Başkandan 23 Nisan Mesajı...

İlham Kaynağımız milletin zekâsı ve geniş ufkudur...

Başkandan 23 Nisan Mesajı...
22 Nisan 2015 Çarşamba 14:47


Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Turgut Vardi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile bir kutlama mesajı yayınlamıştır.

Değerli okuyucularımıza sunarız.

Başkan'dan....

95 yıl önce yurdun dört bir yanında indirilen hatimler ve okunan dualardan sonra kılınan Cuma Namazının ardından ilk toplantısını Ankara'da gerçekleştiren Meclisimizin sahip çıktıkları ile o Meclisin üyelerinin asaletini hatırlatmak, hatırdan asla çıkarmamak, unutmamak, unutturmamak ve o meclisin milletimize kazandırdıkları ile emanet bıraktığı değerlere sahip çıkmak bugünkü ve yarın ki nesillerin sorumluluğundadır.

O Meclisin kapılarını açan bizzat millettir, milletin kendisidir. O meclisin Ankara'da toplanma amacı istiklal harbini yürütmekten ibaret değildir. O Meclis söz ve karar hakkını istikbalde de millet asliyetinin elinde tutmayı gaye edinmiş bir meclistir. Ve O Meclis ağır şartlar altında bizzat millet tarafından milletin istikbaline sahip çıkmak üzere seçilen, milletin her fert ve zümresinin temsil edildiği Meclistir.

O meclisin fertlerinin giyim kuşamda da hayat tarzında da düşüncede de Anadolu'nun en ücra köşesinden farkı yoktur. Çünkü O meclisin üyeleri işgale rağmen seçimle belirlenmiştir. O meclisin üyeleri Gazi Mustafa Kemal'in açılışından iki gün önce yayınladığı genelge ile hatimler ve hayır dualarıyla köylerinden, kasabalarından Ankara'ya uğurlanmıştır. Milletin istiklalini kurtarmak ve istikbali kurmak gayesi ile Ankara'ya koşup gelenler arasında tarlasını tapanını bırakıp gelen köylü ile birlikte gazetecisinden, avukatına, amelesinden mühendisine, askerinden tarikat şeyhine her meslekten, her yer ve yöreden, varlıklı veya yoksul vekil, farklılıklarını bir kenara koyup, zahmeti yüklenip gaye ortaklığında buluşmuştur. Terkibiyle milletin hissiyat ve asliyetine sahip Birinci Meclis, bu vasfıyla millet adına istiklal mücadelesini sürdürme azminin de sembolü olmuştur. Ve O Meclisin kapılarının istiklale ve istikbale kapılarını açtığı 23 Nisan top yekûn bir milletin, varlığını sürdürme kararlılığının tescil ve ilan edildiği gün olmuştur. O meclisi oluşturan millet kompozisyonunu ve O Meclisin üstlendiği ve menzile ulaştırmaya muvaffak olduğu ağır yükü hatırlamak ve hatırlatmak, unutmamak ve unutturmamak hepimizin görevidir.

O Meclis, duygunun ve aklın meclisidir.

O Meclis bize bir birinden güç alındığında ve bir birine omuz verildiğinde her zorluğun aşılabileceğini öğretmiştir. O Meclis bir ve bütün, hür ve bağımsız yaşamanın milletimizin karakteri olduğunu ispatlamıştır. Ve O Meclis bu topraklarda yaşayanlara ve yaşayacaklara birliğimize, bağımsızlığımıza ve ağır bedeller ödeyerek inşa ettiği milli egemenliğimize vatan topraklarının bütününde sahip çıkma mesuliyetini emanet etmiştir. Ve O Meclis hem duygunun hem aklın meclisi olmuştur. Duygunun Meclisidir çünkü istiklal ve egemenlik uğruna şehit olan evlatlarının, evlatlarına kendi kuruluşunu ithaf eden bir meclistir. Aklın Meclisidir, çünkü O meclis millet istikbalinin teminatını çocuklarda görmüş ve çocukların masumiyetinden, çocukların art niyetsiz sevgisinden, çocuk dostluğundan, çocukların dürüstlüğünden, çocukların sevinci de hüznü de paylaşmadaki cömertliğinden fikri ilhamını alan bir devletin temellerini atmıştır. Egemenlik coşkusu ile çocuk bayramını buluşturan milletimiz, Ona evrensel bir anlam da yükleyerek dostluk ve barış ikliminin tüm dünyaya çocuk masumiyeti ve dürüstlüğü ile yayılmasını da arzulamıştır.

Bizim çocuklarımızın tüm dünyadaki kardeşlerinden bir farkı vardır. Onlar kendi geleceklerini de teminat altına alan egemenlik ruhunun asli mirasçılarıdırlar. Onlar adlarına bayram armağan eden bir milletin evlatlarıdır. Ve onlar, adlarına armağan edilen bayramı paylaşmayı bilen, ev sahipliği yaparak tüm dünya çocuklarına çocuk masumiyeti ile barış ve kardeşlik havasını teneffüs ettirebilen ve geleceği bu temelde inşa edebilecek nesillerdir.

Onların bu farkı ve farklılığı gelecekte ne kadar ve nasıl yaşayıp kendilerinden sonraki nesillere ne şekilde devredecekleri ise bugün bizim yaptıklarımız ve yapacaklarımızla şekillenecektir. Yani gelecek nesillerin sorumluluğu bugün bizim üzerimizdedir. Ve bizim yaptıklarımız ve yapacaklarımız o emanetin ne kadarını asli sahiplerine teslim edeceğimizi belirleyecektir.

İlham Kaynağımız milletin zekâsı ve geniş ufkudur...

Kendi sorumluluğunun farkında olan ve kendi payına düşeni eksiksiz yapma gayretindeki Türkiye gözlükçüsü bu topraklarda bir ve bütün yaşamanın verdiği gücün, kazanılan istiklalin ve kurulan Cumhuriyetin kıymetini asla unutmadan, vatan topraklarını sahiplenerek egemenliği taçlandırma ve çocuklarımızın istikbalini garanti altına alma gayretindedir.

Bu inançla; istiklal ve ulusal egemenlik mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, birinci meclisten başlayarak egemenliğimizin sembolü meclis çatısı altında milletimize hizmet vermiş ve ebediyete intikal etmiş tüm mebuslarımız ile şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Bundan 95 yıl önce hayır dualarıyla açılan ve Türk Milletinin tarihinde yeni bir dönem başlatan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, çocuklarımızın, sevinç, mutluluk ve heyecanını ilelebet yaşanması ve yaşatılması dileğiyle.

 

Turgut VARDİ
Genel Başkan

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.