Biz Hiçbir Zaman Pazar Lideri Olmaya Çalışmadık Ama Sektör Lideri Olmak İçin Çok Emek Sarf Ediyoruz...

Eğer sağlık konusuna hiç önem vermeseydim ve sadece kendi gelirimi düşünseydim; ilkelerim olmadan kazancıma odaklansaydım, bu amaç uğruna başka türlü seçimler yapar, başka yolları tercih ederdim!

Biz Hiçbir Zaman Pazar Lideri Olmaya Çalışmadık Ama Sektör Lideri Olmak İçin Çok Emek Sarf Ediyoruz...
13 Aralık 2021 Pazartesi 16:17

Yalnızca Ticareti Düşünseydim
Ne Yapardım? Ne Yaptım?

Değerli Meslektaşlarım,

Kimi zaman bir bilgi ararken karşınıza o anda aramadığınız, ama görünce durup incelediğiniz yazılar çıkar ya, bana da dün aynısı oldu. İstanbul’dan Ankara’ya yaptığım “Korsan Lens Satışına Hayır” yürüyüşümün ikinci gününde yayınladığım bu yazının tamamını https://www.korsanlenssatisinahayir.com/ sitesinden okuyabilirsiniz. Bu yazı ondan yaptığım alıntılardan oluşmaktadır. Günümüze göre değişen sayıları güncelledim. Ve ayrıca o günden bugüne geçen zamanda yaptığımız diğer çalışmaları da ekledim.

Aşağıda bu şekilde derlediğim yazıyı dikkatle okumanız günümüzde geldiğimiz noktaya da ışık tutacaktır diye düşünüyorum.

İyi okumalar diliyorum.

Mesleki İlkelerim;

 • Öncelikle yasalara uyan ve yasaları uygulayan bir vatandaş olmanın bilinciyle hareket etmek.
 • Bir sağlık mesleği mensubu olarak göz alanında farkındalık yaratmak.
 • Kendi iş alanımda milli ve yerli sermayeyi korumak ve güçlenmesini sağlamak.
 • Mesleğimizi yeni bilgi, ürün ve teknolojiler ile geliştirmek.
 • Meslek mensuplarının sağlık mesleği icrasında hak ettiği yerlere erişmeleri için gereken sosyal sorumluluk çalışmalarında bulunmak.

Ticari Olarak Düşünseydim…

Eğer sağlık konusuna hiç önem vermeseydim ve sadece kendi gelirimi düşünseydim; ilkelerim olmadan kazancıma odaklansaydım, bu amaç uğruna başka türlü seçimler yapar, başka yolları tercih ederdim!

Neler mi yapardım?

 • Dedemden babamdan devraldığım Harbi Optik mağazasının online alışveriş sitesini kanun çıktığı zaman kapatmazdım.

  Peki ne yaptım?
  Yasalara uydum ve bu siteyi kapattım.

   
 • Cihan Medikal’i ve Opak Lens’i kurduğum 2004 yılından bu yana tam 17 yıldır yabancı zincir mağazalara ve yasal olmayan internetten kontak lens sitelerine satış yapar ve yüksek kazanç sağlardım.

  Peki ne yaptım?
  Bunu tercih etmedim.

   
 • Türkiye’nin 37 ilinde 50 depo/şube açarak 500’ü aşkın kişiye istihdam sağlayacağıma, çok çok daha az bir yatırım ve operasyon maliyetiyle; dolaylı yoldan, ya da doğrudan başka bir unvanla internetten online kontak lens satışı yapan bir web sitesi kurardım.

  Peki ne yaptım?
  Bu yolu tercih etmedim.

   
 • Daha donanımlı optisyenler yetişsin diye onlarca üniversiteye gidip, optisyenlik bölümü öğrencilerine yılların bilgi ve deneyimiyle oluşmuş bilgileri paylaşmazdım.

  Peki ne yaptım?
  Paylaştım ve paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bunu yaparken asla bazı yabancı sermayeli zincir mağaza firmalarının yaptığı gibi ticari kaygı ile öğrenci CV’si toplamıyorum. Tersine onlara kendi değerlerini koruma yönünde uyarıcı, yol gösterici bilgiler aktarıyorum.

   
 • Kazanç sağlayan işlerime ayıracağım zamanları optisyenlik müesseselerinin sorunlarını anlatabilmek için Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı’nda sorunlarımızı dile getirmek için harcamazdım.

  Peki ne yaptım?
  Bu uğurda ciddi zaman ve emek harcadım, halen de harcıyorum.

   
 • Türkiye’nin her yöresindeki optik mağaza çalışanlarına ve sahiplerine, kontak lensle ilgili gelişmeleri takip etmeleri, yaklaşan tehlikeleri fark etmeleri ve alınması gereken önlemleri  almalarını sağlamak için il il dolaşmazdım.

  Peki ne yaptım?
  Dolaştım, dolaşıyorum, dolaşacağım da…

   
 • Sektörümüzü temsil eden derneklere her türlü maddi ve manevi destek olmazdım.

  Peki ne yaptım?
  Destek oldum. 
  Şu andaki Birlik ve Oda oluşumları kapsamında da gereğinde her türlü desteğe hazırım.
   
 • OPTİK GAZETE  gibi hiçbir ticari kazancı olmayan, sadece optik mağazaların seslerini duyurabilecekleri  ve sektörel haberleri takip edecekleri bir haber portalı kurmazdım. Üstüne üstlük ayrıca yatırım yaparak ve sponsorluklar alarak optik mağazalara yönelik yarışmalar düzenlemez, yerli ve milli optisyenlik müesseselerinin bu yolla fark edilmesi için çaba harcamazdım.

