Sektör : Turizm ve Seyahat Tarih : 6 ay önce
Telefon : 03124266061 Faks :
Web Sitesi : https://northvize.com/almanya-vizesi.html
Adres: İran caddesi Karum Avm No 21/166 Çankaya Ankara Çankaya / Ankara

Almanya Vizesi

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için Almanya vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Almanya'ya seyahat gerçekleştirecek kişilerin pasaportlarında daha öncesine ait çok girişli ve geçerli bir Schengen vizesi bulunması halinde, Almanya'ya girişlerinde gerekli olan Almanya schengen vizesi için başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.
Almanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Almanya'dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleri için ise Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapmalıdır.
Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.
Uzun süreli (aile birleşimi, oturum izni, çalışma izni vb. ) amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya Ulusal vize başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. 90 güne kadar olan vize başvuruları Almanya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdırlar.
Almanya Schengen Vizesi Nedir ?


Avrupa Birliği (AB)’de 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan bir bölge oluşturulmuştur. Bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere ilişkin sınır geçişleri için ortak kurallar uygulamaya başlamıştır. Toplamda 26 ülkeyi kapsayan Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ı kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB’ye üye olmadıkları halde özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Bölgesi’ne dahil olmuşlardır. Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize başvurusunda bulundukları Schengen ülkesinden başlatmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya Vize Kategorileri


Almanya’ya Seyahat Etmek Isteyen Kişiler, Gerçekleştirecekleri Seyahatin Amacına Göre Farklı Vize Türlerine Başvurmalıdır. Almanya Vizesi, Ülkeye Yapılacak Seyahatlerin Süresine Göre De Ayrı Sınıflandırılmaktadır. Almanya Konsolosluğu Tarafından Uygulanan Vize Çeşitleri Aşağıdaki Gibidir;
Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize
Almanya’ya, Resmi, Turistik, Ticari, Gelir Getiren Faaliyet, Eğitim, Tedavi, Ziyaret, Gönüllü Faaliyet, Araştırma, Konferansa Katılma, Spor Veya Kültürel Etkinliğe Katılmak Amacıyla Seyahat Etmek Isteyen Kişileri Kapsayan Schengen Vizesi “C Tipi” Vize Kategorisine Girmektedir.
Almanya Turistik Vizesi - Almanya Ticari Vizesi - Almanya Aile Ziyareti Vizesi Bu Kategoride Yer Almaktadırlar.
Almanya Uzun Süreli Ulusal (D Tipi) Vize
Almanya’da Kesintisiz Olarak 90 Günden Fazla Konaklamak Isteyen Kişilere (Öğrenci, Aile Birleşimi, Çalışma Amaçlı) Ikamet Için Verilen Vize Tipidir. Almanya Ulusal Vizesi (D Tipi Vize) Başvuruları Yalnızca Almanya Konsolosluğu’na Ve Almanya Büyükelçiliği’ne Birebir Başvuru Yapılarak Alınabilir.
Almanya Aile Birleşimi Vizesi - Almanya Çalışma Vizesi - Almanya Erasmus Vizesi Bu Kategoride Yer Almaktadırlar.
Almanya Transit Vize
Türkiye´Den Hareket Edip Almanya Üzerinden Üçüncü Bir Ülkeye Transit Geçiş Yapacak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Havaalanı Transit Vize Başvurusunda Bulunmalıdır. A Tipi Vize Sahipleri, Havalimanında Uluslararası Transit Bölümünü Terk Etmeden Ve Pasaport Kontrolünden Geçmeden Aktarma Yapmak Suretiyle Seyahat Ederler.
Almanya Transit Vizesi
Transit Seyahatler Frankfurt/Main Ve Münih Havalimanlarında Ve Belli Zamanlarda Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn Ve Berlin-Tegel Havalimanlarında Mümkündür.
Almanya vize başvurusu

• Almanya’ya Uzun Süreli (Aile Birleşimi, Oturum Vb. ) Sebeplerle Seyahat Etmek Isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Vize Başvurularını Direkt Olarak, Almanya Konsolosluğu Ya Da Almanya Büyükelçiliği’ne Yapabilmektedirler. Ancak Almanya Konsolosluğu Kısa Süreli (Almanya Transit Vize/ Almanya Schengen Vizesi) Almanya’ya Seyahat Etmek Isteyen Kişiler Vize Başvurularını Almanya Konsolosluğu Yetkilendirilmiş Kurumlar Vize Merkezleri Ile Turizm/Seyahat Acenteleri Aracılığı Ile Yapmalıdır.
Almanya vizesi için gerekli evraklar

• Almanya Vizesi Başvurularında Öncelikle Vize Başvuru Formu Doldurulmalı Ve Ibraz Edilmelidir. Diğer Evraklar Yapılacak Seyahatin Amacına Göre Değişiklik Göstermektedir. Almanya Vizesi Başvurusunda Kullanılacak Vize Başvuru Formu, Türkçe Ve Almanca Olmak Üzere Iki Dilde, Eksiksiz Olarak Ve Büyük Harflerle Doldurularak Ibraz Edilmelidir. Almanya Konsolosluğu, Almanya Vizesi Başvurusunda Bulunan Kişilerden Gerçekleştirecekleri Seyahatin Amacını, Seyahat Masraflarının Karşılanma Biçimini Ve Başvuru Sahibinin Türkiye’ye Geri Döneceğini Gösterir Belgeler Talep Etmektedir. Almanya Vizesi Için Gerekli Evraklar Diğer Schengen Ülkeleri Tarafından Talep Edilen Vize Başvurusu Belgeleri Ile Benzerdir. Almanya Vizesi Için Başvuru Yapan Kişiler Vize Işlemlerinin Sağlıklı Yürütülmesi Ve Olumlu Sonuçlanması Için Evraklarını Doğru Ve Eksiksiz Olarak Ibraz Etmelidir.
Almanya vizesi kaç günde çıkar ?

• Almanya Vizesinin Çıkış Süresi Konsolosluğa Bağlı Birimler Tarafından Randevudan Sonra Ortalama 22 Gün Olarak Belirtilmektedir. Bununla Birlikte Vizenin Çıkış Süresi Almanya Konsolosluğunun Değerlendirme Süresine Bağlıdır. Ayrıca Almanya Konsolosluğunun Kapalı Olduğu Günler Ve Resmi Tatil Günleri Bu 22 Günlük Süreye Dahil Değildir. Almanya Vize Işlemlerinin Kısa Veya Uzun Sürede Sonuçlanması Almanya Konsolosluğunun Yetkisi Dahilindedir. Almanya Vize Işlemlerinize Seyahatinize En Fazla 3 En Az 1 Ay Kala Başlamanız Tavsiye Olunur.