Sağlık En Temel İnsan Hakkıdır


Taylan Küçüker

Taylan Küçüker

Okunma 09 Şubat 2016, 16:44

 Gözlük hak ediş süresi 3 seneden 2 seneye indirilmelidir.

Gözlük çerçevesi için 35, camı için ortalama 10 TL ödeniyor. Bu ücretlere hizmet bedeli ve işçilik dâhildir. Hastalara ücretsiz sağlık danışmanlığı ve garanti servis hizmeti sunuyoruz. Vatandaşa 40 TL, vekillere 400 TL gözlük yardımı yapılıyor. Sağlık harcamaları, 2002’den günümüze kadar dört kat artarak devasa miktarlara ulaşmıştır. On bir senedir, gözlük sağlık yardımlarında bir iyileştirme, zam yapılmadı.

Sağlık harcamaları içerisinde, gözlük için ödenen bedel yıllık %1’den azdır (300 trilyon). Bu bedel, diğer sağlık harcamalarına göre son derece düşük ve azdır. Bütün gözlükçülere (6000) ödenen bir yıllık bedel, altı günlük ilaç ya da altı günlük hastane tedavi giderleri kadardır. Yapılan bu küçük sağlık yardımları koruyucu sağlık hizmeti görevi sağlamaktadır. Körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verdiği için sağlık harcamalarında düşünülenin tam tersine tasarruf sağlamaktadır.

Uygulanan fon, döviz artışları ve enflasyon sebebi ile maliyetlerimiz, girdilerimiz katlanarak arttı. Her yıl ortalama %9 enflasyon olan ülkemizde, 2004 yılından beri gözlük cam ve çerçeve bedellerine zam yapılmıyor. Bırakın zam yapılmayı, tasarruf gerekçesi ile gözlük cam çerçeve fiyatları sürekli geri çekiliyor.

Gözlük çerçevesi için iki senede yapılan hak ediş ödemesi, tasarruf gerekçesi ile üç seneye çıkarıldı. Bu uygulama körlüğe neden olan hastalıkların teşhis ve tedavisini de geciktirmektedir. Gözlük yardımında hak ediş süresi tekrar eskiden olduğu gibi iki seneye çekilmelidir. 

Gözlükçülük bir formasyon mesleğidir. Aldığımız bedel meslek bilgimizin karşılığıdır. Sağlık, en temel insan hakkıdır. Gözlükçüler şehirlerde kazalarda halkın kolayca ulaşabileceği noktalarda sağlık hizmeti sunumu yapıyorlar. Ücretsiz sağlık danışmanlığı hizmeti, istihdam, katma değer vergisi sağlıyor. Çağdaş modern bir toplumun inşası için görmeyi temin eden gözlüğü kişiye özel üretiyor. İki sene ücretsiz bakım ve servis hizmeti desteği sağlıyorlar. Yeterli ve tam bir görüş iş verimliğini, eğitim ve öğretimde başarıyı artırır. Trafik kazalarını azaltır.

0,5 diyoptri tasarruf amacı ile uygulandığında gözlük alım ve kullanım süresi uzayacağından muayenelerin yanı sıra, glakom ve retina dekoltmanı gibi körlüğe sebep olacak hastalıkların teşhisi gecikecektir. Daha sonra kör insanlara kamunun harcayacağı para cam giderlerinden sağlayacağı tasarruftan kat kat fazla olacaktır. Yukarıda açıkladığımız gerekçelerle, 0,5 diyoptri değişik olması halinde cam yenilenir hükmünün, eskiden olduğu gibi “cam numarası değiştiğinde yenilenir “ şeklinde düzeltilmesini istiyoruz.

Devletin bu sağlık yardımlarını yapması,  sosyal devlet olması gereğidir.  Cam ve çerçeve fiyatlarının, kamu imkânları da gözetilerek iyileştirilmesi, 0.50 D aralığının, cam numarası değiştiğinde yenilenir şeklinde düzenlenmesi mecburiyet haline gelmiştir. Reçete başı sabit bir hizmet bedeli ihdas edilerek ödeme yapılması, işçilik ve meslek hakkımızın sağlanması, Sağlık alanında sosyal yönü ağırlıkta politikalar izleyen hükümetten  ve SGK ‘dan bu iyileştirmeleri bekliyoruz.

Aşağıda 1997-2005 arası devletin yaptığı gözlük cam ve çerçevesi sağlık yardımı tutarlarını kıyaslayan tabloyu görebilirsiniz.


Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.