Atilla Karip Projelerini Açıkladı

"Gelişen ve dönüşen çağa sektörümüzün de ayak uydurması oldukça önemli bir zorunluluktur. "

Atilla Karip Projelerini Açıkladı
15 Nisan 2019 Pazartesi 13:50

Ankara Gözlükçüler ve Optisyenler Odası Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Ankara Mithat Paşa Optik sahibi Atilla Karip başkan seçilmesi halinde uygulamayı düşündüğü projelerden bazılarını Optik Gazete'ye açıkladı. Optik Gazete olarak projelerini bizimle paylaştığı için Sayın Atilla Karip'e teşekkür ediyor ve başkanlık yarışında kendisine başarılar diliyoruz.

"Değerli Meslektaşlarım,

Mesleğimizi geleceğe taşımak adına, gerçekleştirmeyi planladığım projelerden bazılarını görüş ve değerlendirmelerinize sunuyorum. Sizlerin de öneri katkı ve eleştirilerinizi bekliyorum"

1- İlk olarak, Ankaralı Gözlükçülere ve Optisyenlere yakışır bir şekilde ödemiş olduğunuz aidatlarla fiziki durumu ve vizyonu yakışır olan yeni bir hizmet binası alarak meslektaşlarımızı bu binada temsil ve hizmet edeceğiz.

2- Bildiğimiz kadarıyla Eczacı odası başkanları bir maaş huzur hakkı almıyor. Eczacılarda olduğu gibi, herhangi bir maaş, huzur hakkı talep etmeden gönüllü olarak siz gözlükçü/Optisyen  meslektaşlarımızla birlikte var ettiğimiz bu anlamlı birlikteliğimize yeni ve çağımıza uygun artı değerler katmak için gece gündüz demeden çalışacağım.

3- Sektörümüzde olmazsa olmaz olarak gördüğümüz önemli bir eksiklik olan Eczacılığa kıyasen çıkan oda birlik kanunumuzda, Eczacılarda olduğu gibi yardımlaşma sandığını bir an önce hayata geçirmek üzere çalışmalar yürüteceğiz.

4- Mevcut gözlükçü meslektaşlarımızın ortaya koydukları katma değerle birlikte emek ve iş güçlerini ve mevcudiyetlerini koruyarak gözlükçü enflasyonunun önlenmesi anlamında nitelikli gözlükçü yetiştirmeyi önceleyerek nüfusa göre gözlükçü planlaması yapılmasını sağlayacağız. 54 optisyenlik programından yılda 3 bin optisyen mezun oluyor. İnsan gücü planlaması yapılmadan Üniversiteler açılıyor. Yakın coğrafyadaki optisyenlik programlarının birleştirilmesi, kontenjanların düşürülmesi, eğitimin niteliğinin artırılması, optisyenlerin ve gözlükçülerin kamuda istihdamının sağlanması için çalışmalar yürüteceğiz.

5- İş yeri açma kapama saatlerinin eczaneler sisteminde uygulanan çalışma saatleri gibi iş kanununu referans alarak, optik mağazalarımızda uygulanması yönünde düzenleme yapacağız.

6- Tüm meslektaşlarıma oy versin ya da vermesin eşit ve adil bir şekilde hizmet edeceğime değerli hazirûn önünde söz veriyorum. Ayrıca seçimlerin Eczacılarda olduğu gibi elle yazılarak yapılması seçim mevzuatı konusunda meslektaşlarımızı bilgilendirecek toplantılar düzenleyeceğiz.

7- Dernek olma vasfından çıkıp, Anayasanın 135 maddesine göre kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde oda vasfına haiz olduğumuzdan sektördeki ayrılık ve gayrılıkları ortadan kaldırıp ortak bir düzlemde buluşmayı, ortak aklı hakim kılacağız.

8- Türkiye’de fikir ayrılıklarından ötürü cepheleşmiş tüm gözlükçü derneklerini bir araya getirip ortak bir düzlemde buluşulmasını sağlayacağım.

9- Diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının sahibi olduğu gibi, kutsal ve geleneksel mesleğimizin dokusuna yaraşır bir şekilde bir sosyal tesis inşa edip meslektaşlarımızın hizmetine sunmak yapacağımız en güzel çalışmalardan birini oluşturacaktır.

