Klima göz sağlığana zararlı mı?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların serinlemek için dört kolla sarıldığı klimalar korku saçmaya başladı.

Klima göz sağlığana zararlı mı?
26 Haziran 2014 Perşembe 11:22

Klimanın zararları nedir? Klima sağlığa zararlı mı?

 

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fatih Demirbaş, tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğunun gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara yol açabileceğini belirtti.Demirbaş, gözyaşının toz, duman, rüzgar gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizleyip kornea yüzeyinin tahriş olmasını engellediğini söyledi.

 

Dr. Demirbaş, göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesinin bazı durumlarda azaldığını belirterek şöyle konuştu: "Bunun sonucunda göz kuruluğu, diğer bir deyişle 'kuru göz sendromu' ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hale gelebilmektedir."

 

Gözyaşının üst göz kapağının altındaki ana gözyaşı bezinden, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmına ve kirpikli kenara yakın, yardımcı gözyaşı bezleri tarafından üretildiğini ifade eden Demirbaş, şunları söyledi: "göz kırpma hareketi ile bir film tabakası şeklinde gözün yüzeyini kaplar, yine kırpma hareketiyle üst ve alt kapak kenarlarında yer alan küçük delikler vasıtasıyla burun içine iletilir ve gözyaşının bir kısmı da buharlaşma yoluyla gözden uzaklaşır."


Demirbaş, gözün normal fonksiyonunu devam ettirmesi ve optik bütünlüğünü koruması için göz yüzeyini kaplayan sağlıklı bir gözyaşı tabakasına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

 

"Gözyaşı; toz, duman, rüzgar gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa toz, is gibi etkenlerden arındırır. Gözyaşı eksikliğinde bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi sonuçlar ortaya çıkar ve yüzey tahriş olmaya başlar."

 

Gözyaşının basitçe iki türlü olduğunu vurgulayan Demirbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sürekli gözyaşı, tepki gözyaşı. Sürekli gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman nemli kalmasını sağlar. Tepki gözyaşı ise ağlama ya da alerji, göze toz kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı bir göreve sahiptir."


Demirbaş, sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde, göz yüzeyi yeterli seviyede beslenemeyeceğinden dolayı tahriş olmaya başlayacağını ve enfeksiyon riskini ortaya çıkaracağını kaydetti.

 

KLİMALI ORTAMLAR KURU GÖZE NEDEN OLUYOR

 

Demirbaş, göz kuruluğuna neden olan faktörlerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirterek bunları şöyle anlattı: "Kontak lens kullanımı. Lazerle göz ameliyatı gibi operasyonlar. Klimalı ya da kaloriferli ortamlar, yoğun ışığa maruz kalma, uzun süre bilgisayar kullanımı ya da televizyon izleme. Sigara kullanımı ya da dumanlı ortamlarda bulunma. Romatizmal rahatsızlıklar, kalp hastalıkları ve diyabet. Göz tansiyonu, yaşlılık. Uyku hapları, antidepresan gibi ilaçlar. Uzun süre gözün kırpılmaması. Oksijen yetersizliği, düşük nem ve havasız ortamlar."

 

Görüldüğü üzere birçok hastalık ve bazı ilaçların kullanımının kuru göz oluşumuna neden olabildiğini belirten Demirbaş, şöyle konuştu: "Birlikte, günümüzde, özellikle çalışma hayatının gelişmesi sonucu bilgisayar kullanımı ve klimalı ortamlar önemli ölçüde kuru göze neden olarak hayat kalitesini düşürebilmektedir. Zaman zaman görme bulanıklığı yaşayan bazı hastalarımızda, başka herhangi bir problem olmadan sadece kuru göz varlığının sorumlu olduğunu görebilmekteyiz. Ayrıca, yanma ve batma hissi, kaşıntı ve kızarıklık, gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması diğer bulgular arasındadır."

 

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

 

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamak olduğunu ifade eden Demirbaş,göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Demirbaş, örnek olarak şu bilgiyi verdi: "Örneğin, kuru bir havaya sahip mekanda kalan birisinin daha nemli bir ortamı tercih etmesi ya da uzun süre bilgisayar kullanan bir kuru göz hastasının bu süreyi en aza indirmesi gereklidir. Eğer göz kuruluğu kronik bir hal almışsa, yapay gözyaşları ya da cerrahi müdahale gerekli olabilir."

 

Demirbaş, sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis ve tedavinin önemli olduğunu ifade ederek, gözde, yukarıda sayılan belirtiler gözlemleniyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna görünmekte fayda olduğunu vurguladı. Demirbaş, "Özellikle yoğun bilgisayar kullanan, sık okuma yapan kişilerde, görüntü kalitesini ve çalışma performansını artırmak için, bariz şikayetler oluşmasa bile, gözyaşı damlası kullanımını öneriyoruz" dedi.

 

kaynak : atakumhaber.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.