Gözlükler İşportada Satılacaksa Gözlükçüler Niçin Var?


Taylan Küçüker

Taylan Küçüker

Okunma 27 Nisan 2016, 14:59

 Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. %100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk renklendirilmiş camları kullanırsanız, karanlık bir ortam oluşacağından, göz bebekleri genişleyecektir. UV radyasyonu koruyuculuk ve önleyicilik oranı düşük olan işporta güneş camlarından geçen UV ışınları göze daha çok zarar verecektir. Retinaya ulaşan zararlı UV ışık miktarı artacaktır. Ebeveynlerin çocuklarına işporta gözlüğü kullanmamaları bu sebeple çok önemlidir.

Standartlara uygun güneş gözlüğü camları, araç kullanırken trafik sinyal ışık renklerinin tanınmasında algılanmasında bir güçlük oluşturmamalıdır. Kırmızı yeşil renkler birbirinden kolaylıkla ayırt edilmeli ve tanınmalıdır. Ucuz, işportada satılan güneş gözlükleri ile trafikte sinyal ışık renklerinin algılanmasında güçlük meydana gelebilir, bu da sürüş güvenliğini bozar, kazalara can ve mal kayıplarına sebep olur. Ayrıca kolayca kırılarak göz yüz yaralanmalarına sebep olur. Gözlükler kolayca tutuşup yanacak malzemelerden yapılmamalıdır. Bu tür gözlükler alerji ve tahriş de yapmaktadır.

Gözün ve yüzün yaralanmalara karşı korunması ve emniyeti çok önemli bir husustur. Cam olan güneş gözlüklerinde (işportada) ham madde olarak pencere camı ham maddesi kullanılmaktadır. Bu malzeme çok kırılgandır. Optik camlar pencere camlarına göre 6 defa daha basınca karşı dirençlidir. Kırıldığında mozaik gibi dağılarak göze zarar vermezler. İşporta gözlüklerinde bu risk çok yüksektir. Kırıldığında mozaik gibi dağılmaz, keskin bıçak gibi parçalara ayrılır ve göze saplanır.

UV radyasyon etkisi kümülatiftir. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren topluma kazandırılması gereklidir. İşporta güneş gözlükleri Türkiye’de bir halk sağlığı problemine dönüşmüştür.

Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlüklerini seçin. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi, faturası ile optisyenlik müesseselerinden satın almayı tercih ediniz. Optisyenlik müesseseleri İl Sağlık Müdürlüklerince senede en az iki kez periyodik denetlenir.

Endişelerimiz ticari değil meslekidir.

***

Gözlüğünüzü işportadan değil, bir hekime muayene olarak, gözlükçünüzden alınız.

 Presbiyopi yaşın ilerlemesine bağlı olarak (40 yaş üzeri) göz lensinin uyum kabiliyetinin azalması ile ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır. Bu tıpkı saçımızın beyazlaşması gibi doğal süreçtir. Başka bir ifade ile hastalık değil fizyolojik bir olaydır. Gündüz bol ışıkta nispeten okuyabilen kişiler, gece azalan ışıkta, daha fazla ışık almak için pupillanın genişlemesi nedeniyle retinada olan imaj büyük ve dağınık olur, buda yakın çalışmayı zorlaştırır. Yaşın ilerlemesi ile azalan uyum kabiliyetinin (+) lenslerle yeniden sağlanması problemin çözümüdür. Prespiyopi olan insanlar başlangıçta elindeki yazıyı gözünden uzaklaştırarak okumaya çalışır. Tren ya da hareketli vasıtalarda okumakta güçlük çeker.

Batıda hazır takılabilen okuma gözlükler çeşitli ülkelerde internet, otomat, market, eczane, outletlerde vb. yerlerde satılır. ISO 16034 standartlara göre üretilenlere satış izni verilir. Gözlüğün her iki gözünde de aynı siferik diyoptri de lens takılıdır. (+1. 00-+4. 00) Gözlüğüne ulaşana ve muayene olana kadar geçici kullanımlar için tavsiye edilir.

Türkiye’de optik sektörü sağlık mesleği olarak düzenlenmiştir. Optik ürünler hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müessesesinde satışına izin verilen, geri ödeme kapsamında, ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır. Reklamı, internet ve başkaca bir elektronik ortamda satışı yasaktır.

Hazır okuma gözlüklerinin optisyenlik müesseselerinde, işportada ve diğer yerlerde satışı yasaktır. Kamu sağlığının korunması adına bu uygulama son derece doğrudur. Göz hekimine muayene olmadan, hazır okuma gözlüklerinin satışına izin vermek, körlük de dâhil çok sayıda potansiyel sağlık problemi ile karşılaşılmasına sebep verir. Bu durum sağlık mesleği olarak tanımlanan mesleğimizin, Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi ticaret mesleğine dönüşmesine neden olur.

Ancak işportada hazır numaralı gözlükler, hem ucuz olduğu ve hem de bilgi eksikliği nedeniyle pazar bulmaktadır. Optisyenlik müesseselerinde üretilen kişiye özel optik sağlık gereci ile benzeşen bir yönü bulunmamaktadır. Gözler görme testi yapıldığında her göz için farklı diyoptri ihtiyaç oranı %75’tir. İnsanlarda %50 oranında astigmatizma bulunur. Böyle bir durumda yeterli görmeyi sağlayacağını iddia etmek optik sağlık gereci gibi mütalaa etmek bilim dışıdır.

 Çoğu zaman Uzak Doğu (Çin) menşeli olan hazır okuma gözlükleri, pupilla mesafesi 62 yada 64 mm olarak seri üretilir. Bu gözlüklerde prizmatik etki meydana gelebilir. Prizmatik etki; baş ağrısı, gerginlik, bazı durumlarda çift görmeye neden olur. Abbe değeri düşük malzemelerden üretildiği için kromatik aberasyon meydana gelir. Görüntü kalitesi düşer.

Bu yüzden bu hazır yapılmış gözlükler yeterli (iyi görmeyi sağlayacak) düzeltmeyi sağlayamaz.

Üstelik en tehlikelisi, bu yaş grubunu muayenesiz hazır gözlükleri kullanmaya özendirmek, körlüğe sebep olacak hastalıkların tespitinin de atlanmasına sebep olacak potansiyel riskler taşır. (glokom, Makula Dejenerasyonu, Katarakt ve Diyabetik Retinopati vb.)

Halk sağlığının korunması, zabıta güçlerinin denetim ve kontrolü ile sağlanması ve sürdürebilir olması maalesef mümkün değildir. Güneş gözlükleri ve hazır okuma gözlüklerinin denetim ve kontrolünün kesinlikle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması gerekmektedir.

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Eğitim Komisyonu Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.