Optisyenlik ve 2018 Yılı Optisyenlik Maaşları


Figen Karaaslan

Figen Karaaslan

Okunma 01 Aralık 2018, 11:53

Birçok öğrenci adayı üniversite eğitimine karar verirken, seçeceği mesleğin geçerli olup olmadığına, maaşlarına ve okuduktan sonra kolay iş bulup bulmadığına göre karar veriyor. Sağlık sektöründe en çok merak edilen eğitimlerden biri de optisyenlik. Optisyen kimdir? Optisyen ne iş yapar ve optisyen kaç lira maaş alır? Optisyenlik ile ilgili tüm soruların cevabı bu yazıda…

2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi itibariyle başladı. Birçok öğrenci gibi üniversite öğrencileri de eğitim hayatına dün başladı ya da eğitimine kaldığı yerden devam etti. Diğer öğrenciler gibi optisyenlik bölümü öğrencileri de dün ders başı yaptı. Optisyenliğe giden yol nasıl bir süreci kapsıyor bu yazıda okuyabilirsiniz.

Optisyenliğe Dair Merak Edilenler

Optisyen Kimdir?

Optisyen, göz doktorunun tedavisi ve koyduğu tanılar sonucunda, göz kırma kusuru olan hastaya uygun gözlüğün verilmesini sağlayan, optik mağazalarda çalışan kişidir. Optisyen Ne Yapar? Göz doktorunun muayenesi sonucunda, refraktif kusuru bulunan hastaya uygun gözlük verilmesini sağlar. Optisyen bunlara ek olarak hastaya uygun olan kontak lens, gözlük çerçevesi, gözlük camı gibi tıbbi cihazları temin ve montaj eder. Nasıl Optisyen Olunur? Optisyen olabilmek için bu işin eğitimini almak gerekir. Optisyen olmak için 2 yıllık optisyenlik eğitimi almak ve bu eğitimi alarak, diploma almak şart. Optisyenler çalıştıkları kurumlarda mesul müdür olarak da çalışabilmektedir.

Optisyenlik Eğitiminde Görülen Dersler Optisyenler

2 yıllık optisyenlik bölümü süresince; anatomi, halk sağlığı, malzeme bilgisi, optisyenliğe giriş, göz anatomisi ve fizyolojisi, optisyenlik, görme optiği ve refraksiyon, göz hastalıkları, kontak lensler, optisyenlikte paket program uygulamaları, ilk yardım, tüketici davranışları gibi mesleki eğitimler almaktadır.

Optisyenlerin Mesleki Sorumlulukları

1) Görmeye yardımcı optik camlar hakkında hastayı bilgilendirir ve göz doktorunun yazdığı reçetede yazan numaralarda optik gözlük temini sağlarlar.
2) Göz hekimi tarafından muayene edilmiş olan reçeteli hastaya, kullanabileceği uygun gözlük çerçevesinin seçiminde yardımcı olurlar.
3) Pupillametre ya da optik cihazlar yardımı ile hastanın odak noktaları ve ölçümlerini tespit ederler.  
4) Montajı hazır olan gözlüğün, hastanın yüzüne özel olarak ayarlarını yaptıktan sonra teslim ederler.
5) Hastaya uygun olan optik camları, laboratuvar ortamında optik cihazları kullanarak gözlük çerçevesine montajını sağlarlar.  
6) Kişinin gözlükten kaynaklanan sorunlarını giderirler.
7) SGK ile anlaşmalı olan optisyenler, her ay fatura edilecek reçeteleri düzenlerler ve kuruma teslim ederler.
8) Kontak lens ve güneş gözlüğü uzmanı olan optisyenler, kullanıcılara en uygun ürünü seçmeleri konusunda tavsiyelerde bulunurlar ve bu konuda yardımcı olurlar.

Optisyenler Kolay İş Bulur mu?

Göz hastanesi veya göz polikliniği çevresinde birden fazla optisyenlik müessesesi görmek mümkündür. Her optisyenlik müessesesinde yasal olarak en az bir optisyen bulundurulması zorunluluğu olduğu için bu belge ile pek çok farklı şehirde iş bulma imkanı var. optisyenler, kontak lens depolarında, hastanelerde ve doktor yanında çalışabilirler. Bir yerde çalışmadan kendi optisyenlik müessesesini de açabilirler. Bu işyerlerini açmak için de kesinlikle optisyenlik belgesine sahip olunması gerekir.

Gelelim son olarak optisyenlik maaşlarına…

2018 Optisyen Maaşları

Optisyen maaşları, mesul müdür olunması durumunda 1600 – 2500 TL civarındadır. Ancak yapılacak anlaşmaya göre bu rakamların da üzerine çıkabilir. Devlette Optisyen Ataması Var mı? Şimdilik devlette optisyen ataması yoktur. Ancak bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Optik Gazete olarak tüm öğrencilerimize, 2018-2019 eğitim ve öğretim hayatında başarılar diliyoruz. 

Figen Karaaslan

Optik Gazete Editörü

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.