Görmeyen Çocuk Öğrenemez!

Okullar açılıyor, görmeyen çocuk öğrenemez, çocuklarımızın göz sağlığını koruyalım.

Görmeyen Çocuk Öğrenemez!
28 Eylül 2015 Pazartesi 16:01

OKULLAR AÇILIYOR, GÖRMEYEN ÇOCUK ÖĞRENEMEZ,ÇOCUKLARIMIZIN GÖZ SAĞLIĞINI KORUYALIM!


Gözlerimiz adeta beyinin bir uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz vücudumuzun Dünya ya açılan penceresidir. Hayatı gözlerimizle algılarız. Gözlük çocuklarınızın gözünü dünya ‘ya açabilir.

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kördür. Basit bir görme testi ve gözlüklerle bu insanların çoğunun görüşü yeniden kazandırılabilir.

Görmedeki bu kayıplar aileleri ile bireylerin etkilenmesine, çok sayıda insanın acı çekmesine sebep olmaktadır.


Eğitim alanında görme kusurlarının giderilmesi ve mutlaka periyodik olarak görme testi ve muayenesi yapılması gerekir. Trajikomik olan şudur ki, kırılma kusurları düzeltilemez değildir. Görme kusurları az bir masrafla restore edilebilir. Gözlük öğrencilerin ders başarısını da yükseltir. Gözlük Okuma kültürünün gelişmesini sağlar, çağdaş modern bir toplum inşa etmeninde anahtarıdır.


Öğrendiklerimizin %80 gördüklerimiz sayesinde gözlerimizle elde ederiz. Görmeyen çocuk öğrenemez. Okul çağı gelişme dönemidir. Çocuklarımız bu dönemde bir yandan korunaklı yuvalarından çıkıp toplum içine girmenin yaratabileceği ruhsal ve sosyal sorunlarla bir yandan da yoğun bir öğrenme döneminin yaratabileceği stresle baş etmek zorunda kalabilirler. Öğrencinin bu süreçten başarılı bir biçimde çakabilmesinin en temel şartı sağlıklı olmasıdır. Özellikle görmeyle ve işitmeyle ilgili sağlık sorunları erken dönemde teşhis ve tedavi edilirse öğrencinin okul başarısı şansı artırır.

Özellikle görmeyle ve işitmeyle ilgili sağlık sorunları erken dönemde teşhis ve tedavi edilirse öğrencinin okul başarısı şansı artar” .


Her yaşta gerekli bütün muayeneler mutlaka periyodik yapılmalıdır.

 

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARIN BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMİDİR


Okul taramalarında sıkça rastlanan göz hastalıkları;


1. Şaşılık:


Şaşılık, gözlerin birbirine paralel bakmaması olarak tanımlanabilir. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken diğeri başka bir yere yönelmiştir.

Şaşılık tek gözde ise genellikle şaşı göz az görür ve tembel kalır. Şaşı gözlerde derinlik hissi yoktur veya çok az gelişmiştir.

Çocukluk çağındaki şaşılıkların en sık rastlanılanları içe ve dışa şaşılıklardır. Tek ya da çift taraflı olabilirler. İçe şaşılığa genellikle hipermetropluk bulunanlarda rastlanır. Bu şaşılıklar bazen sadece uygun gözlüklerin kullanılmasıyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelemeyen şaşılıkların ise ameliyatla düzeltilmeleri gerekir.


Çocukluk çağında dışa kayan gözlerde çoğunlukla miyopluk mevcuttur. Dışa kayma bazen gizli bazen aşikâr olabilir.


Bu tip şaşılıkta güneş ışığı gizli şaşılığı aşikâr hale getirebilir. Çocuk, güneşte dışa kayan gözünü tek taraflı kapatma eğiliminde olur.

Şaşılıkların en önemli nedenlerinden biri de göz kaslarında felç olmasıdır. Bu felçler doğuştan mevcut olabilirler ya da kazalar sonucu göz kaslarının hasarlanması ile ortaya çıkabilirler.

 

2. Kırma Kusurları:


Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen göz hastalığı kırma kusurları miyopluk, hipermetropluk veya astigmatlık şeklinde olabilir. Miyopluk genellikle öğrencinin sınıf tahtasındaki yazıları okuyamaması ile kendini belli eder. Hipermetroplukta da uzak ve yakını görmede zorluk söz konusu olabileceği gibi çocuklarda uyum denilen odaklama yeteneği ile hipermetropluk gizlenebileceğinden görme tamamen normal de olabilir.
Fakat sürekli uyum yapmak göz yorgunluğuna sebep olarak öğrencide göz ve baş ağrısı yapar. 
Astigmatlık sıklıkla baş ve göz ağrısı, okuma isteksizliği gibi şikâyetlere yol açar. Öğrencinin bazı harfleri net, bazı harfleri bozuk gördüğü dikkatli öğretmenlerce fark edilebilir.

