Statik IP Hakkında Önemli Duyuru!

Bilindiği üzere, 04.10.2016 tarihinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından "Sabit IP'ye Geçiş İşlemleriyle İlgili Tüm Sağlık Hizmet Sunucularının Dikkatine" başlıklı bir duyuru yayımlanmıştı..

Statik IP Hakkında Önemli Duyuru!
Bu haber kez okundu.

​SGK, bir duyuru yayınlayarak tüm sağlık hizmet sunucularının (hastane, eczane, optik) statik IP almasını istedi. Eczacılar Odası, Statik IP ile yapılacak işlemlerde SGK’nın güvenliği kadar eczacılarında bilgi güvenlikleri konusunda tereddütleri olduğu ve bunun tüm eczacılara ek bir maliyet getireceği için itirazda bulundu. Ayrıca tüm eczacılardan konu ile ilgili işlem yapmadan önce eczacılar odasının açıklamalarını takip etmelerini istedi.
 
Konu  bütün optik müesseselerini de ilgilendirdiği için görüşünü aldığımız Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Eğitim Komisyonu Başkanı Taylan KÜÇÜKER Optik Gazete'ye yaptığı açıklamada Statik IP konusunda Eczacılar için öngörülen, güvenlik riskleri tereddüt ve endişelerin tamamı optisyenlik müesseseleri içinde geçerlidir. Bu konuda görüşmelerin sonucuna göre hareket etmek en doğru uygulama olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Statik Ip geçiş ile ilgili Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, tarafından yapılan açıklama şu şekildedir :

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Bilindiği üzere, 04.10.2016 tarihinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından "Sabit IP'ye Geçiş İşlemleriyle İlgili Tüm Sağlık Hizmet Sunucularının Dikkatine" başlıklı bir duyuru yayımlanmış ve bilgi güvenliği kapsamında Kuruma veri gönderen her sağlık hizmet sunucusunun (hastane, eczane, optik) kullanıcı adı ve şifresi yanında IP kontrolünün de yapılacağı; bu sebeple hizmet sunucularının internet çıkış IP'lerini statik (sabit) IP 'ye dönüştürülecek uygulamaya 15.10.2016 tarihi itibariyle geçilmesinin planlandığı duyurulmuştur.

Uygulamaya geçişle ilgili tereddütlerimizin giderilmesi ve uygulamanın gerekçelerine açıklık getirilmesi amacıyla, Birliğimiz tarafından Kurum yetkilileri ile görüşmeler sürdürülmektedir.

Kurumun Medulada bilgi güvenliğini sağlaması, Kurum tarafından Medula sisteminde yapılacak düzenlemeler ile mümkünken, bunun, Kurum ile Birliğimiz arasında görüşmeler sonuçlandırılmadan yayımlanan bir duyuru ile eczacılara dayatılmasının uygun olmadığı değerlendirilmektedir. Kaldı ki, statik IP'ye geçiş sürecinde, eczane bilgisayarlarında güvenlik duvarı (firewall) oluşturulması gerekliliği, halihazırda GSM operatörlerinin tümünün statik IP veremiyor olması ve bu kapsamda eczanelerde yapılması gereken düzenlemelerin eczacılara belirli bir ek maliyet oluşturduğu gözönünde bulundurulmak zorundadır.

Bu itibarla, Birliğimizin konu hakkındaki görüşü, bilgi güvenliği amacıyla kurgulanan statik IP'ye geçiş uygulamasının; Birliğimiz ile Kurum arasında yapılacak görüşmelerde değerlendirilmesi ve eczacının kendi veri güvenliğini de gözönünde tutarak dahil olmak isteyeceği bir şekilde ve zamanda gerçekleştirilmesi gerektiği yönündedir.

Açıklanan nedenlerle, statik IP'ye geçiş ve Kuruma bildirim işlemleri ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmadan önce meslektaşlarımızın Birliğimiz tarafından yapılacak duyuruları takip etmesi önem taşımaktadır.

Bilgilerinizi ve üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

Ecz.Arman ÜNEY
Genel Sekreter


Kaynak : teb.org.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zafer COŞAR - 2 yıl önce
Önce ithalatı serbest olan pazarlarda satılan sağlıksız numaralı ve güneş gözlüklerini denetimini ve zorunlu olarak yasaklanması özellikle gündeme getirmek gerekir.