Maya Göz Hastanesine Reklam Durdurma Cezası!

Çekiçle kırılan gözlük reklamına ceza geldi.

Maya Göz Hastanesine Reklam Durdurma Cezası!
Bu haber kez okundu.

İnceleme konusu açık hava ilanında, “Excimer Lazer İle Gözlüksüz Net ve Keskin Görüş. Gören ve Gülen Gözler İçin… Tarsus Maya Göz. Randevu için 0324 614 77 00” şeklinde ifadelere ve çekiçle kırılan gözlük görseline yer verildiği; www.tarsusmayagoz.com adresli internet sitesinde, “Gören Güzel Gözleriniz İçin. Bize Ulaşın 0 324 614 77 00-01” ifadelerinin yer aldığı tespit edilmiştir. 

Buna göre, reklam veren M.H. Göz Özel Sağlık Hiz. İnşaat Turizm Gıda Tarım San. Tic. ve A.Ş.-Tarsus Maya Göz Hastanesi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezaverilmesine karar verilmiştir.

M.H. Göz Özel Sağlık Hiz. İnşaat Turizm Gıda Tarım San. Tic. ve A.Ş.-Tarsus Maya Göz Hastanesi
 
Şikayet Edilen Reklam: "Excimer Lazer ile Gözlüksüz Net ve Keskin Görüş" ibareli açık hava reklamı
 
Reklam Yayın Tarihi: 26.08.2016
 
Reklamın Yayınlandığı Mecra: Açık hava ilanı,  İnternet
 
Tespitler: İnceleme konusu açık hava ilanında, “Excimer Lazer İle Gözlüksüz Net ve Keskin Görüş. Gören ve Gülen Gözler İçin… Tarsus Maya Göz. Randevu için 0324 614 77 00” şeklinde ifadelere ve çekiçle kırılan gözlük görseline yer verildiği; www.tarsusmayagoz.com adresli internet sitesinde, “Gören Güzel Gözleriniz İçin. Bize Ulaşın 0 324 614 77 00-01” ifadelerinin yer aldığı tespit edilmiştir.
 
Değerlendirme/Karar: İnceleme konusu açık hava ilanında yer alan, “Excimer Lazer İle Gözlüksüz Net ve Keskin Görüş. Gören ve Gülen Gözler İçin… Tarsus Maya Göz. Randevu için 0324 614 77 00” şeklinde ifadeler ile çekiçle kırılan gözlük görseline yer verilerek gözlük kullanımının kötülendiği;
 
www.tarsusmayagoz.com adresli internet sitesinde yer alan, “Gören Güzel Gözleriniz İçin. Bize Ulaşın 0 324 614 77 00-01” ifadeleriyle de sağlık kullanan hastaların “lazer” yöntemine yönlendirildiği, ayrıca söz konusu tanıtımlarda doktor tarafından uygulanması gereken bu tür tıbbi işlemlerin üstünlükleri ve avantajları anlatılarak, tıbbi işlemlerin reklamının yapıldığı, bu durumun anılan kuruluşun faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırdığı ve diğer kuruluşlar açısından haksız rekabete yol açtığı, dolayısıyla tüm bu durumların;
 
- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,
 
- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 29 uncu maddesi,
 
- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin  7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 10; 26 ve 32 nci maddeleri,
 
- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi.
 
hükümlerine aykırı olduğuna, 
 
Buna göre, reklam veren M.H. Göz Özel Sağlık Hiz. İnşaat Turizm Gıda Tarım San. Tic. ve A.Ş.-Tarsus Maya Göz Hastanesi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.
 
http://tuketici.gtb.gov.tr/reklam-kurulu/reklam-kurulu-kararlari

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.