1 Haziran Optisyen ve Gözlükçüler Günü Kutlamaları

1 Haziran Optisyenler ve Gözlükçüler Günü Çeşitli Etkinliklerle yurdumuzun dört bir yanında kutlandı

1 Haziran Optisyen ve Gözlükçüler Günü Kutlamaları
01 Haziran 2020 Pazartesi 18:04

ANKARA OPTİSYEN - GÖZLÜKÇÜLER ODASI

Ülkemizde 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü ilk olarak 2009 ve devamındaki yıllarda düzenli olarak kutlanmaktadır.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 24.06.2008 tarih ve 1226-3296 sayılı yazısı ile 1 Haziran günü resmi olarak optik sektörü mensuplarına özel bir gün olmuştur.

Bizler optisyen ve gözlükçüler olarak toplum göz sağlığını yükseltmek adına hizmet veren sağlık sektörü mensuplarıyız. Ülkemizdeki bütün optisyenlik müesseseleri Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış olmuş sağlık meslek mensupları sınıfındadırlar.

Gözlükçüler; 2017 Yılında Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği kanununun meclisten geçmesinin ardından ülkemizde kamu kurumu niteliğinde birlik ve odalara bağlı müesseseler olarak hizmet vermeye devam etmektedirler.

Gözlükçülük mesleği hiç şüphesiz insan sağlığına direk etki ve hizmet eden mesleklerin en önemlilerindendir. Günümüzde gözlük, milyonlarca insanın hayatını devam ettirebilmesi için vazgeçilmez bir tıbbi cihazdır. Eğitimde çocuklar için gözlüğün önemi de büyüktür. Görme kaybı yaşayan bir çocuğun eğitim hayatı başarısızla sonuçlandığı gibi tüm hayatı boyunca bu etki devam edecektir.

Vatandaşlarımız son yıllarda göz ve görmeye verdiği önem hızla artmakta iken optisyen-gözlükçülerde bu oranda hizmet kaliteleri artırmakta insanların daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmeleri için mücadele etmektedirler.

Gözlük artık tüm dünyada çağdaşlığın bir sembolü hali gelmektedir. Bu sembolü üreten ve insanların hizmetine sunan kişilerin böylesine özel bir günü olması bir optisyen olarak bizlere mutluluk vermektedir.

Ülkemizde gözlükçülük mesleğiyle hizmet veren tüm meslektaşlarımın bu özel günlerini ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün huzurunda canı gönülden kutlarım.

II. Bölge Ankara Optisyen Ve Gözlükçüler Odası

Başkan Cenk Gültekin

KONYA OPTİSYEN - GÖZLÜKÇÜLER ODASI

1286 yılında İtalya’nın Pisa ve Venedik kentlerinde camlara şekil verilerek ilk gözlüğün yapılması ve kullanımının yaygınlaşması gözlükçülüğün başlangıcı sayılır. 734 yıldır tüm insanlığın gözleri gözlükçülere emanet.

1289 tarihli bir yazıtta bir İtalyan gözlüğün icadını; ‘’Yaşlandığım için yorgun düştüm. Gözlük denen bu camlar olmasaydı ne okuyabilir ne de yazabilirdim. Gözlük, gözü iyi görmemeye başlamış zavallı yaşlı insanların yararlanabileceği yepyeni bir keşif.’’ şekilde dile getirmiştir.

Ülkemizde ve günümüzde gözlükçülük; kendine münhasır bir meslek kanunu, üniversite eğitimi ve kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliğe sahip meslek kuruluşu olan, tıp dünyasındaki yeri dikkate alındığında ise halkımızın göz ve görme sağlığıyla ilgili profesyonel bir sağlık mesleğidir.

Görme organlarımız herhangi bir gereksiz tehlikeye maruz bırakılamayacak kadar değerlidir. Düzenli göz muayenesi olan kişiler her zaman kendisini güvende hisseder. Gözlük en güvenli görme gerecidir ve hiçbir şekilde yeri doldurulamaz. Gözlerimizi en iyi şekilde koruyacak güvenli çözümlere ulaşmak için tek adresiniz Optisyenlik müesseseleridir.

2019 yılında ortaya çıkan ve 2020 yılında tüm dünyada büyük bir salgın haline dönüşen korana virüsten dolayı hastanelerimizde göz muayenesi çok kısıtlı yapılıyor olsa da meslek mensuplarımız; risk altında olmalarına rağmen büyük bir fedakârlık örneği göstererek halkımıza olan ödev ve görevlerini ara vermeksizin yerine getirmekte, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde dâhi nöbet tutmak suretiyle vatandaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza ve kamu personellerimize ara vermeksizin hizmet vermektedirler.

Optisyen ve Gözlükçülerimiz meslek kuruluşlarımızın gurur kaynağıdır. Meslek mensuplarımızın pandemi günlerinde gösterdiği maddi ve manevi fedakârlıklar hiç şüphesiz meslek tarihimize önemli bir not olarak düşülecektir.

Virüsten kişisel hijyen kurallarına uyarak, gözlük ve maske kullanarak, sosyal mesafeyi ayarlayarak korunabiliriz. 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile kamu ve özel hastanelerimizde Kontrollü Sosyal Hayat’a geçişin ilk adımları olarak normal hasta kabul etme iş ve işleyişine geri dönülecektir. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile korku ve strese kapılmadan göz muayenesi olup gözlüklerini optisyenlik müesseselerinden temin edebilirler.

Pandemi sürecinde, başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımız, milletvekillerimiz, valimiz, belediye başkanlarımız, bürokratlarımızın ve gece, gündüz demeden yorgunluk nedir bilmeyen, fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın özverili gayretleri her türlü takdirin üzerindedir. Hepsine şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu süreçte hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı, sağlık çalışanlarımızı ve ebediyete intikal meslek mensuplarımızı Gözlükçüler ve Optisyenler gününde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün 24.06.2008 tarih ve 1226- 3296 sayılı yazısı ile ‘’1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü’’ resmî gün olarak ilan edilmiştir. 2009 yılından bugüne ‘’1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü’’ meslek mensuplarımız tarafından ülkemizde büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

‘’Mesleki kazanımların bol olduğu bir yıl olması dileğimle.. 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günümüz kutlu olsun’’ Sevgi ve saygılarımızla

Konya Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan

Hüseyin Fatih İŞÇİMEN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.