  Peki ne yaptım?
  Açın bakın Optik Gazete’yi, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

   
 • Yerli ve milli sermayeli bir firmayız. Kontak lensten sonra girdiğimiz optik cam üretiminde de çok daha uygun fiyatlı çalışabileceğimiz yabancı üreticiler dururken, bizim gibi yerli ve milli üreticiyi seçmezdim.

  Peki ne yaptım?
  Bugün Akay Optik’i, Opak Lens bünyesine katarak yerli ve milli sermayeli bir işbirliğini geliştirmekten gurur duyuyoruz. Bu noktada diğer yerli ve milli sermayeli firmaları da desteklemeyi kendimize görev edindik.

   
 • Zincir mağazalar kurardım.

  Peki ne yaptım?
  Kurmadım. Perakende anlamında yerel bağımsız optisyenlik mağazalarına rakip yaratmadım, yalnızca toptancı olarak onlara hizmet veriyorum. Dedemden babamdan kalan Harbi Optik’i zincirler haline getirmeyip aile işi olarak dört mağaza ile devam etmemizin nedeni de bu duruşumuzdur.

   
 • Şirketlerimizin sahibi olduğu marka ve ürünleri internetten kontak lens satış sitelerine ve yabancı zincir mağazalarına da satarak, pazar hacmimizi genişletip daha fazla kar ederdim.

  Peki ne yaptım?
  Kontak lenslerimizi internetten ve yabancı zincir mağazalarda bulamazsınız. Markalarımız yalnızca yerli sermayeli bağımsız optisyenlik müesseseleri tarafından satılır.

   
 • Solotica markasının Türkiye distribütörlüğü Opak Lens’e geçtiğinde, Solotica’nın müşterisi zaten internette diye beyanatta bulunur, Solotica’yı internetten satmaya devam ederdim.

  Peki ne yaptım?
  Solotica satış yetkileri üzerimize geçtiği andan itibaren tüm internet satıcılarına önce uyarıda bulunarak tüm sitelerin Solotica satışını durdurdum. Buna riayet etmeyenleri şikayet ederek hukuk yoluyla sitelerinden satış yapmalarını engelledim. Solotica neredeyse tamamen internet üzerinden satılan bir üründü. Tüm kullanıcıları uzun bir süre boyunca sürekli arayarak internetten satın almak istediklerini belirttiler. Sosyal medya ekibimiz aylarca o kullanıcılara internetten kontak lens almanın yaratacağı sorunları anlattılar. Kendilerine en yakın mağazaya gidip istemelerini söylediler, yazdılar. O kullanıcıları bilgilendirdik, o kullanıcıları optiklere kazandırdık. Optiklere Solotica gibi bir markayı kazandırarak, çarpraz satış olanağı yarattık. Solotica bizim markamız değildir, sadece distribütörüyüz diyerek internette satabilirdik. Ama biz Solotica da bizim markamız, madem distribütörü biziz o zaman internette satışına izin vermiyoruz diyerek prensiplerimizi koruduk..

   
 • Hepsinden de önemlisi sektörümüzü ele geçirmek isteyen yabancı sermayeli dünya devi firmanın Opak Lens firmasını satın almak üzere yaptığı teklifi geri çevirmezdim.

  Peki ne yaptım?
  Geri çevirdim. Yanlış anlaşılmasın, fiyatı beğenmeyip geri çevirmedim, daha ilk dakikada bizim ilkelerimize uymaz diyerek geri çevirdim.

Şimdi siz bunlardan neden bahsettiğimi sorgulayabilirsiniz. Bana göre bağımsız optiklerin kimlerle alışveriş yaptığı çok önemli örneğin;

 • Bir toptancı bağımsız optiklere sattığı ürünü kendi internet sitesinde daha uygun fiyata satarak ticaret yaptığı bağımsız optikleri zarar ettirebilir.
 • Başka bir toptancı, bağımsız optiklerden elde etmiş olduğu kazanç ile perakende mağaza açabilir ve yerel bağımsız optiklere rakip olabilir.
 • Bir diğer toptancı; hem üretici, hem toptancı hem de perakende konumunda yer alarak zincir mağazalar satın alıp ticaret yapabilir.

Biz bu kötü örneklere rağmen doğru işler yaparak iyi bir örnek olmak adına farklılığımızı ortaya koymaya çalışıyoruz…

Yukarıda yazmış olduklarım; iş hayatımda ilkelerime bağlı yaşadığımın ve çalıştığımın göstergesidir.

Biz hiçbir zaman Pazar lideri olmaya çalışmadık ama sektör lideri olmak için çok emek sarf ediyoruz. Yaptığımız işlerde de diğer toptancı, tedarikçi ve üreticilere örnek olmaya çalışıyoruz.

Bir iş adamı olarak işimi geliştirmek, büyütmek, daha çok kişiye istihdam sağlamak ve daha çok gelir elde etmek yönünde çalışarak başarılı olma heves, hırs ve azmimi asla inkâr etmem. Ancak bunlar daima ilkelerimin çerçevesi ile sınırlıdır ve işimi “önce ilkelerim, sonra ticari kazancım” şeklinde planlar ve yürütürüm…

Bunu anlayıp, destek veren tüm sektör mensuplarına teşekkür ediyorum.


Erol Harbi
Yönetim Kurulu Başkanı

Opak Lens

Cihan Medikal

Akay Optik

Optik Gazete

Harbi Optik
 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.