Genel Sağlık Sigortasında Yeni Dönem Başladı!

4,2 milyon kişinin prim masrafı hafifleyecek, gelir testi yaptırmayanların faturası düşecek. 65, 197 ve 395 lira şeklindeki primler tek rakam olacak, ödenecek tutar aşağıya çekilecek.

Genel Sağlık Sigortasında Yeni Dönem Başladı!
Bu haber kez okundu.

Emeklilik yaşını çalışmadan beklerken bir başkasından Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkı olmayanların, kısmi süreli çalışanların ve yaşı büyük erkek çocuklarının sigorta prim yükü hafifliyor. Gelir testi kapsamında tescil edilenlerin sayısı 12 milyonu bulurken, 4,2 milyon kişi sigorta primini 65,88, 197,64 ve 395,28 lira olmak üzere 3 farklı dilimden ödüyor. Bu uygulama değişecek. Tek bir prim tutarı belirlenecek, herkes bu tutardan ödeme yapacak. Bu tutar da öncekinden daha az olacak. Böylece 4,2 milyon kişinin prim tutarı düşecek. Mevcut sistemde gelir testi yaptırmayanların borcu da yüksek prim üzerinden hesaplanıyor. Test yaptırmayanlar, 'asgari ücretin 2 katı gelir var' kabul ediliyor ve 395 liralık prim borcu çıkarılıyor. Yeni sistemde bu kişilerin de faturası da inecek.

Sistem Değişiyor

2012'de yaşama geçirilen GSS kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı prim ödemeleri, yaşanan aksaklıklar dikkate alınarak yeniden düzenliyor. Bugün Türkiye'nin yüzde 98,5’i GSS kapsamında ve 7.8 milyon yeşil kartlının primini devlet ödüyor. Mezun olan gençlere 2 yıl boyu sağlıktan ücretsiz yararlanma imkanı getiren hükümet, sistemi daha fonksiyonel hale getirmek için çalışma başlattı. Yeni sistem, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. Gelir testinin resen yapılması sağlanarak, bazı kısıtlar kaldırılacak. Kısmi çalışan binlerce kişi için de düzenleme yapılacak.

Gençlere Ücretsiz Sağlık

Hükümet, GSS prim borcu konusunda bazı kolaylıklar sağladı. Lise ve üniversiteden mezun olan gençlerin GSS primleri 2 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Ancak lise mezunları için 20 yaş, üniversite mezunlarında da 25 yaş sınırı bulunuyor. Primlerin devlet tarafından karşılanması uygulamasından yaklaşık 520 bin genç yararlanacak.

Prim Teşvikleri Yaygınlaştırılacak

Yeni dönemde istihdamın artırılması için prim teşvikleri yaygınlaştırılacak. Emeklilik hizmetleri etkinleştirilecek, özel hastanelerden, vakıf üniversitelerinden daha kolay yararlanılacak. İstihdam edilmeleri durumunda, sosyal destek alanların sigorta primi işveren desteği karşılanacak.

Mevcut Sistemde Ne Veriliyor?

Evdeki kişi başına gelir;

  • Brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (1.647/3 = 549 TL): GSS primi ödemeyerek sağlıktan ücretsiz yararlanıyor.

  • Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar (549 TL-1.647 TL) için hesap: 549 x % 12 = 65,88 TL

  • Brüt asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar (1.647 TL-3.294 TL) için hesap: 1.647 x % 12 = 197,64 TL

  • Brüt asgari ücretin 2 katı olanlar (3.294 TL) için hesap: 3.294 x % 12 = 395,28 TL

Kaynak: medimagazin.com.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.