepten ötürü 9 Mart tarihinde Samsun’a askeri birlik çıkarmışlar, buna karşılık Türk halkı silahlanmıştır. Bölgeye olağanüstü yetkilere sahip bir komutanın gönderilmesine karar verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ülkenin içinde bulunduğu duruma üzülüp Anadolu’da çalışmalar yapmak istediğinden 19 Mayıs tarihinde şehre gelmiştir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Mustafa Kemal Atatürk milli mücadele döneminde ülkenin geleceğinin gençler olduğunu ifade etmiştir. Gençlik onun için her zaman önemli olmuş ve yaş sınırı haricinde fikri açıdan da gençliği, fikirde yeniliği önemsemiştir. Doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli kişiler olarak gördüğü gençliğe bayram hediye etmiştir.

Geleceğimize ışık tutan günlerden biri olan 19 Mayıs, düşman devletlerin Anadolu’yu işgallerine ve ülke topraklarının paylaşımına karşı ortaya çıkmıştır. Bayram günümüzdeki ismini 12 Eylül 1980 darbesinden sonra almış ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya devam etmiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Tarihi

Tam bağımsızlık ve çağdaşlaşma düşüncelerine sahip olan Mustafa Kemal Atatürk ülkenin kurtuluşu için büyük başarılara imza atmıştır. Mustafa Kemal sahip olduğu hedeflerine Erzurum ve Sivas Kongreleri, Amasya Genelgesi ile ulusal bir boyut kazandırmıştır. Böylece milli mücadele kişisel bir amaç olmaktan çıkarak ortak bir hedef haline dönüşmüştür.

Millet egemenliğine dayanan Türk devletini kurmak amacıyla başlayan genelgeler ve kongreler dönemi milli irade, milli devlet ve milli egemenlik kavramlarının ön plana çıkmasını sağlamıştır. O dönemlerde İstanbul Hükümeti’nin sorumluluklarını yerine getirmediği ilk kez ortaya konulmuş ve Mustafa Kemal Atatürk’e geniş yetkiler verilmiştir. Milli sınırlar içinde vatanın bir bütün olduğu ve bölünemeyeceği ifade edilmiş, manda ve himayenin kabul olmayacağı ve milli iradeyi hakim kılmanın esas olduğu kararı alınmıştır. Tüm çalışmalarda devletin bağımsızlığı ve bütünlüğünün korunması asıl amaç olmuştur.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Etkinlikleri

Bu yıl Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasının 105. yıldönümü kutlanacaktır. Her sene bu tarihte spor gösterileri ve törenler düzenlenir. Samsun ilinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazılı bir “sevgi bayrağı” Kurtuluş Yolu’nda Tütün İskelesi’nden çıkarılıp Samsun valisine verilir. Bu dev bayrak sonrasında cumhurbaşkanına takdim edilmek üzere genç atletlere emanet edilir. Samsun’dan yola çıkıp Amasya, Sivas, Tokat, Erzincan, Kayseri, Erzurum, Kırşehir, Nevşehir ve Kırıkkale’nin ardından, tören eşliğinde Ankara’da cumhurbaşkanına ulaştırılır.

Geçmiş yıllarda ülkenin her noktasında kutlanan bayramın 2012 yılında yapılan düzenleme ile yalnızca Ankara’da geniş çaplı şekilde kutlanması uygun görülmüştür. Ancak ülke genelinde 19 Mayıs tarihinde bayram coşkusu hız kesmeden her sene aynı heyecanla devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorluklar daima göz önünde bulundurulmakta ve Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sahip çıkılarak bu bayram Milli Mücadele ruhu ile kutlanmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.