Opak Lens Yönetiminin Aldığı Çok Önemli Kararlar!

Opak Lens AŞ Yönetim Kurulu Başkanı H. Erol Harbi Türk Lirası’nın yüksek ölçüde değer kaybetmesiyle ilgili olarak Opak Lens yönetiminin aldığı kısa dönem kararları açıkladı.

Opak Lens Yönetiminin Aldığı Çok Önemli Kararlar!
14 Ağustos 2018 Salı 17:04

Şimdi Dayanışma Zamanı!

Ülkemiz ve Sektörümüz İçin
Üzerimize Düşen Ne İse Yapacağız…

Opak Lens AŞ
Yönetim Kurulu Başkanı H. Erol Harbi Türk Lirası’nın yüksek ölçüde değer kaybetmesiyle ilgili olarak Opak Lens yönetiminin aldığı kısa dönem kararları açıkladı.
 
“Ülkemizde faaliyette bulunan toplam 6560 optisyenlik müessesesinin adetsel olarak %90’dan fazlasını yerel bağımsız optisyenlik müesseleri oluşturmaktadır. Opak Lens Türkiye’de bulunan optik mağazaların %86’sına hizmet vermektedir ve bunların tümü yerel bağımsız optisyenlik müessesidir.
 
Opak Lens Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz birkaç gün içinde meydana gelen Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısındaki aşırı yükselişiyle ilgili problemi gözden geçirdik ve şirket olarak büyük bir riski göze alarak stoğumuzda bulunan ürünlere zam yapmama kararı aldık.
 
Aldığımız kararla ilgili vereceğim bilgileri her türlü siyasi görüşten muaf olarak, ekonomik göstergeleri izleyerek paylaştığımı öncelikle belirtmek isterim. Amerikan Doları’nın belirli ölçülerin üzerindeki yükselişine bakarak, şu anda ülkemizin ekonomik bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu net olarak görebiliyoruz. Bu durumda hepimizin tüm siyasi görüşlerden sıyrılarak, sektör ve ülke olarak kenetlenmemiz gerekiyor.
 
Biz de Opak Lens olarak sektörümüzün ve ülkemizin bu durumdan hızla ve daha az zararla çıkabilmesi için üzerimize düşen ne ise, onu yapacağız.
 
2018 Yılı Fiyat Zamları
 
Opak Lens olarak 2018 yılının ilk ayında satış fiyatlarımızda %10 civarında bir artış duyurduk. Bu zam, işletme giderlerinin yükselmesi ve ürün tedarikçilerinin yaptığı zamların yansıtılması gereğinden hareketle yapılmıştı. Temmuz ayında ise kurların artması nedeniyle ürün tedariğimize gelen zamlı fiyatlar üzerinden yeniden ayarlama yaparak,  %10 civarında ikinci bir zam yaptık. Dolayısıyla satıştaki ürünlerimizin fiyatları 2018 yılı içinde iki kez yükseltilerek, 2017 yılı fiyatlarına göre bugün yaklaşık %20 zamlı olarak satılmaktadır. Bu arada, 2018 yılı başında Amerikan Doları kuru 3.80 TL civarında iken, yıl ortasında %30 oranında bir artış ile 4.80 TL’nin üzerine çıkmış olmasına rağmen, bizim Temmuz ayındaki zammımızı sadece %10 oranında tuttuğumuzu da ayrıca hatırlatmak isterim.
 
Ekonomik Savaşa Karşı Duruşumuz
 
Piyasa terimiyle “Amerikan Doları’nın 7 Türk Lirası’nı görmesi” ise çok özel bir durumdur.  Bu, ülkemizin bir ekonomik savaş içine çekildiğinin göstergesidir. Bu durumdan ülkemizin en az zararla ve en hızlı şekilde çıkması ancak dayanışma ile mümkündür. Bireysel kazanımlar peşinde olursak, ülkece zarara uğrarız. Onun yerine bütünsel düşünüp bu durumdan bir an önce çıkmanın yollarını aramalıyız.
 
Opak Lens’in şu andaki geçerli fiyatları Amerikan Doları’nın ortalama kurunun 4.30 TL olacağından hareketle hesaplanmış ve ilan edilmiştir. Bugünkü kurlara bakarak Opak Lens’in göze aldığı zararın boyutunu görebilirsiniz. Sanırım bu yaklaşımımızdan, sektörümüz ve ülkemiz için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuz net olarak anlaşılmaktadır.
 
Opak Lens, sektörümüzün önde gelen büyük firmalarından biridir. Tamamen yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hizmet veriyoruz. Bizim için müşterimiz olan firmaları korumak esastır. Bu ekonomik durum içinde de tüm müşterilerimiz stoklarımızda bulunan tüm ürünleri, aynı fiyattan almaya devam edebilirler. Ancak bireysel kazanım peşinde olan müesseselere stok satışı yapmayacağımızı burada hemen belirtmek istiyorum.
 
Bu dönemde stokçuluk yaparak, kendi kişisel çıkarlarını düşünen birçok kişi veya müessese olabilir. Ancak bugün kişisel çıkar düşünme zamanı değildir. Bu ekonomik savaşı yapacaksak hepimizin tek vücut olarak hareket etmesi gerekmektedir.
 
