Progresif ve Bifokal Gözlük Reçete Girişleri Hakkında Önemli Duyuru

Medula çok odaklı ''bifokal-progresif'' cam girişleri hakkında önemli duyuru

Progresif ve Bifokal Gözlük Reçete Girişleri Hakkında Önemli Duyuru
25 Nisan 2023 Salı 10:14

Konya Optisyen - Gözlükçüler Odası tarafından yapılan duyuruyu dikkatinize sunuyoruz:

Medula çok odaklı ''bifokal-progresif'' cam girişleri hakkında önemli duyuru

Sosyal Güvenlik Kurumu Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerin Teminine İlişkin Sözleşmenin 3.3.8 nolu maddesi hükümlerine uygun olarak S.G.K lılara ait reçetelerin Medula Optik Provizyon Sistemine işlenmesi gerekmektedir. Sözleşme hükümlerine uygun girilmeyen yersiz ödemeye sebebiyet veren reçete giriş işlemleri için örnekleme yöntemine göre cezai müeyyide uygulanmaktadır.

3.3.8. Reçetede;

a) İki gözlük (uzak-yakın) yazılı ise ikisi de verilir.

b) Uzak ve daimi gözlük yazılması halinde ise sadece uzak gözlük verilir.

c) Uzak-yakın gözlüklerle birlikte bifokal/progressif gözlük de yazılmış ise her üç gözlük bir arada verilmeyip uzak ve yakın gözlük veya bifokal/ progressif gözlük verilir.

ç) Reçetede uzak ve yakın gözlük yazılı ise hastanın talebi halinde müessese tarafından sistem üzerinden hasta bilgilendirme formu doldurularak bifokal/progressif gözlük verilebilir.

d) Reçetede bifokal/progressif gözlük yazılı ise hastanın talebi halinde müessese tarafından sistem üzerinden hasta bilgilendirme formu doldurularak uzak ve yakın gözlük verilebilir.

e)
Bifokal/progressif gözlük verilmesi halinde hastanın uzak-yakın cam hakkının bulunması gerekmekte olup uzak-yakın çerçeve almış gibi işlem görür, hastanın çerçeve hakları MEDULA sistemi üzerinden kapatılır. Ancak Kuruma tek çerçeve bedeli fatura edilir.

Kesinti ve cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalmamak için;

1- Çok Odaklı ''Bifokal-Progresif'' cam girişi yaparken mutlaka çerçeve girişi yapmanız gerekmektedir. Çok Odaklı ''Bifokal-Progresif'' yanlız cam girişi yapmanız durumunda yersiz ödemeye sebebiyet vereceğiniz için cezai işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

2- Sağlık Uygulama Tebliği SUT hükümlerine göre 0.25 dioptirilik numara değişikliği olması halinde Medula Optik Provizyon sistemi Çok Odaklı ''Bifokal-Progresif'' camlar için geri ödeme yapmamaktadır.

Bilgilerinize

VI. Bölge Konya Optisyen - Gözlükçüler Odası


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.