Kadim Bir Gelenek! Hıdırellez

"Hıdrellez, kısmet, sağlık, bereket ve dertlere derman demektir."

Kadim Bir Gelenek! Hıdırellez
05 Mayıs 2020 Salı 12:52

Kadim Bir Gelenek! Hıdrellez…

Sevgili Dostlarım,

Bazen evrene pozitif enerji ve mesaj göndermenin faydalarını, dünyanın birçok kabilesi dahil eski ve kadim uygarlıklarda da görürüz. Eski Türk uygarlıklarının yanı sıra farklı formatta baharın müjdecisi olarak, Latin Amerika’da Aztek, Olmec, İnka ve Maya kültürleri ile Kızılderililerin, halen Kuzey Kutup Dairesinde yaşayan Eskimoların, Gröndlandlıların, Afrika’da özellikle Omo Kabilesinin, Yeni Zelanda’da Maorilerin ve Avustralya’da Aborijinlerin evrenle pozitif temas konusundaki ritüelleri kapsamında  doğaya ve evrene saygı ile birlikte Yüce Yaradana’a olan sevgileri de birleştirilerek evrenin dört yönüne iletilir.

Evrenle pozitif mesaj manasında “Medeniyetler coğrafyası Anadolu’muzda da kültürel çoğulculuğu hoşgörüyle yoğuran halkımız için yaşamın tazelenmesi mealinde Hıdrellez, kısmet, sağlık, bereket ve dertlere derman demektir. Bu manada mevsimlik bir bayram ve hatta bir gelenek olan Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır günü olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Hatta UNESCO tarafından dahi Hıdrellez’in  “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi”ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar bile başlatılmıştır. Türkiye'nin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydedilen 18 somut olmayan kültürel miras unsurunun arasında meddahlık, Mevlevi sema törenleri, aşıklık geleneği, Nevruz, Karagöz, geleneksel sohbet toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Alevi-Bektaşi ritüeli semah, tören keşkeği geleneği, mesir macunu festivali, Türk kahvesi kültürü ve geleneği, ebru; Türk kağıt süsleme sanatı, geleneksel çini ustalığı, ince ekmek yapma ve paylaşma kültürü; lavaş, katırma, jupka, yufka, bahar kutlaması; Hıdrellez, ıslık dili, Dede Korkut mirası; destan kültürü, halk masalları ve müzik, geleneksel Türk okçuluğuna ilişkin bilgiler de  yer almakta…

Bu minvalde kadim bir tarihe sahip olan Hıdrellez, kültürümüzün de önemli bir parçasıdır ve toplumumuzu kardeşlik-hoşgörü potasında birleştiren diğer değerlerimiz gibi bizi daha da güçlendirir. Bizi biz yapar. Anadolu insanına, kapısına geleni Hızır bilip sorgusuz sualsiz yardım etmeyi öğütleyen kültürümüzü bir kez daha insanlıkla paylaşmaya hazırlanıyoruz.

Bu özel kültürel değerin kadim geleneklerine göre; bugün dilekler tutulsun! Bu gece dileklerinizi yazıp, bir gül dalına asıyorsunuz. Hatta metal bir parayı gülün dibine gömüyorsunuz. Ertesi sabah bunları alacaksınız, kâğıdı suya atın gitsin, parayı alıp cüzdanınıza koyun, bereket getirsin...Hurafe gibi görünse de siz yine de bu dileklerde bulunun. Ben bu şekilde dileklerimin gerçekleştiğine şahit oldum. Hadi bugün de kolay gelsin bakalım. Güzel bir gün olsun. Bugünkü dileklerin ve duaların, dünya barışı ve huzurunda birleşmesi umuduyla bu ortak kültürü paylaşan tüm halkların Hıdrellez Günü’nü kutluyorum.

Bu manada bugün sabah olmadan, zorluklarınızın kolaylığa, darlıklarınızın bolluğa, karanlıklarınızın aydınlığa, yokluklarınızın varlığa, korkularınızın güvenliğe, dualarınızın kabulüne, varsa günahlarınızın affına, hastalıklarınızın şifaya, dertlerinizin dermana, yokuşlarınızın düzlüğe kavuşmasını en kalbi duygularımla Yüce Yaradan’dan talep eder, en güzel yarınlara en güzel coğrafyalarda uyanmanızı dilerim.

Av.Suat ŞİMŞEK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.