Dünyanın "Gözü" Türkiye'de!

Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.

Dünyanın "Gözü" Türkiye'de!
24 Aralık 2015 Perşembe 12:24

 Türkiye, göz ameliyatlarında yurt dışından en fazla hasta kabul ederek, yılda yaklaşık 40 bin operasyonla dünya genelinde birinciliği elinde tutuyor.

Göz ameliyatlarında Türkiye'yi ilk sırada İngiltere'den gelen hastalar tercih ederken, bunu Almanya ve Ortadoğu ülkeleri takip ediyor.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dönüşüm Programı ile Türkiye'nin özellikle sağlık turizmine daha fazla önem vermeye başladığını söyledi.

Türkiye'nin öncelikli hedefleri arasında yer alan sağlık turizminde çok önemli adımlar atıldığını ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hazırlanarak hayata geçirildiğini vurgulayan Tontuş, bu alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğini bildirdi. Tontuş, Türkiye'nin kısa süre içinde özellikle yakın coğrafyasında sağlık turizminde önemli bir merkez haline geldiğine dikkati çekti.

Tıp turizmi kapsamında Türkiye'de yapılan uygulamalar içinde miyop, hipermetrop gibi göz kusurlarının ilk sırada yer aldığının belirten Tontuş, "Tedavide özellikle lazer göz cerrahisi teknolojisi çığır açtı. Bununla birlikte gerçekleştirilen göz ameliyatlarının sayısı da önemli ölçüde arttı" dedi.

Gözlük ya da lenslerle idare eden çok sayıda kişinin, lazer teknolojisiyle operasyon yaptırdığına işaret eden Tontuş, "Alt teknolojik gruplarla birlikte yapılan göz ameliyatı sayısı 1960'lı yıllara göre 15-20 kat arttı. Dünya genelinde hiçbir branşta böyle bir gelişme olmadı. Artık göz kırma kusurlarının ameliyatla tedavi edilebilir bir hastalık olduğu anlayışı yerleşti" diye konuştu.

Tontuş, bu teknolojinin daha önceleri sayılı merkezde yapıldığına değinerek, operasyon sonrasında kişinin gözlük kullanmak zorunda kalmadığını söyledi. Tontuş, operasyonun çok kısa sürdüğünü ve hastanın uygulamadan birkaç saat sonra sosyal yaşama dönebildiğini ifade etti.

"Bizden sonraki 5 ülkenin toplamı, Türkiye sayısına erişemiyor"

Ameliyat başarısında hekim tecrübesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Tontuş, yapılan bir hatanın görme yetisinin kaybı ile sonuçlanabileceğinden güvenli yerlerde yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Ameliyat başarısında ve uygulama sayısında Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Tontuş, şöyle devam etti:

"Tıp turizminde göz ameliyatları kapsamında, sınır aşan hastaların yaklaşık yüzde 25'i Türkiye'yi tercih ediyor. Bizden sonraki 5 ülkenin toplamı, Türkiye sayısına erişemiyor.

Türkiye'de yurt dışından hastaları kapsayacak şekilde yıllık yaklaşık 40 bin ameliyat yapılıyor. Bu, çok ciddi bir rakam. Türkiye kadar yapan ülke yok. Dolayısıyla yurt dışından göz ameliyatları yapılması için hasta alan en iyi ülke biziz. Bu sektörün lideri Türkiye'dir. Bu alanda Türkiye'yi Hindistan, Malezya, Singapur ve Tayland takip ediyor."

Tontuş, Türkiye'de bu alanda yapılan operasyon maliyetlerinin de diğer ülkelere oranla çok daha uygun olduğunu belirterek, "Toplam ödenen maliyette yolculuk giderleri çok önemli olduğundan, bu operasyonlarda da yakın uçuş mesafeli ülkeler tercih edilmektedir. Bu nedenle Türkiye'ye göz ameliyatı için ABD'den hasta gelmesi beklenmemelidir" ifadesini kullandı.

"Türkiye'ye gelen hastalar içinde İngiltere'de ilk sırada"

Tontuş, Türkiye'ye göz ameliyatları için gelen ülkeler arasında İngiltere'nin ilk sırada yer aldığını bildirdi. Tontuş, "İngiltere'den çok önemli sayıda hasta kabul ediyoruz, ardından Almanya ve Ortadoğu ülkelerinden hasta alıyoruz" dedi.

Tontuş, göz cerrahisindeki hasta sayısının bu rakamların çok daha üstünde olduğunun altını çizerek, dünyada milyonlarca kişinin ameliyat için sıra beklediğine dikkati çekti.

Göz ameliyatlarının kısa sürdüğü ve daha sonrasında ayaktan takip gerektirdiği için bu operasyonlar için gelen hastaların, merkezlerin turistlik illerde olup olmadığında de önem verdiğine dikkati çeken Tontuş, şunları kaydetti:

"Hastalar, işlem sonrasında geleneksel turistlik faaliyetleri de talep ettiğinden, göz ameliyatlarında İstanbul ve Antalya'daki merkezleri seçiyor. Gelen hastaların üçte ikisi göz operasyonlarında bu illeri tercih ediyor. Bunu Ankara, İzmir ve Bursa takip ediyor. Bursa'ya daha çok Arap turistler geliyor."

Kaynak: Anadolu Ajansı, trthaber.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.