“Sektöre Sesleniş“ Turgut Vardi

Kendilerinden emin bir şekilde sabırla mücadele veren arkadaşlarımız,

“Sektöre Sesleniş“ Turgut Vardi
Bu haber kez okundu.

Değerli Meslektaşlarımız;

Göreve geldiğimiz günden beri bazı zincir mağazaların yapmış olduğu reklamlarla, meslektaşlarımıza onur kırıcı ifadelerin yer aldığı söylemlerine dur demek amacıyla sabırla yapmış olduğumuz mücadele meslektaşlarımız lehine sonuçlanmıştır.

Bu mücadele, yazılı medya ve sosyal paylaşım sitelerinde yorumlar yaparak ve paylaşarak kazanılmış bir mücadele değildir. Konfederasyon olarak ilgili kamu kurumları ile yapmış olduğumuz görüşmelerimiz ve yazılı taleplerimizin eseridir.

Her ne kadar bazı meslek gruplarınca reklamların devam etmesi için kulisler yapmış olsa dahi sabırla çalmadık kapı bırakılmadan, gece gündüz demeden sesiz sedasız çalışılarak, ulaşılması gereken yerlere ulaşarak ellerimizde bulunan kanun ve yönetmeliği dayanak göstermek suretiyle kanun ve yönetmelikteki anlam farklıklarının nasıl suistimal edildiğine dair bilgi ve belgeleri ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilerek haklılığımızı kanıtladık.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Üst Kuruluna yapmış olduğumuz görüşmeler ve yazılı talebimiz sonucunda, Sağlık Bakanlığından konu hakkında görüş sorulmuş gelen cevabı yazıda "optik ürünlerin görme kusurlarını tedavi etmediği ancak kompanse ettiğinden " Reçeteye tabi ilaç ve tedaviler" kapsamında değerlendirilemeyeceğinin" ifadeleri bizde hayal kırıklığı yaratmıştır. Ancak, konfederasyonumuz Sağlık Bakanlığınca çıkarılan kanun ve yönetmeliklerin maddelerine aykırı olduğunu yazıyla bildirmiştir.

Bahsedilen konu ilgili Bakanlıkça yeniden gözden geçirilmesini ve değerlendirilmesini talep edilmiştir. Talebimiz ilgili Bakanlıkça 05/12/2013 tarihinde yapılan bilimsel komisyon toplantısında değerlendirilerek "optisyenlik müessesleri tarafından satışı yapılan optik ürünlerin reçeteye tabi ilaçlar ve tedaviler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine" dair kararı alarak bu karar Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna iletilmiş, ayrıca 16/01/2014 tarihli 511-17 sayılı yazı ile Konfederasyonumuzda bilgi verilmiştir.

Konfoderasyonun çatısı altında olamayan, meslek örgütü yukarıda bahsedilen yazı kendisine ulaşmadığından eski yönetmelikte olduğu gibi yeni yönetmelikte yer alan "tanım 'mı reklam" mı kendi arzu ettikleri görüşler doğrultusunda yorumlayarak sektörümüzü kaosa sürüklemek için çaba harcadıklarını üzüntü ile izlemekteyim. İlgili meslek örgütü tarafımıza gelen yazının bir nüshasını konfederasyondan talep etmesi halinde gönderebiliriz.

Konfederasyonumuz, kişisel reklamlar yapmadan, yaptırmadan ve çizgilerimizden taviz vermeden meslektaşlarımız için çaba harcamaya devam etmektedir ve edecektir.

Kendilerinden emin bir şekilde sabırla mücadele veren arkadaşlarımız, siz meslektaşlardan aldığı güven ve destekle başarılı olmuşlardır. Emeği gecen herkesin Eline ve yüreğine sağlık.....

Herkese teşekkürler Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu

Genel Başkanı

Turgut VARDİ

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.