10- Tüm proje ve programlardan öte, sektörümüzün içindeki tüm ayrıştırmalara ve kutuplaşmalara bir son vererek sektörümüzün tüm paydaşlarına huzur vaat ediyorum. Bilinmelidir ki, huzur olmayan, birbirine güvenmeyen bir oluşumun ortak bir geleceğe yürümek hayali asla gerçek olamaz.

11- Daha önce meslektaşlarımız Ankara’daki iş ve işlemlerinin halli için Ankara’ya geldiklerinde meslektaşlarımızın kalacak yer bulmak zorunlulukları ciddi manada kendilerini madden ve manen güç durumların içerisine sokuyordu. Bu anlamda artık çekilen bu çilenin son bulması için Ankara’da mesleğimize ve meslektaşlarımıza yakışır bir şekilde en az 4 yıldızlı otellerle oldukça indirimli fiyatlarla anlaşarak barınmaya yönelik soru işaretlerini akıllardan siliyoruz.

12-Meslektaşlarımızın sağlık alanında da özel sağlık kuruluşları ile bir anlaşma yaparak uygun fiyatlara kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacağız.

13-Seçildikten sonra oda binasının içerisinden çıkmayan yöneticilerden olmayacağız. Her zaman siz meslektaşlarımızı bir plan ve program dahilinde ziyaret edeceğiz ve sorunlarınızı ve şikayetlerinizi diyalog halinde yüz yüze görüşerek sizlerden duymak isteyeceğiz. MİSEP ‘ler düzenleyeceğiz.

14- Gelişen ve dönüşen çağa sektörümüzün de ayak uydurması oldukça önemli bir zorunluluktur. Bu anlamda; göreve gelir gelmez tüm meslektaşlarımızın taleplerini en hızlı ve pratik yönden bildirmeleri ve odaya yönelik resmi işlemlerinin yapılabilmesi ve odamızın faaliyetlerinin şeffaflık ilkesi kapsamında sizler tarafından denetlenmesi için bir internet sitesini aktif hale getireceğiz.

15- Meslektaşlarımızın, üreticiler ve tedarikçiler ile birlikte sektörümüzün sorunlarının konuşulduğu ve fizibilitesinin yapıldığı düzenli aralıklarla buluşmalar tesis edeceğiz.

16- Meslektaşlarımızın her türlü şikâyet ve önerilerini bildirebilecekleri çağrı hatları kuracağız.

17- Hazırlanacak deontoloji tüzüğünün, tam olarak uygulanması için gerekli çalışmaları yapacağız

18- Meslektaşlarımızın kendilerini geliştirme ve eğitim süreçlerine katkı sağlamak bakımından sık ve düzenli aralıklarla alanında uzman kişilerden konferans, seminer, MİSEP ve motivasyon eğitimleri düzenleyeceğiz.

19- Mesleğinde kıdem almış meslek büyüklerimiz tarafından sektörümüzdeki bilgi ve deneyimin aktarılmasına verdiğimiz önemden dolayı kendilerinin anlaşma sağlayacağımız üniversitelerde optisyenlik derslerinde ders vermelerini ve genç meslektaş adaylarımıza yol gösterici olmalarını sağlayacağız. Üniversite ve gerçek hayatla köprü vazifesi görerek genç meslektaş adaylarımızın en iyi şekilde mesleklerine ve hayata hazırlanmalarına katkı sağlayacağız.

20- Görevimiz süresi boyunca öncelik verdiğimiz en önemli ilkelerden olan şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi anlamında, odamızın faaliyetleri doğrultusunda yapmış olduğumuz harcamaları ve ödediğiniz aidatların nerelerde kullanıldığını, borç-alacak durumumuzu, internet sitemizden güncel olarak takip edebilecek, aklınıza yatmayan her durumda bizlerden hesap sorabileceksiniz.

21- SGK ‘da cam çerçeve fiyatlarının artması, çerçeve hak ediş süresinin 2 seneye düşürülmesi, 0.50 D aralığının kaldırılması, meslek hakkı, hizmet bedeli için ivedi çalışmalar yürüteceğiz.

22- 5193 sayılı kanunumuzda, reklam, internet satış yasakları olmak üzere gerekli değişikliklerin yapılması için çalışmalar yürüteceğiz.

23- IOL lerin (Göz içi lenslerinin)optisyenlik müesseselerinde satışı için gerekli çalışmaları yürüteceğiz.

24- Güneş gözlükleri ile ilgili olarak, yasa değişikliği ile her türlü denetim ve kontrolün TC Sağlık Bakanlığı eli ile yürütülmesi için çalışmalar yapacağız.

