Haksız Rekabete Yol Açan Sunglass Hut Mağazaları!

Haksız Rekabete Yol Açan Sunglass Hut Mağazaları!
10 Ağustos 2015 Pazartesi 18:12


Sayın Üye Meslektaşlarımız,

Sunglass Hut mağaza vitrinlerinde yer alan afiş veya görseller de  haksız rekabete yol açan, nihai tüketicimiz olan hastalarımızın bilgi eksikliğinden faydalanılarak yanıltılmasına, aldatılmasına, tecrübesiz olmalarını suistimal eden uygulamalar ile  kamuoyunun eksik ve yanlış bilgilendirilmesine son verilmesi, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, dahilinde değerlendirilmesini ve yine aynı mevzuat hükümlerine göre ceza-i müeyyidelerin uygulaması için Rekabet Kurumu'na T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetim ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne Ümraniye İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne vitrin resimleri ile birlikte aşağıdaki yazı gönderilmiştir.

Kurumlar ile yapılan yazışmaların cevabı tarafımıza gelince siz değerli üye meslektaşlarımız ile ayrıca paylaşılacaktır.

Bilgilerinize,

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler DerneğiT.C.
GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI
Piyasa Gözetim ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne
 

Konu: Sunglass Hut Mağazaları tarafından yürütülen Kampanya, Güvence Hizmetleri Hakkında.

İstanbul ili Çekmeköy İlçesi Canpark AVM. Ekşioğlu Mahallesi Atabey Caddesi No:12 adresinde faaliyet gösteren Sunglass Hut mağaza vitrininde yer alan afiş üzerinde “ Güneş Gözlüğünüz Güvencemizde, Size Harika Bir Güneş Gözlüğünden Daha Fazlasını Vaat Ediyoruz. – Mükemmel Uyum; İstediğiniz zaman, ücretsiz size özel ayarlama, - Özenli Temizlik ; İstediğiniz zaman, bütün mağazalarımızda, -Kolay İade ; 30 gün içinde faturanızı getirin, dilerseniz değişim, dilerseniz para iadesi yapalım, - Kırılma Garantisi ; 1 Yıl içerisinde kırılan gözlüğünüz yerine, yenisini %50 indirimli alın, - Kalite Güvencesi ; Güneş gözlüklerimiz 2 yıl garanti, - Cam Garantisi ; 6 ay içerisinde çatlayan veya kırılan gözlük camları ücretsiz değişim, Sunglass hut “ bilgilerine yer verildiği tesbit edilmiştir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi "  (1) Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. (2) Ticari reklamların Reklam Kurulunca belirlenen ilkelere, genel ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına uygun, doğru ve dürüst olmaları esastır. (3) Tüketiciyi aldatıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici ticari reklam yapılamaz. (4) Reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin yazı, haber, yayın ve programlarda, mal veya hizmetlere ilişkin isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticari unvan veya işletme adlarının reklam yapmak amacıyla yer alması ve tanıtıcı mahiyette sunulması örtülü reklam olarak kabul edilir. Her türlü iletişim aracında sesli, yazılı ve görsel olarak örtülü reklam yapılması yasaktır......" denilmektedir.

Yine aynı Kanun'un Haksız ticari uygulamalar başlığı altında 62 inci maddesi de " (1) Bir ticari uygulamanın; mesleki özenin gereklerine uymaması ve ulaştığı ortalama tüketicinin ya da yöneldiği grubun ortalama üyesinin mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozması veya önemli ölçüde bozma ihtimalinin olması durumunda haksız olduğu kabul edilir. Özellikle aldatıcı veya saldırgan nitelikte olan uygulamalar ile yönetmelik ekinde yer alan uygulamalar haksız ticari uygulama olarak kabul edilir. Tüketiciye yönelik haksız ticari uygulamalar yasaktır. (2) Ticari uygulamanın haksız olduğunun iddia edilmesi hâlinde, ticari uygulamada bulunan, bu uygulamasının haksız ticari uygulama olmadığını ispatla yükümlüdür. (3) Haksız ticari uygulamanın reklam yoluyla gerçekleştirildiği hâllerde bu Kanunun 61 inci maddesi hükümleri uygulanır....." şeklindedir.

Diğer taraftan, Sunglass Hut mağazalarında satışı yapılan güneş gözlükleri Luxottica Gözlük End. ve Tic. A.Ş. firmasına ait bir markalardan oluşmaktadır. Ülkemizde faaliyette bulunan 5784 optisyenlik müessesesinin en az yarısı bu firmaya ait aynı marka güneş gözlüklerin satışını yapmaktadır. Optisyenlik müesseseleri dışında da yine aynı firmanın perakende satış merkezleri olan Sunglass Hut mağazalarında da satışı yapılmaktadır.

Diğer taraftan perakende satışa sunulan güneş gözlükleri 24 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete de yürürlüğe giren 27914 sayılı yönetmelikte EK-1 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun gereğince garanti belgesi ile satılması zorunlu olan ürünler listesinde olan;  2.1 Güneş Gözlükleri, yer almaktadır. Güneş gözlük camları garanti kapsamında değildir. Aynı zamanda garanti ve iade şartları yine aynı bakanlık tarafından düzenlenen garanti belgesi kapsamında kayıt altına alınmasına rağmen anılan firmanın bunu dışında garanti hizmeti sunması ise aynı marka güneş gözlükleri satışı yapan optisyenlik müesseselere haksızlık yapılmaktadır.

Sonuç olarak; Bahse konu olan Sunglass Hut mağaza vitrinlerinde yer alan afiş veya görsellerin bir an önce kaldırılmasını, Sunglass Hut mağazaları tarafından yapılan iş ve işlemler hakkında mevcut Kanun, Yönetmelik, mevzuat hükümlerine göre iş ve işlemlerin yapılmasına, nihai tüketicimiz olan hastalarımızın bilgi eksikliğinden faydalanılarak yanıltılmasına, aldatılmasına, tecrübesiz olmalarını suistimal eden uygulamaların son bulmasını, kamuoyu eksik ve yanlış bilgilendirilmesine son verilmesi için kurumunuz tarafından gerekli iş ve işlemlerin yapılmasını, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, dahilinde değerlendirilmesini ve yine aynı mevzuat hükümlerine göre ceza-i müeyyidelerin uygulanmasını, 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu hakkında yönetmelik gereği 15 (on beş) iş günü içinde tarafımıza da bilgi verilmesini arz ve talep ederiz.

Saygılarımızla


İlker AYAZ.                                                                           Turgut VARDİ
Genel Sekreter.                                                                       Genel Başkan

 

 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.