Konya Odasından İnternet Satışlarına Sıkı Denetim

Benzer uygulamamnın diğer odalarımıza da örnek olmasını diliyoruz

Konya Odasından İnternet Satışlarına Sıkı Denetim
18 Şubat 2021 Perşembe 13:05

Konya Optisyen- Gözlükçüler Odası, Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin internet satışları ile ilgili maddelerinin sıkı bir şekilde denetleneceğini ve tüketiciye yönelik gerek internet siteleri gerekse sosyal medya hesapları üzerinden tanıtım, reklam ve satış yapılmasına müsade edilmeyeceğini açıkladı. Benzer denetimlerin diğer odalarımıza da örnek olmasını diliyoruz.. Duyuruyu aşağıda dikkatinize sunuyoruz.

Değerli Meslektaşlarımız

Bilindiği Üzere Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 02.09.2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. 09.02.2021 tarihinde ise Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz yayımlanmıştır.

Yayınlanan Kılavuzun 16 ıncı maddesi 3 üncü fıkrası;
‘’Tıbbi cihazların tüketiciye hitaben gazete, radyo, televizyon ve telefonda satış aracılığıyla veya doğrudan satış yoluyla piyasaya arzı ya da piyasada bulundurulması yasaktır.’’

Yayınlanan Kılavuzun 16 ıncı maddesi 4 üncü fıkrası;
a) ‘’Yalnızca; optisyenlik müesseselerinde satışı, uyarlaması veya uygulaması yapılan cihazların, 
b) Münhasıran sağlık profesyonelleri tarafından kullanılması veya uygulanması öngörülen cihazların, tüketiciye hitaben internet ortamında satışı yasaktır.’’

Yayınlanan Kılavuzun 16 ıncı maddesi 12 inci fıkrası;
‘’İlgili mevzuat uyarınca optisyenlik müessesleri tarafından internet aracılığıyla tüketiciye yönelik olarak numaralı (mihraklı) gözlük camı ve bu camlara özgü imal edilmiş gözlük çerçeveleri ile reçeteli her türlü lens satışı yapılması yasaktır’’

29001 sayılı Yönetmeliğin 28 maddesi 3 üncü fıkrası;
‘’Sağlık meslek mensupları veya sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde tıbbi cihaz alanında çalışan teknik elemanlar hakkında ise bağlı oldukları kurum veya meslek örgütü nezdinde disiplin işlemleri başlatılır.’’ şeklinde düzenlenmiştir. 

Yukarıda işaret edilen mevzuat hükümleri ve Oda Disiplin Kurulumuzca alınan kararlara odamız bölgesinde faaliyet gösteren meslek mensuplarımızın riayet etmelerini talep eder, tüketiciye yönelik gerek internet siteleri gerekse sosyal medya hesapları üzerinden tanıtım, reklam ve satış yapamayacaklarını hatırlatırız.

Aksi halde meslek mensuplarımızın birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplin ve ahlâkı koruyup, hâkim kılmak amacıyla Oda Yönetim ve Disiplin Kurulumuz tarafından yürürlükteki kanun, yönetmelik ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem tesis edileceğini bilgilerinize sunarız.

Sevgi ve saygılarımızla

Konya Optisyen-Gözlükçüler Odası 
Yönetim Kurulu 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.