"Ubuntulu" Haftalar!

Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz İçin Ubuntu!

"Ubuntulu" Haftalar!
Bu haber kez okundu.

İyi Haftalar Sevgili Okurlarımız,

Ubuntu, insanların birbirlerine bağlılık ve ilişkilerine odaklanan etik ya da hümanist bir felsefedir. Sözcük, Güney Afrika'daki Bantu Dilinden geliyor. 
 
Aslında klasik bir Afrika anlayışı olarak görülen Ubuntu'yu 1984 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan bir Güney Afrikalı, Anglikan Kilisesi'nin Başpiskoposu,Desmont Tutu, şu şekilde açıklıyor;
 
“Ubuntu'ya inanan bir insan diğerlerine açıktır, diğerlerine olumludur, diğerleri iyi ve yetenekli olduğunda tehdit altında hissetmez, onun daha büyük bir bütünün parçası olduğunu bilmekten gelen bir özgüveni vardır ve diğerleri aşağılandığında, küçük düştüğünde, zülüme uğradığında ya da ezildiğinde kendini de aşağılanmış hisseder."
 
Bu güzel felsefe; 2004 yılında yönetmen John Boorman'ın çevirdiği ‘’ In My Country’’ filminin de ana konusu. Film Güney Afrika, İngiltere ve İrlanda ortak yapımı olup, ülkemizde  ‘Benim Ülkem’ ismiyle gösterildi. Belki hatırlayanlar vardır aranızda. 1996 yılında Güney Afrika’ da yaşananları, insanların hayatın zorlu mücadelesi karşısında verdikleri sınavı  anlatır.
Daha güzel bir dünya mümkün! "Biz" olduğumuz zaman "Ben"in var olabileceğini anlayabilirsek...
Afrika'da çalışan bir antropolog, bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir: Ağacın altına koyduğu meyvelere ilk ulaşanın ödülü, o meyveleri yemek olacaktır. Onlara, "Haydi, şimdi başlayın! Birinci olan ödülü alacak!" der.
 
O an bütün çocuklar el ele tutuşup ağaca doğru koşar. Ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyveleri yemeye başlarlar. Şaşıran antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu cevabı verirler:
 
"Biz ubuntu yaptık. Yarışsaydık, yarışı kazanan tek bir kişi olacaktı. Nasıl olur da diğerleri mutsuzken yarışı kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir? Oysa ubuntu yaparak hepimiz yedik."
 
Ve Ubuntun'un anlamını açıklarlar, kendi dillerinde: "Ben, biz olduğumuz zaman 'ben'im."
 
Güney Afrika’daki Zulu Halkı için toplum “umuntu ngumuntu ngabantu” deyişinin etrafında, yani “kişi ancak diğer insanlar sayesinde kişi olur,” ifadesiyle inşa edilir. Başka deyişle, kişi bireyselliğini geliştirmek için başkalarına ihtiyaç duyar. İsi-Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelen “ubuntu” terimi, “Beni ben yapan etrafımdakilerdir,” manasında Afrika'nın yüksek felsefesini ifade eder.
 
Bu vesile ile "Ubuntulu" Günler Dilerim. 
 
Selam ve Sevgilerimle.
 
Av. Suat Şimşek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.