25- Hazır okuma gözlüklerinin satışının engellenmesi için her türlü girişimi yapacağız

26- Düzenli göz muayenelerinin yapılmasını teşvik edecek çalışmalar yürüteceğiz.

27- Garanti belgesi uygulamasını mutlaka kaldıracağız.

27- Odaya giriş aidatı ve oda aidatı eczacılıktaki uygulamalarla aynı eşgüdümlü olması için çalışmalar yürüteceğiz.

28- Üyelerimizden meslektaşlarımızdan gelecek her öneriye açık olacağız.

Atilla Karip

Ankara Gözlükçüler ve Optisyenler Odası Başkan Adayı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem çelik yağmur optik - 2 yıl önce
Atilla yandığını açıklama bundan önce ankara derneğimiz aynısını yaptı.z
Sonuç 20 yıl geçti aradan geçen zaman boş
Sizin yapmanız gereken
ucube mesulmudurluk uygulamasın kaldirmak varken bu senin yapmak isteklerin boş
Misafir Avatar
Atilla karip - 2 yıl önce @Adem çelik yağmur optik
adem çelik bey geriye doğru bakıldığında meslek adına cok kararlar alınmış ancak yapılması gerekenlerin büyük bir çoğunluğu hayata geçirilemediğini ifade etmişsiniz ,bu konuda size katılıyorum. gerçekten kişisel hesaplaşmalar maalesef sektörümüzün kaderine sirayet edecek kadar tedavisi zor zararlar açmıştır ,

1956 yılında bu sektörün bir derneği ile yola çıkılmış yıl 2019 dernekler masasının son verisiyle bu rakam 47 adet derneğe ulaşmıştır

bu 47 dernek ne demek
47 ayrı görüşe bağlı sivil toplum örgütü demek .

hangi meslek gurubunda 47 adet dernek var ?

eğer 5193 revize edildiğinde mesul müdürlüğün kaldırılması ne kadar elzem ise mevcut faliyette olan derneklerin faliyetlerine son verilmesi 5193 sayılı kanunun olmazsa olmazıdır.

dernekler bügüne kadar meslektaşımızın ve sektörümüzü ileriye taşıma konusunda başarılı olduklarını söyleyemiyoruz.

ancak bir konuda çok başarılı oldular.
sektörümüzün bügünkü geldiği nokta derneklerimizin başarısıdır.
Avatar
Turhan Bakırel - 1 yıl önce
Adem kardeşim atilla garibin yazdıkları boş değil de yapacaklarını cesaretli ve sıralamasını yapamamış bence ben başkan adayıyım demekle olmuyor meslektaş siftahsız dükkan kapatıyor meslektaş ne istiyor bilmek lazım 1 TC vatandaşı 2 mesul müdürlük 3 zincir mağza 4 gözü korumak amacıyla takılan tüm gereç ve malzemeler göz sağlığını ilğilendirir gözlükçülerden başka biryerde satılamaz.Gibi öncelik verilip hayata geçirilmeli
Avatar
Atilla karip - 1 yıl önce
Turan bey öncelikle önerileriniz için teşekkürler.
Önerileriniz öncelikli yapılması gerekenler arasında olduğunu bilineninizi isterim her türlü fikire saygı gösterir önerilerinizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmaktan rahatlıkla söyleyebilirsiniz
Sektörün emektarı olarak tecrübeli mesleğine bir ömür verenlerin önerisi her zaman benim için emirdir.
Avatar
Deniz Ege - 1 yıl önce
Mesul müdürlük kesinlikle kaldırılmalı
Avatar
Ufuk - 1 yıl önce
Mesul müdürlük kaldırırsın... Siftah yapamadan dükkan kapatıyoruz
Avatar
Sultan - 13 ay önce
Mesul müdürlük kaldırılsın derken
Avatar
Sadık Arikan - 10 ay önce
Atilla Bey bu yazdiklariniz herkesin gönlünde yatan bir oda düşüncesi. Bunu hayata gecireceginize yürekten inanıyorum. Calismalarinizda başarılar diler Meslegimize hayırlı olmasını dilerim.
Avatar
Şenol - 10 ay önce
Mesul müdürlük kalkınca trilyon mu kazanacaksınız. Yasal verilmiş bu hakkı nasıl yok sayacaksınız. Bence sisteminizi gözden geçirin Bu arada mesul müdürle çalışmıyoruz. Bu arada herkese hayırlı işler diliyorum.