Anılan reklamları durdurma cezası!

Milliyet Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63'üncü ve 77/12'nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

Anılan reklamları durdurma cezası!
Bu haber kez okundu.

www.milliyet.com.tr adresli internet sitesinin 25.03.2016 tarihli görünümünde yer alan “Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” başlıklı yazıda Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan SUNAY isimli doktor tarafından, “No Touch Laser” isimli tedavi yöntemi hakkında bir takım açıklamalara yer verildiği ve yazının, toplumun aydınlatılma, bilgilendirilme ihtiyacını karşılama ve haber verme amacının dışına çıkıldığı tespit edilmiştir.

Dosya No: 2016/549
 
Şikayet Edilen: Milliyet Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.
 
Şikayet Edilen Reklam: www.milliyet.com.tr adresli internet sitesinin 25.03.2016 tarihli görünümünde yer aldığı tespit edilen “Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” başlıklı yazı.
 
 
Reklam Yayın Tarihi: 25.03.2016
 
Reklamın Yayınlandığı Mecra: İnternet
 
Tespitler: www.milliyet.com.tr adresli internet sitesinin 25.03.2016 tarihli görünümünde yer alan “Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” başlıklı yazıda: “Göze dokunmadan lazer mümkün mü? Op.Dr.Ertan Sunay gözlük ve kontak lenslerden kurtulmak için uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde göze cihazla dokunulması gerektiğini, ancak bu durumun hastalarda tedirginliğe yol açtığını belirtti.
  
Op.Dr.Ertan Sunay, göze dokunmadan ışıkla tedavi hakkında yaptığı bilgilendirmede, “Bu yöntemde tedavi sırasında göze cihaz teması olmuyor. Hastanın uzaktaki bir ışık kaynağına bakması bu tedavinin yapılması için yeterli. Tedavi, düzeltilecek gözlük numarasının büyüklüğü ve cinsine göre, en çok 50 saniye sürüyor. Alışılagelmiş lazer tedavileri, gözde özel bir bıçak veya lazerle kesi yapılmasıyla uygulanıyor. Sonuçlar genellikle başarılı olsa da bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabiliyor. No-touch yönteminde ise gözün ön çeperinin alkolle kazınması, çeperden zar kaldırılması veya disk şeklinde bir doku çıkarılması söz konusu değil” dedi.
 
Riskleri Sıfırlayan Yöntem… No-touch tekniğinin miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinde kullanıldığını dile getiren Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op.Dr.Ertan Sunay, daha sonra şunları söyledi: “No-touch yöntemi, özellikle korneası ince olan hastalarda ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan problemli olgularda tercih ediliyor. Göze herhangi bir kesi uygulanmadığı için, kesiye bağlı tüm riskler sıfırlanmış oluyor.
 
Tedavi Günlük Yaşantıyı Etkilemiyor… Göze kesi yapılarak uygulanan laser tedavilerinden sonra gözlerin uzun süre darbelerden korunması gerekirken, No-touch tedavisinden 4 gün sonra hastaya her tür fiziksel aktivite için izin veriliyor. No-touch tedavisinden sonra gözler kapatılmıyor, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebiliyor. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılıyor.
 
Gece Görüş Problemlerine Son… No touch ile ”kartal gözü” olarak bilinen “wavefront” tedavisi de yapılabiliyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de düzeltiliyor.
 
Neden no touch laser? Tedavi, göze cihazla temas olmadan ve çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor. Uzak-yakın görme bozukluğu ve astigmat tedavisini yapabiliyor. İnce kornealı hastalara uygulanabiliyor. Tedavi sonrasında göz kuruluğu yaşanmıyor. Tedaviden kısa süre sonra günlük aktivitelerinize devam edebiliyorsunuz.” şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.
 
Değerlendirme/Kararwww.milliyet.com.tr adresli internet sitesinin 25.03.2016 tarihli görünümünde yer alan “Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” başlıklı yazıda Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Ertan SUNAY isimli doktor tarafından, “No Touch Laser” isimli tedavi yöntemi hakkında bir takım açıklamalara yer verildiği,
 
 
Yazı incelendiğinde; ““Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” (…) Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op.Dr.Ertan Sunay, (…), No-touch tedavisinden 4 gün sonra hastaya her tür fiziksel aktivite için izin veriliyor dedi. Op.Dr.Ertan Sunay, (…) Riskleri Sıfırlayan Yöntem (…) Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Medikal Direktörü Op.Dr.Ertan Sunay, (…) Göze herhangi bir kesi uygulanmadığı için, kesiye bağlı tüm riskler sıfırlanmış oluyor. Tedavi Günlük Yaşantıyı Etkilemiyor (…) Gece Görüş Problemlerine Son (…). Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de düzeltiliyor. Neden No Touch Laser? Tedavi, göze cihazla temas olmadan ve çok kısa bir süre içinde gerçekleşiyor. Uzak-yakın görme bozukluğu ve astigmat tedavisini yapılabiliyor. İnce kornealı hastalara uygulanabiliyor. Tedavi sonrasında göz kuruluğu yaşanmıyor. Tedaviden kısa süre sonra günlük aktivitelerinize devam edebiliyorsunuz.” şeklinde adı geçen sağlık kuruluşu tarafından da verildiği ima edilen tedavi hizmetlerini övücü ifadelere yer verildiğinin ve söz konusu açıklamayı yapan doktorun ve sağlık kuruluşunun isminin yazı içerisinde birkaç kez tekrarlandığının görüldüğü, ayrıca yazının başlığı olan Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” ve yazı içerisinde geçen “Riskleri sıfırlayan yöntem, Tedavi günlük yaşantıyı etkilemiyor, Gece görüş problemlerine son, Neden No Touch Laser” alt başlıklarının reklam sloganı biçiminde düzenlenmiş, ilgili tedavi hakkında talep yaratıcı ve yönlendirici ifadeler olduğu,
 
Bu çerçevede, “Göze dokunmadan lazer mümkün mü?” başlıklı yazı ile, toplumun aydınlatılma, bilgilendirilme ihtiyacını karşılama ve haber verme amacının dışına çıkılarak “No Touch Laser” adlı tekniğe yönelik atıfların ve verilen bilgilerin övücü, talep yaratıcı ve tüketicileri adı geçen sağlık kuruluşuna yönlendirici nitelikte olduğu, böylelikle haber görünümü altında, Op. Dr. Ertan Sunay isimli doktorun ve “Veni Vidi Göz” adlı sağlık kuruluşunun ve burada verilen “No Touch Laser” isimli sağlık hizmetinin örtülü reklamının yapıldığı, bu nedenle inceleme konusu programın,
 
- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 22 ve 23 üncü maddeleri,
 
- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi
 
hükümlerine aykırı olduğuna,
 
Buna göre, mecra kuruluşu Milliyet Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.


KAYNAK: 262 Nolu Reklam Kurulu Kararı
http://tuketici.gtb.gov.tr/reklam-kurulu/reklam-kurulu-kararlari
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.