“Çocuklarda Hatalı Gözlük Camı“ Haberi Tepki Topladı.

"Müesseslerimiz bünyesinde "optik teknisyeni" ismi ile çalışan olmadığı gibi"...

“Çocuklarda Hatalı Gözlük Camı“ Haberi Tepki Topladı.
14 Kasım 2014 Cuma 14:50

13 Kasım 2014 günü görsel ve yazılı basında ve aynı zamanda Optik Gazete'de yayınlanan "Hatalı gözlük camı çocukları şaşı yapıyor"  haberi Optik sektörü temsilcisi kuruluşların tepkisine neden oldu. Sektörü temsil eden birçok federasyon ve dernek tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

 

TEKZİP ve DÜZELTME

 

Sayın Cumhur AKARSU - Gediz Üniversitesi Meslek Yüksekokul Müdürlüğü'ne

 

13 Kasım 2014 tarihinde, görev yaptığınız üniversite ismi de kullanılarak "Çocuklarda Hatalı Gözlük Camlarına Dikkat" başlıklı bir yazınız görsel ve yazılı basında yayınlandı. Bahse konu yazının içeriğinde iddia edilenleri ispat etmekle yükümlülüğünüzü hatırlatmakla beraber vatandaşlarımızın göz sağlığını koruma görevi yasayla verilen gözlükçü/optisyen meslektaşlarımızın tamamını zan altında bırakan yazınızdan dolayı şahsınızı ve görev yaptığını üniversite yönetimini esefle kınıyoruz.

 

Optisyenlik müesseseleri bir sağlık hizmet sunucusu olma sorumluluğu ile birlikte toplumun ve fertlerin göz sağlığını koruma görevinin verildiği 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun ve Yönetmelik hükümlerince görev yapmaktadır. Mesleği icra edenler mesleki eğitimini almış olmakla beraber ve en az yılda iki defa sağlık müdürlüklerince de denetlenmektedir. Müesseselerimizde göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenen reçete muhteviyatı görmeye yardımcı tıbbi cihazlar, optisyen/gözlükçü unvanına sahip, mesleki sorumluluk ve aldığımız eğitim gereği Pupila Mesafesi ( PD ), Verteks Mesafesi, Pandoskopik Açılar gibi gerekli ölçümler yapıldıktan sonra müessesemizin içinde bulunan laboratuvarlarda hazırlanmaktadır. Müesseslerimiz bünyesinde "optik teknisyeni" ismi ile çalışan olmadığı gibi gözlüğün hazırlanması sadece eğitim almış ve T.C.Sağlık Bakanlığı tarafından Ruhsatname düzenlenen gerçek kişiler (optisyen/gözlükçü) tarafından yapılmaktadır.

 

Strabismus (Şaşılık) hakkında yaptığınız açıklamada atıfta bulunduğunuz meslek grubu için bilimsel hiçbir dayanağınız bulunmadığı gibi yapılan açıklama için de bir kaynak gösterilmediği görülmektedir. Strabismus (şaşılık) bir göz hastalığı olduğundan bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapması gereken sadece Oftalmologlar ( Göz Hastalıkları Uzmanı) olması gerekir. Görüldüğü üzere şahsınızın bu unvana sahip olmadığı ortadadır.

 

Hal böyle iken, hiçbir gerçekliği olmayan haber başlıkları ve içerikle ile suç isnat etmek, en masum ifadesiyle insafsızlıktır. İzah edilen nedenlerle, yasal haklarımız saklı kalmak üzere, mesleğimiz ve meslektaşlarımız hakkında gerçekdışı beyanlar içeren bu tür haber ve yorumlarınızı tekzip eder ve gerçek dışı iddialarla haber yapılmasından vazgeçilmesini ihtaren bildiririz.

 

Tarafınızca 13 Kasım 2014 günü görsel ve yazılı basına servis edilen habere atfen bu tekzibin de yine tarafınızca ivedilikle paylaşılması gerektiğini bildiririz.

 

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu,
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu
Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu
Akdeniz Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu
Tüm Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Ankara Şubesi
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Aydın Şubesi
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Bursa Şubesi
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Balıkesir Şubesi
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Eskişehir Şubesi
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği Samsun Şubesi
Kayseri Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği
Batman Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği
Sivas Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Elazığ Optisyenler Ve Gözlükçüler Derneği
Malatya Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Adana Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Erzurum Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Hatay Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Kahramanmaraş Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Mersin Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Osmaniye Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Antalya Bölgesi Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Aydın Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Diyarbakır Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Ege Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
İzmir Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Denizli Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Karadeniz Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği
Konya Optisyenler ve Gözlükçüler Derneğiİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.