İnternet Optisyenlik Müessesesi Değildir

Hastanın görmesini sağlayan, sadece cam ya da çerçeve değildir. Görmeyi sağlayan, refraksiyon kusurunu düzelten; göz hekiminin tıp bilgisi ile yazılan reçeteyi, gözlükçü/optisyen’in meslek bilgisini katarak, cam ve çerçeveden kişiyi özel olarak ürettiği, görmeyi temin eden optik ve sağlık gereci gözlüktür.

İnternet Optisyenlik Müessesesi Değildir
Bu haber kez okundu.

DSÖ’ne göre, refraksiyon kusurlarının düzeltilmesi, tedavi olarak tanımlanmaktadır. İlaç ve hekim reçetesi ile yazılan tedavilerin reklamı, internet üzerinden e-ticareti yapılamaz. Gözlüğün hastaya sağladığı fayda elbette tedavidir. 45 TL’lik basit bir gözlükle, şaşılık tedavisi yapılabilir.

Her türlü gözlük çerçevesi, gözlük camı, renkli, numaralı kontak lens, LVA, IOL, hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müessesesinde satışına izin verilen, ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen, geri ödeme sisteminde bulunan tıbbi cihazdır.

Gözlükçülerin, sağlık hizmeti sunucularından ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Gözlükçülük mesleği de bir sağlık mesleğidir. Çünkü özel meslek kanunu vardır, diğer sağlık mesleklerinde olduğu gibi Sağlık Bakanlığı’nın gözetim ve denetiminde faaliyet gösterir. Eğitimle elde edilen bir formasyon mesleğidir.

Toplumun ve fertlerin sağlığının korunması, yasa ile gözlükçülere emredilir. Mesleğin temel politikalarını ve faaliyetlerimizi belirlerken, meslek kanunumuzda emredilen hükümler doğrultusunda; ticari değil, fertlerin ve toplumun sağlığını başka bir ifade ile 80 milyonun göz ve görme sağlığı esas alınmak zorundadır.

İnternet ve reklam, uzun vadede, çok sayıda sağlık problemine sebep olur. Toplumun göz ve görme sağlığına zarar verir, kamu harcamaları misli ile artar. Uzantısında israfa kamu zararına neden olur.

Hekim reçetesi ile satılabilen, ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen, geri ödeme sisteminde bulunan her türlü kontak lens ve gözlüğün ticari bir emtia gibi mütalaa edilmesi gayretleri çabaları gözlükçülüğü, Avrupa'da olduğu gibi sağlıktan çıkarıp ticaret mesleğine dönüştürme çabalarıdır.

Reklam ve internet geleneksel müesseselerin yok olması, pazarın sermaye yönünde el değiştirmesine sebep olacaktır. Bütün ikaz ve şikâyetlerimize rağmen, internet satışları ve defakto reklâm faaliyetleri devam ediyor. Defakto yapılan reklâmlar ve internet satışlarının tamamı mesleki mevzuata aykırıdır.

Sağlık AB müktesebatı değildir. Her ülke sağlıkla ilgili bir alanda, ekonomik imkanlarına ve toplumun ihtiyacına göre düzenleme yapabilir. Birçok AB ülkesinde ticaret mesleği, el sanatı olarak düzenlenmiştir. Meslek mevzuatı düzenlenmemiş ülkeler mevcuttur.
Sermaye tarafından çok sık örnek gösterilen Almanya’da, çok sayıda optisyen işsizdir. Geleneksel gözlükçüler hızla kapanmakta, zincir gözlükçülerin pazar payı orantısız artmakta, tekel oluşmaktadır. Almanya’da mesleğimiz, ticaret mesleği olarak düzenlenmiştir. Almanya'da 12.000 optisyenlik müessesesi mevcuttur. İlk ondaki zincir devleri 1.555 müessese ile Almanya pazarının %45’ine hakimdirler.

Özel sağlık sigortası ülkemizde yüzde birler, AB ülkelerinde yüzde yirmi civarındadır.

Ülkemizde, sağlık okuryazarlığı son derece düşüktür. Sağlık okuryazarlığının artırılması için çalışmalar yürütülmelidir.

Görme Kusurlarının Yarattığı Zararlar

Göz ve görme sağlı alanında daha iyi bir sağlık hizmeti, körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine, iş hayatında daha verimli bir üretim ve katma değere imkan sağlar. Görmeyen çocuk öğrenemez. İyi görüş, okul başarısını artırır.
Her yıl resmi verilere göre  Trafik kazalarında 20 milyar mal kaybı ve çevre zararı olmaktadır. Bu oran, kurtuluş savaşında verdiğimiz şehit sayısından çok can kaybı demektir. Görme kusurlarının düzelmesi, can ve mal kayıplarını azaltır. Gözlük, çağdaş bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Ülkemizde Gözlük ve Lenslerin Reklamı ve İnternette Satışı Yasaktır

Ülkemizde gözlük ve lenslerin reklamı ve internette satışı yasaktır. Sağlığın reklamı, interneti ve e-ticareti olmaz. İnternet üzerinden, sağlık satın alınmaz. İnternet, optisyenlik müessesesi değildir. Bir meslekte reklam ve İnternetten bahsediliyorsa o meslek, sağlık mesleği değildir. Onun adı başka bir şeydir; ticaret mesleğidir.

Hangi sağlık mesleğinde (Eczacılık, diş hekimliği…) internet üzerinden sağlık hizmet sunumu ve reklamı vardır? Gözlükçülük de Türkiye'de, tam bir sağlık mesleği olarak düzenlenmemiştir. Tüm bu sağlık meslekleri, Sağlık Bakanlığı’nın gözetim ve denetiminde faaliyet gösterir. Her bir sağlık mesleğinin ayrı ve özel meslek kanunu vardır. Her sağlık mesleğinin mensubu, üniversitelerde eğitim alır.

Eğer siyası irade ve sağlık otoritesi böyle bir şey düşünüyorsa, önce gözlükçülüğün sağlık mesleğinden çıkarılarak, ticaret mesleğine dönüştürülmesi gerekir.

Sermayenin karlılığı, ticari reklam, İnternet talepleri mi? halk sağlığı, kamu sağlığı, 80 milyonun göz ve görme sağlığı mı önceliğimiz olacak?

Taylan KÜÇÜKER
Eczacı Gözlükçü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.