Hipermetropluk ve astigmatlığa bağlı görme bozuklukları uzun süre gizli kalarak fark edilmeyebilir.

Özellikle bir gözü sağlıklı olan öğrencilerde diğer gözdeki görme kusuru ileri yaşlara kadar fark edilmeyebilir. Bu duru
m çocuğun okul başarısını etkileyebilir.


3. Göz Tembelliği:


Göz tembelliği, toplumda sık rastlanan, fark edilmesi zor ve fark edildiği zaman genellikle tedavi aşamasını geçmiş bir durumdur. Göz tembelliği kısaca kullanılmayan görme sinirinin beynimizce iptal edilmesi olarak tanımlanabilir. Gözün öndeki kırıcı ortamlardan görüntü bir şekilde sinir tabakasına ulaşamazsa ya da bulanık olarak ulaşırsa çocukluk çağındaki kişilerde göz tembelliği gelişir. Göz tembelliğinin sık görülen nedenleri şaşılık ve yukarıda bahsettiğimiz kırma kusurlarıdır. Şaşılıkta iki göz ayrı ayrı yönlere bakar. Beyne iki ayrı görüntü gider ve çift görme meydana gelir.
Bunu engellemek için çocuklarda beyin, gözlerden birinden gelen görüntüyü iptal eder ve tek gözle görme sağlanır. Görüntüsü iptal edilen gözde tembellik gelişmeye başlar.Kırma kusurları: İki göz arasında kırılma kusuru farkı fazlaysa ya da iki gözde de yüksek astigmatlık, hipermetropluk kusurları varsa göz tembelliği gelişebilir.


Göz tembelliğinin tedavisi ilk altı yaş içinde yapılmalıdır. On yaşından sonraki tedaviler genellikle yararlı olmamaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınacak sonuç da o kadar başarılıdır.Tedavi biri göz tembelliğine yol açan faktörün, diğeri de göz tembelliğinin kendisinin tedavisi olmak üzere iki basamaktan oluşur. Göz tembelliğinin kendisinin tedavisi iyi gören gözü kapatarak tembel gözü çalışmaya sevk etmek şeklinde yapılır.


4. Renk görme bozuklukları:


Renk görme bozukluklara özellikle yeşil ve kırmızı renklerin yeterince görülememesi şeklinde kendini belli etmektedir.


Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

Gözlükçüler ve Optiyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi 

OKULLAR AÇILIYOR, GÖRMEYEN ÇOCUK ÖĞRENEMEZ,ÇOCUKLARIMIZIN GÖZ SAĞLIĞINI KORUYALIM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Taylan KÜÇÜKER - 9 yıl önce
görmeyen çocuk öğrenemez!
"Çocuklarda Göz Kusuru, Okul Başarısını Etkiler" Taylan KÜÇÜKER

http://www.optikgazete.com/…/gormeyen-cocuk-ogrenemez-h1821…
https://www.cihan.com.tr/tr/taylan-kucuker-1897273.htm
http://www.samanyoluhaber.com/cocuklarda-goz-kusuru-okul…/…/
http://www.akithaber.com/-cocuklarda-goz-kusuru-okul-basari…
http://www.bugun.com.tr/…/cocuklarda-goz-kusuru-okul-basari…
http://www.haberler.com/cocuklarda-goz-kusuru-okul-basaris…/
http://www.songundem.com/haber/16992158/
http://www.emedya.org/…/cocuklarda+goz+kusuru+okul+basaris…/
http://www.sivasanadolu.com/haber-7732-OKULLAR-ACILIYOR-GOR…
http://www.sondakika.com/…/haber-cocuklarda-goz-kusuru-oku…/
http://haberciniz.biz/cocuklarda-goz-kusuru-okul-basarisini…
http://pop10haber.com/…/_cocuklarda_goz_kusuru_okul_basaris…
http://www.aktifhaber.com/cocuklarda-goz-kusuru-okul-basari…
http://www.ajans34.com/…/cocuklarda-goz-kusuru-okul-basaris…