Cihazlar Akıllı Ama...

Teknolojik cihazlar miyop sayısını da iki kat artırdı...

Cihazlar Akıllı Ama...
05 Temmuz 2014 Cumartesi 09:21

Bilgisayar, akıllı telefonlar ve tabletler, en çok çocuklara zarar verdi. Göz kuruluğunu tetikleyen teknolojik cihazlar miyop sayısını da iki kat artırdı.

 

Çocukların elinden düşürmediği cep telefonları gözlerde telafisi zor hasarlara yol açıyor.Ege Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları UzmanıProf. Dr. Sait Eğrilmez, bir kişinin günde ortalama 10 bin kez, dakikada ise 12 kez gözlerini kırptığını söyleyerek, bilgisayar ekranı gibi saniyede 70 kez yanıp sönen görüntülerin karşısında göz kırpmanın unutulduğunu belirtti.

 

Prof. Dr. Eğrilmez, "göz kırpma sayısı bilgisayar ekranına bakıldığında günde 4 bine düşüyor. Yani yüzde 40 azalıyor. Bu durumda gözyaşı daha çok buharlaşmaya başlıyor. Klimaların da açık olduğu ortamlarda gözyaşının buharlaşma oranı artıyor. Göz kuruluğu gencecik çocukların karşısına çıkmış oluyor" dedi.

 

Göz kuruluğunun rahatsızlık, huzursuzluk, uykusunu alamama hissi, dalgalı bulanık görme, kızarıklık gibi hastalıklara davetiye çıkardığı belirtildi. Prof. Dr. Eğrilmez, "Çocuklarınıza göz kuruluğu hediye etmeyin" dedi.

 

Yüzde 25 bakteri var

 

Tab­let­le­rin as­la or­tak kul­la­nım ma­ter­ya­li ol­ma­ma­sı ge­rek­ti­ği­nin al­tı­nı çi­zen Eğ­ril­mez, "Tab­let­le­rin üze­rin­de yüz­de 25 ora­nın­da bak­te­ri var. Eli­mi­zi yı­ka­dı­ğı­mız­da tab­le­ti hiç yı­ka­ma­dı­ğı­mı­zı dü­şü­nür­sek san­ki hiç el­le­ri­mi­zi yı­ka­ma­mış gi­bi olu­ruz. Tab­let­le­rin üs­tü­nü el de­zen­fek­tan­la­rıy­la sil­mek gi­bi bir alış­kan­lık ol­ma­lı­" de­di.

 

Okul miyopisi büyük tehlike

 

Okul mi­yo­pi­si de­ni­len bir kav­ram ol­du­ğu­nu an­la­tan Prof. Dr. Sa­it Eğ­ril­mez, "40 san­tim­den da­ha ya­kın bir şe­kil­de nes­ne­le­re bak­tık­ça biz mi­yop olu­yo­ruz. Çok faz­la ya­kın bak­ma­ma­mız ge­rek. 15-20 da­ki­ka­da bir 4 met­re­den uzak nes­ne­le­re bak­ma­lı­yız. Son 25 yıl­da mi­yo­pi­nin 2 ka­tı­na çık­tı. Evin için­de ge­çen sü­re artık­ça mi­yo­pi ar­tı­yo­r" diye konuştu.

 

Kaynak : haber3.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.