Opak Lens olarak müesseselerin müşterilerine hizmet verecekleri yeterli stoğa sahibiz ve hizmetimizi aynen daha önce olduğu gibi sürdüreceğiz. Ancak bu dönemde stokçuluk zihniyetiyle hareket etmeyi planlayanların istismarına maruz kalmamak için satışlarımızda maksimum seviyeler belirlenmiştir. Bunun nedeni hem istismarın önüne geçmek, hem de elimizde bulunan ürünlerin daha çok müessese tarafından zamsız olarak alınabilmesini sağlamaktır. Opak Lens olarak her zaman olduğu gibi bugün de sektörümüzün yararına, tüm müşterilerimizin hakkını koruyarak hareket edeceğiz.
 
Multifokal Camlara da Zam Yapmıyoruz!
 
Hem optik camda, hem kontak lenste stoğumuzda bulunan ürünler için duyurduğumuz bu zamsız satışlar, aynı şekilde özel üretim FreeForm camlarımızda da uygulanacaktır.
 
Bildiğiniz gibi Opak Lens bir üretici değildir. Bu nedenle ürünlerin alımı konusunda yurt dışına bağımlıyız. Yerli sermayeyi desteklemek açısından özel üretim FreeForm camlarımızın imalatı için 2017 yılında anlaşma yaptığımız Akay Optik bir üreticidir, ancak maalesef Akay Optik de hammadde yönünden yurt dışına bağımlıdır. Opak Lens olarak ikinci bir riski daha üzerimize alarak, Akay Optik ile anlaşmaya vardık ve özel üretim FreeForm camlarımızda da zam yapmama kararı aldık. Bunu sağlama konusundaki destekleri için Akay Optik yöneticilerine ayrıca teşekkür ediyorum.
 
Yıllardır “milli ve yerli olanı koruyalım,” dememdeki en önemli nedenlerden biri budur. Yerli firmalarla ülkenin ve sektörün selametini ön planda tutarak yol alabilirsiniz, yabancı firmalar için ise konu her zaman önce ticarettir.
 
Umarım bu darboğazları, ülkece hızla aşarız ve yerli üretim konusunda planladığımız girişimlerle ilgili çalışmaya gecikmeden başlayabiliriz. Yerli üretimi gerçekleştirdiğimiz anda bugün yaşadığımız sorunlar da yok olacaktır.
 
Optisyenlik Müesseselerine Düşen Görevler…
 
Opak Lens olarak stoktaki ürünlerimizi zamsız olarak sattığımız bu dayanışma döneminde optisyenlik müesseselerinin de üzerine bazı görevler düşmektedir.
 
Elimizdeki stokları zamsız fiyatla satmaya devam edeceğiz. Ancak daha önce belirttiğim gibi, stokçuluk yapmak isteyenlere müşterisinin ihtiyacından fazla ürünü stoklamak üzere temin etmeyeceğiz. Herkes ihtiyacı kadarını alacak ki; daha çok müessese, daha uzun zaman boyunca bu durumdan faydalanabilsin.
 
Burada Opak Lens yönetimi ve çalışanları olarak biz iyi insan olmaya, iyi vatandaş olmaya, iyi sektör mensubu olmaya önem veriyoruz ama istismara da açık değiliz. Bu ekonomik savaşta elimizdeki tüm imkanları sektörün yararına harcayacağız. Sadece doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Ben bireysel olarak da kendi döviz birikimlerimi Türk Lirasına çevirme kararı aldım. Bunun herhangi bir şekilde siyasi görüş olarak alınmasını istemem, tamamen siyaset dışı bir yaklaşımla hareket ediyorum. Ekonomik olarak bugün var olan bu sorundan çıkmak için bu yaklaşımın gerekli olduğunu düşündüğümden yapıyorum. Vatanımı seviyorum ve böyle bir ekonomik savaşta, benim de bireysel olarak kendi çapımda elimden gelen bir şey varsa onu yapıyorum  ve yapacağım da. Elbette çoluk çocuğumu da düşünüyorum, onların geleceğini önemsiyorum ama ülkem sıkıntıda olduğunda benim cebimde para olsa neye yarar. Panik halinde kendimizi kurtarmak yerine, sükûnet içinde hep birlikte bugünleri atlatmaya odaklanmalıyız.
 
