Sağlık Hizmeti Sunucularına Duyuru!

Ulusal Kayıt Ssistemi Başlıyor...

Sağlık Hizmeti Sunucularına Duyuru!
23 Temmuz 2015 Perşembe 09:50


T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

 

  22/07/2015

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARINA DUYURU

(Artroplasti Kayıt Sistemi Pilot Çalışmalarının Başlatılması)

 

Ulusal Kayıt Sistemlerinin ilk aşaması olan Artroplasti Kayıt Sisteminin pilot çalışmaları bu duyuruyu takiben tüm Türkiye’de başlatılacaktır. Pilot çalışmaları takiben, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle de tüm Türkiye’de esas uygulamaya geçilmesi planlanmaktadır.


Ulusal Kayıt Sistemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce belirlenecek sağlık hizmetlerine ilişkin verilerin izlenerek bilgi toplanmasını ve belirlenen sağlık ve geri ödeme politikalarına esas teşkil etmesini sağlamak amacıyla oluşturulan kayıt sistemleridir.

Bu sistem, ilaçların, tıbbi cihazların ve diğer sağlık hizmetlerinin geri ödeme sistemlerine girişi sonrasında izlenip bilgi toplanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplanan bu bilgiler sayesinde; hastalıklara ilişkin yaygınlık ve yeni vaka sıklığı bilgilerinin izlenmesi, hasta güvenliğinin takibi, klinik etkinliğin değerlendirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesinin değerlendirilmesi, hasta sağlığının iyileştirilmesi ve hastalıkların sebeplerine ilişkin araştırmalar yapılması sağlanabilecektir. Bu nedenle, formlara girilecek bilgilerin gerçeği yansıtması bu amaçlara ulaşılmasında büyük önem arz etmektedir.


Sisteme https://medula.sgk.gov.tr/ArtroplastiKayitSistemi/giris.faces linkinden ulaşılacak olup hekimin T.C. Kimlik Numarası ve E-Reçete şifresi girilerek Artroplasti Kayıt Formu görüntülenebilecektir. Pilot uygulama primer ve revizyon diz artroplastisi için başlatılacak olup formlar işlemi gerçekleştiren hekim tarafından her bir anatomik bölge için ayrı ayrı doldurulacaktır. Söz konusu formlara ilişkin kullanım kılavuzları bu duyurunun ekinde yer almaktadır.


İlgili kayıt formunun doldurulması ileride geri ödemenin ön şartlarından biri olarak kurgulanacak olsa da, pilot çalışmalar süresince işlemin Kuruma fatura edilmesi, kayıt formunun doldurulması şartına bağlanmayacaktır.

Pilot çalışmaları süresince, Artroplasti Kayıt Sisteminde olabilecek muhtemel aksaklıkların tespiti ile formun kullanımının, anlaşılmasının ve amaca uygun hizmet etmesinin teminine yönelik geri bildirimler alınacak ve uygun görülen değişiklikler yapılabilecektir. Esas uygulamaya geçilmesiyle birlikte formun doldurulmasının geri ödeme koşulu haline getirilmesi planlandığından, pilot çalışmaları süresince formun kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Kurumumuza [email protected] e-posta adresinden yapacağınız geri bildirimler büyük önem taşımaktadır.

 

İlgililere önemle duyurulur.


 Etiketler; #SGK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.