Yeşilay Haftası...

Her yıl mart ayının ilk haftası "Yeşilay Haftası" olarak kutlanır.

Yeşilay Haftası...
02 Mart 2015 Pazartesi 11:44

Yeşilay, sigara, alkollü içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklar ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve bilhassa gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya hizmet veren, bu sebeple de "Kamuya Yararlı Cemiyetler" arasında yer alan bir kurumdur. Kamuya Yararlı Cemiyetler, çalışmaları memleket çapında faydalı olan, ülke ve toplum menfaatine hizmet eden cemiyetlerdir.

Yeşilay, 19 Eylül 1934 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu tarafından aynı tarih ve 2-1288 sayılı alınan karar ile kamuya yararlı cemiyetler arasına alınmıştır. Aynı zamanda Yeşilay, gönüllü (amatör) bir halk kuruluşu ve genel yapısı ile bir dokümantasyon ve arşiv merkezidir. Dokümantasyon; kendi konularında belge, bilgi ve haber toplama ve değerlendirme işlemleridir. Arşiv ise; bu belge ve haberlerin değerlendirilmeleri ile birlikte tasnif edilerek saklandığı yer demektir.

İşte bu işlemle elde edilen bilgileri, hazırladığı dokümanlarla (bülten, broşür, kitap, kaset, bildiri, afiş, yazılı başvuru, rapor vb. gibi) kamuya, ilgili makam ve kuruluşlara sunar. Bununla insanımıza ve yetkili özel ve resmî kuruluşlara gerekli olan önlemlerin alınması için uyarı ve önerilerde bulunur.

Yapılan araştırmalara göre Dünya'da yaklaşık 5 milyon insan, Türkiye'de de yaklaşık 100 binin üzerinde insan tütün ürünlerini kullanmaktan dolayı hayatını kaybetmektedir.

Madde bağımlılığı, insanlık tarihinden bugüne gelen ve insanlığın sağlığını tehdit eden dünyanın en önemli sorunudur.

Gençlerimizi ve toplumumuzu her türlü kötü alışkanlıktan korumak için 5 Mart 1920 'de merkezi İstanbul'da yer alan "Hilâl-i Ahdar" adında cemiyet kuruldu. Daha sonra Yeşil Hilal, Yeşilay şeklinde adı değişti. Sonraki yıllarda ise günümüzdeki adını Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak aldı.

Yeşilay, madde bağımlılığı ile mücadele eden ve bütün zararlı alışkanlıklardan halkın ve en önemlisi gençlerin korunması için yaptığı çalışmalarla kamuya yararına çalışan, gönüllülük esaslı bu sebeple de "Kamuya Yararlı Cemiyetler" arasında yer almaktadır.

Her yıl 1- 7 Mart tarihleri Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Yeşilay, amacını duyurmak için her yıl Yeşilay haftasında çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Sağlığın tanımı ruhen, beden ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanır. İşte bu tanımı tamamen yok edebilen veya bozabilen tek sorun madde bağımlılığıdır. Ruhen bozar çünkü madde bağımlıları psikiyatri kliniklerinde tedavi edilir, bedenen bozar çünkü vücudumuza fizyolojik zararlarını herkes bilir, sosyal yönden sağlığımızı bozar çünkü etrafımızdaki kişilerle ailemizle arkadaşlarımızla ilişkilerimizi olumsuz yönde etkiler. Kısacası bilimsel literatürlerde yer alan sağlık kavramında hiç bir şey bırakmaz.

Tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi, madde bağımlılığında tedavi maliyetleri, korunma maliyetlerinden çok yüksektir.

Kaynak: aksam.com

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.