Opak Lens olarak bu dönemde kampanya uygulamayacağımızı ayrıca duyurmak isterim. Stokçuluğa yol açmamak için bu dönemde ürün takası da yapılmayacaktır. Ben de gözlükçülükten geliyorum. Bir optik mağazada çeşitlilik açısından çerçeve stoğu yapılması olağandır. Ancak optik cam ve kontak lens konusunda optik mağazada stok bulundurmanın gereği ve anlamı yoktur; dioptri açısından da sorun yaratır. Çalıştığımız firmaların alım alışkanlıklarını zaten biliyoruz, buna göre stok seviyelerini sınırlayarak stokçuluğa karşı duracağız. Böylece herkes ihtiyacı kadarını, sattığı kadarını alabilecek. Zaten eğer mağaza depomuza yakınsa, müşteri mağazaya geldiğinde satın aldığı ürün her zamanki gibi 15 dakikada Opak Lens tarafından iletiliyor olacak. Mağazaların depolarımıza olan mesafesine göre bu teslimat 1-2 saat içinde yapılabilir, ya da maksimum 1 veya 2 gün içinde kargo ile gönderilir. Bu nedenle bu ürünlerin stoğunu yapmaya gerek yoktur. O yüzden de stok yapmadan, sadece satılan ürünlerin siparişinin verilmesi suretiyle optik mağazalar ürün temini yapabilirler. Verdiğimiz sabit fiyat garantisi kapsamında hep birlikte bu krizi aşabiliriz.
 
Bu dönemde geçmiş borçların kapatılması gerekmektedir. Ayda 1000 TL’lik ürün alan firmanın 5000 TL’lik borçla alıma devam etmesi söz konusu değildir. Ürün alımı yapan müesseseler borçlarını ödedikten sonra kendilerine ürün temini yapılacaktır. Ayrıca geçmiş dönemlerdeki vadeli satışlarımızı uygulama şansımız olmadığı için bu dönemdeki satışlarımız anlaşmalı müşterilerimizde maksimum 1 aylık vade ile gerçekleştirilecektir.
 
Eski bakiyeler ile ilgili yapılacak düzenlemede optik mağazaların Ağustos ayına kadar olan borçları Opak Lens tarafından ödeme vadelerine göre tahsil edilecektir. Vadesinde ödenmeyen cari hesap bakiyeleri olduğu takdirde, ödeme tamamlanıncaya kadar maalesef o optik mağazaya ürün çıkışı yapılmayacaktır.
 
Unutulmamalıdır ki; SGK ürünlerinin geri ödemesi haricindeki durumlarda, son kullanıcılar optik mağazadan ürün satın aldığında ödemesini nakit ya da kredi kartıyla hemen yapmaktadır. Dolayısıyla satılan ürünün ödemesi mağazanın kasasına hemen girmektedir. Bu anlamda optik mağazaya tanınan 1 aylık süre zaten tahsil ettiği ürünün ödemesini tamamlaması için yeterli bir zamandır.
 
Sizler de takdir edersiniz ki bu tip kriz zamanlarında bankalar kredi oranlarını ya çok fazla yükseltir, ya da hiç kredi vermezler. Bu nedenle bu ödeme değişikliği uygulamalarının anlayışla karşılanacağına eminim.
 
Stok Durumumuz
 
Yeni ürün alımlarımızda, o günkü koşullarda gerçekleşen alım fiyatlarımıza göre satış yapmak kanuni bir zorunluluktur. O nedenle zamsız fiyat uygulamasının yalnızca stoklardaki ürünler için geçerli olacağını da tekrar hatırlatmak isterim.
 
Opak Lens olarak şu anda tüm yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin bu dönemi atlatmasına yetecek optik cam stoğumuz bulunmaktadır. Bu konuda müesseselerimizin yapacağı tek şey stokçuluk girişimine kapılmadan, sükûnet içinde günlük satış aktivitelerini devam ettirmektir.
 
Kontak lens ürünlerinde de tedarikçi firmaların yapmış olduğu zam oranlarını maalesef sizlere doğrudan yansıtmak zorundayız. Bu firmalar şu anda bir fiyat artışı yapmadıkları için biz de aynı fiyatlarla devam ediyoruz. Kardeş şirketimiz Cihan Medikal’e ait olan Elegance kontak lens markasında da bir fiyat artışı söz konusu değildir ve yeterli stoğumuz bulunmaktadır.
 
Ayrıca sene başında sıralı çek veren müşterilerimiz de verdikleri aylık çek miktarı oranında ve anlaşma formunda belirtilen maddeler kapsamında, sene başındaki eski fiyatlardan yararlanacaktır. Sizlere verilen sözler kesinlikle tutulacaktır.
 
Kriz Döneminde Olması Gereken Tutum
 
Krizlerin fırsatlar yarattığını herkes gibi biz de biliyoruz. Ama bireysel kazançlar için ülkeyi toplumsal kayba uğratmak telafisi mümkün olmayan sonuçlar getirir. Bu ekonomik saldırının olduğu dönemde biz optik sektörü olarak ne kadar sağlam durursak, ne kadar birbirimize kenetlenirsek bu ekonomik savaştan o kadar iyi durumda çıkarız. Bu dönemin geçici olduğuna inanıyorum, sektörümüzün itidalli bir tavır içinde sükûnetle hareket edeceğine güveniyorum. Biz de Opak Lens olarak bu dayanışma zamanında ülkemiz ve sektörümüz için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz.
 
Sevgi ve Saygılarımla,
 
H. Erol Harbi
Opak Lens AŞ Yönetim Kurulu Başkanı”
 
Biz de Optik Gazete olarak, sektöre örnek teşkil edecek bu anlamlı duruşun diğer toptancılara ve girişimcilere örnek olmasını diliyoruz.
 
Optik Gazete
 
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.