Çerçeve Hak Ediş Süresi 3 Seneden, 2 Seneye İndirilmelidir!

EGOD Federasyonu Eğitim Başkanı Taylan Küçüker "Gözlük çerçevesi için 2 senede yapılan hak ediş ödemesi, tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldı. Bu hak ediş süresi tekrar iki seneye çekilmelidir." diyerek açıklamalarda bulundu.

Çerçeve Hak Ediş Süresi 3 Seneden, 2 Seneye İndirilmelidir!
Bu haber kez okundu.

Türkiye’de son 5 yılda sağlığa toplam 428 milyar 673 milyon lira harcandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenilen bilgiye göre, 2011-2015 dönemini kapsayan 5 yılda yapılan sağlık harcamalarında büyük artış yaşandı.

2012-2015 döneminde gerçekleştirilen toplam sağlık harcamaları yıllara göre şöyle:
Yıl Sağlık harcaması
2011 68.607
2012 76.358
2013 84.390
2014 94.750
2015 104.568
Toplam 428.673

ÇERÇEVE HAK EDİŞ SÜRESİ 3 SENEDEN, 2 SENEYE İNDİRİLMELİDİR

SGK hak sahiplerine, çerçeve için 35, yerli çerçeve 40 TL, cam için ortalama 10-15 TL ödeniyor. Bu ücretlere hizmet bedeli ve işçilik, dâhildir. Bu rakamlardan hasta katılım payları düşülüyor.
Vatandaşa ortalama 50 lira, vekillerimize 400 lira gözlük yardımı yapılıyor.

Sağlık harcamaları, 2002’den günümüze kadar artarak devasa miktarlara (105 katrilyon) ulaşmıştır. Son beş yılın sağlık harcaması 428 katrilyon TL, Tedavi ve ilaç hizmetlerinde kamu sağlık harcamaları katlanarak artıyor.

Sağlık harcamaları içerisinde, gözlük için ödenen bedel yıllık %0, 4’den azdır (350 trilyon). Bu bedel, diğer sağlık harcamalarına göre son derece düşük ve azdır. Bütün gözlükçülere (5700) ödenen bir yıllık bedel, 6 günlük ilaç ya da 6 günlük hastane tedavi giderleri kadardır.

Uygulanan fon, döviz artışları ve enflasyon sebebi ile maliyetlerimiz, masraflarımız, kullandığımız ekipmanlar, girdilerimiz katlanarak arttı. Her yıl ortalama %9 enflasyon olan ülkemizde, 2004 yılından beri son yerli çerçeveler için 5 TL ilave katkı dışında, gözlük, cam ve çerçeve bedellerine zam yapılmıyor. Gözlükçülük bir formasyon mesleğidir. Gözlük hekim reçetesi ile kişiye özel sadece optisyenlik müessesesinde yapılır. 

Gözlük çerçevesi için 2 senede yapılan hak ediş ödemesi, tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldı. Bu hak ediş süresi tekrar iki seneye çekilmelidir. Koruyucu göz ve görme sağlık hizmetlerinde tasarruf amacıyla süre sınırlandırılması kesintiye gidilmesi, uzun erimde diğer kamu sağlık maliyetleri ve harcamalarını arttırabilir.

Toplumlarda düşük görme ve körlük, yaşlanan nüfus sebebiyle artmaktadır. Bu uygulama körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verir. Düzenli periyodik görme muayeneleri erken teşhis, yeni teknolojilerle ile önlenebilir.
Yaşlanan nüfus, emekli yaşlarının artması, çalışma süresinin uzaması, detaylı ve net görme ihtiyacını artırmaktadır. Detaylı net ve berrak görüş, iş verimliğinin üretimi artırır. Çerçeve hakkediş süresinin 3 seneden iki seneye indirilmesi, düşünülenin tam tersine kamu yararına daha az maliyetli daha çok ve daha iyi sağlık hizmeti sunumuna imkan verme fırsatıdır.

Kanser, kalp, akıl hastalıkları, diyabet gibi, görme engellilik de toplumların en sık karşılaştığı temel sağlık problemlerinden biridir.

Kişiler, görme fonksiyonlarını çeşitli sebeplerle kaybedebilir. Görme bozukluğu ile mücadele etmek demek temel nedensel koşullarının anlaşılması ve ele alınması demektir.( glokom, katarakt, refraktif kusur, diyabetik retinopati ve maküler göz hastalığı gibi. )

Ülkemizde, glokom, katarakt, diyabet ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu (AMD) erken dönemde teşhis etmek ve bu rahatsızlıkların geri dönüşü olmayan görme bozukluklarına yol açmasını engellemektir. Aynı zamanda, refraktif kusurları düzeltilebilecek hastalara ulaşmak, bu hastaların yaşam kalitesini konforunu ve güvenliklerini artırmak olmalıdır.

Görme kaybı kişiyi önemli ölçüde etkiler; özgürlüğünü kısıtlar ve hayattaki başarı şansını, yaşam kalitesini engeller. Görme kaybı aynı zamanda depresyona yol açabilir.Deprasyon riski 3.5 kat daha fazladır. Depresyonu teşhis ve tedavi etmek kamu sağlık maliyetini artırır.

Çerçeve hakkediş süresinin 2 seneye indirilmesi bir anlamda koruyucu sağlık hizmetidir, erken teşhise imkan verir. Erken tanı, glokom, diyabetik retinopati ve AMD ana hastalık alanları için önemlidir. Erken teşhis, başarılı tedavi şansını arttırır ve hastaların sağlığında iyileşme sağlar.

Koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır.

Daha iyi bir göz ve görme sağlığı hizmeti, erken teşhis daha az körlük, daha fazla üretim, daha az trafik kazası, başarılı eğitim, çağdaş bir toplum ve daha az kamu gideri demektir.
Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Göz ve görme sağlığı üzerinden tasarruf yapılamaz.
http://www.medimagazin.com.tr/…/tr-sagliga-5-yilda-430-mily…


Taylan Küçükler
Eczacı Gözlükçü
Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu
Eğitim komisyonu Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uğur çiçek - 2 yıl önce
Taylan hocam çok doğru yazmışsınız aynı zaman gelişmelte olan çoçuklarımız var yani 2 veya 3 yaşında olan bir göz kusuru olan bir hasta 3 yıl bir gözlüğü nasıl kullans bilir aynı zamanda yakın gözlüğü kullanan 40 yaş ve üstü hastalar Eczacılar her türülü hakkını alırken bizlere neden ayrımcılık yaşılıyor
Avatar
Yusuf Torun - 2 yıl önce
Çünkü bizler Eczacılar gibi birlik ve beraberlik sağlayıp oda kuramadığımız için haklarımız gasp ediliyor