Türk Optisyenleri Oda Ve Birlik Kanunu’nu TBBM’ den Çıkarmak İstiyoruz


Taylan Küçüker

Taylan Küçüker

Okunma 25 Ocak 2016, 12:06

 Optisyenlik/Gözlükçülük Sağlık Bakanlığının gözetim ve denetiminde çalışan çok önemli bir sağlık mesleğidir. 5193 sayılı meslek kanunumuzun amaç bölümünde, tüm sağlık mesleklerinde olduğu gibi “Toplumun ve fertlerin sağlığını koruma” görevi bizlere de yasa ile emredilmiştir. Cam ve çerçeveden yaptığımız gözlük de görmeyi temin eden optik bir sağlık gerecidir. 3958 sayılı İlk meslek kanunumuz 1940’larda çıkmasına rağmen gözlükçüler, eczacılar ve tabipler gibi oda ve birlik olma refleksini ne yazık ki gösterememişlerdir. Devletle olan iletişimlerini derneklerle yürütmeye çalışmışlardır.

Türk Optisyenleri Oda ve Birlik Kanunu’nun Gerekçeleri

Cam ve çerçeveden meslek bilgimizi de katarak yaptığımız kişiye özel gözlük, görmeyi temin eden bir optik sağlık gerecidir. Her türlü optik ürün hekim reçetesi ile optisyenlik müessesinde satılır. İlaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır.

Gözlükçülük/Optisyenlik T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, gözetim ve denetiminde çalışılan çok önemli bir sağlık mesleğidir.

Meslektaşlarımız mesleklerini icra yetkisini, üniversite eğitimi ile elde etmektedir. Gözlükçülük/Optisyenlik bir formasyon mesleğidir. (Eczacı, tabip ve diş hekimlerinde olduğu gibi)

“5193 Sayılı Optisyenlik Hakkında” özel meslek kanunumuz vardır.

Ayrıca, mesleki açıdan meslek guruplarını temsil etme görevinin, Anayasa’nın 135 inci maddesine göre kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait olduğu bildirilmiştir.

Eczacı, tabip ve diş Hekimlerinin, oda ve birlik olma ile ilgili ne gerekçeleri varsa Gözlükçülük/Optisyenlik mesleğimizde de aynı gerekçeler mevcuttur.

Derneklerin üst yapılanma modeli Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu’nu kurmayı tamamladık. Bu ara hedefti.

Artık Türk Optisyenler Oda ve Birlik Kanunu’nun TBMM’den geçerek kurulmasını hükümetten talep ediyoruz.

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

Gözlükçüler Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vedat Sakarya - 2 yıl önce
Hocam bu konuda bir çalışma (meclis bünyesinde) bulunuyor mu? Bu bölge milletvekillerini de harekete geçirmek ve bu çalışmaya yönlendirmek için varsa yapılan çalışmaları ve hazırlanan oda kanun taslağını paylaşabilirmisiniz.
Misafir Avatar
taylan küçüker - 2 yıl önce @Vedat Sakarya
Sayın Vedat SAKARYA bey
Aynı maili benimde mailime atmıştınız. Bende size istemiş olduğunuz geniş taslak metni ve gerekçelerini gönderdim bilginize