Türk Bilim Adamından, Glokom Tedavisinde Çok Önemli Çalışma

Türk Bilim Adamından, Dünya çapında başarı...

Türk Bilim Adamından, Glokom Tedavisinde Çok Önemli Çalışma
19 Şubat 2014 Çarşamba 07:23

 

 İZMİR'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nın 28 yıllık hekimi Prof. Dr. Üzeyir Günenç, glokom ameliyatlarında kullanılan ve kendi soyadını verdiği 'Gunenc Trabecular Shunt Implant' ile bilim dünyasına önemli bir yenilik katmanın onurunu yaşıyor. İki yıl önce Türk Patent Enstitüsü'nün 'Faydalı Model Belgesi' ile tescillediği Gunenc implant, geçen yıl da Avrupa Birliği kriterlerine uygun bulundu ve CE Belgesi ile uluslararası geçerlilik kazandı.

 

Türkiye Göz Hastalıkları Derneği'nde Katarakt, Glokom ve Kornea Birimlerinin aktif üyesi, aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göz Kliniği'nde Glokom Birimi'nin sorumlusu olan Prof. Dr. Günenç, iki yıl önce glokom (göz tansiyonu) ameliyatlarına yenilik getiren çalışması ile hastalara hem daha konforlu, hem de uygun maliyetli bir tedavi yöntemi sundu. Ameliyat süresini kısaltan ve irise müdahaleyi ekarte eden, daha az travmatizan olduğu için hasta güvenliğini öne çıkaran 'Gunenc Trabecular Shunt Implant' Türkiye'deki 6 sağlık merkezinin katıldığı grubun bir yılda tamamladığı bilimsel çalışmada kullanıldı. Yeni implant, Dokuz Eylül Üniversitesi başta olmak üzere Ankara, Bursa, Eskişehir ve Adana'daki 6 sağlık merkezindeki glokom ameliyatlarında kullanıldı ve başarılı sonuçlar alındı.


YURTDIŞINDAN TALEP

 

İlaç ve cerrahi girişimle kontrol altına alınamayan göz tansiyonunda, gözün içinde basınç yaratan sıvının mikrotüp aracılığıyla boşaltıldığını belirten Prof. Dr. Günenç, cerrahi işlem ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Göz tansiyonu, bir başka deyişle glokom, körlüğe neden olabilen bir hastalık. Özellikle inatçı glokomlarda, birkaç defa ameliyat olmuş ve basıncı düşürmenin zor olduğu vakalarda implant kullanma başarıyı artırmak için önemli bir etken. Yıllardır kullanılan çeşitli implantlar mevcut. Fakat bunlar gözün ekvatoruna bir plak gibi yerleştiriliyor. Daha sonra da bu plağın üzerinde kist formasyonları oluşabiliyor. Dolayısıyla bazı sakıncalar içeriyor ve başarısızlık oranı yüksek. Uzun yıllardır yaptığım çalışmalar ışığında acaba nasıl bir implant geliştirebilir ve başarı şansını artırabilirim düşüncesiyle yola çıktım ve 'Gunenc Trabecular Shunt Implant'ı geliştirdim. Bu yeni model, minik bir drenaj implantı. Hidrofobik akrilikten yapılmış bir materyalden oluşuyor ve katarakt ameliyatlarında göz içine koyduğumuz mercekle aynı özelliği taşıyor. Bu ameliyatlarda gözün içine yerleştirilen mercek nasıl ömür boyu orada kalıyor ve hiçbir dokuya hasar vermiyorsa, bu implant da göze hiçbir reaksiyon vermeden drenaja yardımcı oluyor. Kullanımında belirli bir sayıya ulaştıktan sonra sonuçları yayınlanacak. CE Belgesi aldığımız için uluslararası kullanıma yönelik talepler de gelmeye başladı. Azerbaycan ve Ukrayna'dan davet aldık. Önümüzdeki haftalarda Azerbaycan'a giderek uygulama yapacağım."


'AR-GE ÇOK ÖNEMLİ'

 

Prof. Dr. Günenç, bu çalışmanın kendisi için onursal yönünün büyük olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de Ar-Ge çok önemli. Üniversiteler bu konuya yeni yeni ağırlık vermeye başladı. Türkiye'nin kurtuluşu buradan geçiyor. Yeni patentler alınarak dünyaya transfer edilmeli. Ben kendi adıma kalıcı bir eser bırakmak için başlattığım çalışmada böyle bir noktaya ulaştığım ve genç meslektaşlarıma örnek olacağı için mutluyum" dedi.

 

PROF.GÜNENÇ KİMDİR ?

 

15 Eylül 1957’de Manisa Salihli’de doğdu. 1976-82 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Tunceli Ovacık Sağlık Merkezi’nde iki yıllık hizmetin ardından, 1984’te Erzincan’da vatani görevini yaptı. 1986’da asistan olarak başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1990’da uzmanlığını tamamladı, 1995’te doçent, 2000 yılında profesör oldu. DEÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi ve DEÜ Göz Kliniği’nde Glokom Birimi Sorumlusudur.

 

Kaynak : Haberler.com

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.